Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Na co hrají struneři ze Snarky Puppy

Brooklynská fusion formace Snarky Puppy sice v české kotlině nepatří zrovna k nejznámějším kapelám, nicméně za oceánem se toto uskupení řadí k renomovaným jménům, o čemž svědčí nejen vyprodané koncertní sály, ale také prestižní trojnásobné ocenění Grammy, titul Jazz Group 2015 nebo cena magazínu Down Beat.

Původně čistě instrumentální kapela, stavící repertoár na směsici jazzu, rocku, soulu a funku, založená v roce 2004 basistou, skladatelem a producentem Michaelem Leaguem, má na svém kontě 12 studiových alb a kromě základního obsazení je podle situace tvořena až 40 muzikanty, takže v plném nasazení zde najdeme rozsáhlou rytmickou sekci, tři kytary, dechy, smyčce, klávesy a další nástroje, doplněné hostujícími vokalisty.

Velká část hudebníků prošla jazzovým oddělením texaské university a mnozí hráči také nahrávají a koncertují s jinými interprety (např. Erykah Badu, Marcus Miller, Justin Timberlake, David Crosby, Snoop Dogg apod.), absolvují šňůry workshopů a věnují se samozřejmě i svým vlastním projektům, o čemž svědčí mimo jiné i loňské pražské vystoupení klávesisty Billa Lauranceho nebo letošní dubnový koncert pianisty Cory Henryho s doprovodným bandem The Funk Apostles, který se konal v Paláci Akropolis v rámci každoroční akce Mladí ladí jazz.

Následující popis pódiového vybavení kytaristy Marka Lettieriho a basisty Michaela Leaguea se vztahuje k jarní části stále probíhajícího severoamerického turné, po němž by se Snarky Puppy měli objevit také na letních evropských jazzových festivalech.


Mark Lettieri

Kytary

Lettieriho dlouhodobou jedničkou je stratovská kopie NOS Retro z dílny butikové firmy Don Grosh. Korpus z bahenního jasanu s transparentním světlemodrým lakem je kombinován s javorovým krkem nesoucím javorový hmatník s 22 jumbo pražci. Kytara je vybavena krkovým a středním singlem Grosh '60s Fat a kobylkovým humbuckerem Small Block 327.

Jako záloha sloužila další replika Fenderu, tentokrát kopie Telecasteru od firmy Nash, nesoucí označení TK-54, jejímž základem je opět tělo z bahenního jasanu, javorový krk i hmatník s 21 pražci. Nástroj v bílém laku s relic úpravou je osazen krkovým humbuckerem Lollar Low Wind Imperial a kobylkovým single coilem Lollar Special T. Na kytarách jsou nataženy niklované struny Jim Dunlop (.0095 - .044) a Lettieri používá většinou celuloidová trsátka Dunlop v provedení heavy.

Zesilovač a box

Lettieri je jednou z hlavních tváří znovuzrozené americké značky Supro a na této koncertní štaci byl na pódiu k vidění zesilovač Supro Statesman doplněný kompaktním kabinetem Supro 2x12.

Efekty

Z nástroje vede kabel značky Mogami do kompresoru RAF Mirage, fuzz/octaveru Keeley Monterey, následuje signovaný overdrive J. Rockett Audio Mark Lettieri MeLody s dalším signovaným zkreslením J. Rockett Audio Guthrie Trapp, známý phaser MXR Phase 90 EVH navržený podle specifikací Eddieho Van Halena, volume pedál Ernie Ball, malý multiefekt Line6 M5 modifikovaný firmou JVH3, Empress Tremolo, TC Electronic Nova Delay a řetězec končí reverbem TC Electronic Hall of Fame 2.

Napájení dodává pedalboardu distributor Vodoo Lab Pedal Power 2+, efektové propojky jsou z produkce značek Lava, Planet Waves nebo MXR a z pedalboardu do zesilovače vede kabel Supro s nylonovým opletem.


Michael League

Baskytara

League, vlastnící rozsáhlou sbírku starších i moderních modelů nástrojů, si pro severoamerickou šňůru vybral vintage klasiku v podobě Fenderu Precision z roku 1959 (z této verze vychází i současný 59 Precision Bass Relic nebo speciál 1959 Journeyman Relic Precision z Custom Shopu). Basa je kromě odmontovaných kovových krytů kobylky a strun v původním stavu a její věk dává tušit notně ošoupaný sunburstový lak olšového těla a patina na javorovém hmatníku. Fender je osazen strunami Jim Dunlop Medium Flatwound.

Zesilovače a boxy

Hlavním aparátem byl signovaný zesilovač Markbass CASA, zálohovaný modelem Markbass Little Mark Tube 800. Zesilovače jsou zapojeny do kabinetů 4x10 Standard 104HF-4 a 4x8 Standard 104HR-8 od stejného výrobce.

Efekty

Na malém pedalboardu je uchycena ladička TC Electronic PolyTune Mini, Boss OC-3 Super Octave, MXR Bass Octave Deluxe a populární analogový delay MXR Carbon Copy. Efekty napájí distributor MXR DC Brick a identickou značku má i kabeláž včetně propojek.

Tagy gear Snarky Puppy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY