Přejít k hlavnímu obsahu
Tosin Abasi a Ibanez TAM 100
Tosin Abasi a Ibanez TAM 100
Tomáš Kejmar - Čt, 05.03.2015 - 09:00

Na jaké kytary hrají nejlepší kytaristi světa: 6-7

Tosin Abasi dávající přednost zejména osmistrunným nebo sedmistrunným kytarám a mohykán Slash, který požadavek "rokenrolu" bere vážně a na předávání cen se většinou dostavuje opilý s cigaretou v ruce, takový je další díl našeho seriálu.

Tosin Abasi: Ibanez nebo Strandberg

Syn nigerijských přistěhovalců, Oluwatosin Ayoyinka Olumide Abasi, známější pod jménem Tosin Abasi, se narodil v americkém Washingtonu DC. Ač jako kytarista je hlavně samouk, hudební základy pochytil již v mládí, kdy se na základce učil hrát na klarinet. Když se rozhodl začít hrát na kytaru, otec mu ji ovšem bez váhání koupil. Jeho první kapela byla metalová formace PSI z Marylandu, v březnu roku 2002 pak založil se zpěvákem Ash Avildsenem skupinu Reflux. Jejich debut The Illusion of Democracy je považován za další evoluční krok ve vývoji progresivní metalové hudby.

Během jednoho vystoupení s Reflux si nadaného kytaristy všimli lidé od Prosthetic Records a nabídli mu nahrávací smlouvu na sólové album. Abasi se však na sólovku ještě necítil. Místo toho začal studovat na Hudebním institutu v Atlantě. Po úspěšném složení zkoušek se na tento label obrátil znovu, zda nabídka stále platí. Pánové kývli a Tosin Abasi založil svůj nový projekt, skupinu Animals as Leaders, která vydala v roce 2009 svůj první singl. Kromě toho tento plodný kytarista ještě stihl koncertovat s kapelou Born of Osiris.

O dva roky později zakládá Tosin novou skupinu TRAM, což je slovo složené z počátečních písmen jmen hudebníků - Terrazas, Reyes, Abasi, Moore. Jako důvod založení skupiny Tosin udává, že spousta hudebních nápadů a motivů už se nevešla do tvorby Animals as Leaders, a on je prostě nechtěl jen tak zahodit. V roce 2012 Animals as Leaders vydávají své druhé album Weightless. Třetí deska Joy of Motion bylo v roce 2014 již distribuována pomocí internetu - streamu na Youtube.

Instrumentální schopnosti Tosina Abasiho jsou obdivuhodné. Vidět ho s "obyčejnou" šestistrunnou kytarou je spíše vzácnost, dává přednost zejména osmistrunným nebo sedmistrunným kytarám. Na osmistrunnou kytaru hraje s takovou lehkostí a přirozeností, jako málokterý hráč. Spodní struny využívá k basovému doprovodu, přičemž využívá i techniky slapování, a na horních strunách ve stejnou chvíli vytváří nápadité harmonie. Jeho hra nenudí, dynamika se neustále přelévá, jednu chvíli hraje staccato a hned nato andante. Jeho jedinečný styl mixující v sobě jazz, pop a R´n´B ovlivnily také jeho kytarové vzory – Steve Vai, Fredrik Thordendal, Thom Yorke nebo kapela Dream Theater.


Tosin Abasi je již několik let spolupracujícím hráčem japonské firmy Ibanez, která podle něj postavila i signature model osmistrunné kytary Ibanez TAM100. Jeho dalšími nástroji od Ibanezu jsou osmistrunné Ibanez LACS RGA, Ibanez RG 2228 a Ibanez LACS RG (stejná jako RG 2228, jen v bílé barvě, s pickguardem a snímači DiMarzio D-activator 8), a sedmistrunné Ibanez LACS a Ibanez Universe - to byla jeho nejpoužívanější kytara ve skupině Reflux.

Kromě těchto Japonců Abasi hojně využívá také americké osmistrunky Strandberg - modely Custom Headless 8 a 17, Demo Headles 34 a prototyp Boden 8 (výrobu těchto kytar nyní realizuje Washburn Custom Shop).Dalšími kytarami v jeho sbírce jsou osmistrunná Rick Toone Blur, sedmistrunná Rick Tone Sketch, Custom Illustrated Luthier osmistrunná, kytara z polského Gdaňsku Mayones Regius osmistrunná, kalifornské Carvin DC800 osmistrunná a Eastman ER-1 sedmistrunná, a jedna šestistrunná Legend Custom.

Pro letošní rok bylo potvrzeno společné turné špičkových kytaristů pod hlavičkou G4, které každoročně pořádá Joe Satriani. Ten si letos vybral jako spoluhráče právě Tosin Abasiho, a čtveřici doplní ještě kytaristé Guthrie Govan a Mike Keneally. Jak bude fungovat tohle spojení dvou kytarových virtuozů? Nechme se překvapit.

Slash: Gibson

Muzikant, skladatel a producent v jedné osobě, ale hlavně skvělý kytarista Slash, vlastním jménem Saul Hudson, se narodil v anglickém Hampsteadu. Jeho otec byl umělec, který tvořil mimo jiné i obaly alb slavných popových a rockových zpěváků a skupin. V jedenácti se s matkou přestěhoval do USA, kde začal studovat na vysoké škole v Beverly Hills, kde měl za spolužáky Lenny Kravitze nebo Nicolase Cage.

V patnácti Slash dostal první akustickou kytaru a začal chodit na hodiny výuky na kytaru. Protože chtěl být lepší a lepší, začal se cvičení na kytaru věnovat víc než učení a nakonec školy zanechal úplně a založil svou první kapelu Road Crew. Slavným se ale stal až jako kytarista skupiny Guns N' Roses, ke které se přidal v roce 1986. V roce 1995 odešel a založil vlastní kapelu Slash's Snakepit (která hrála s přestávkami asi 6 let), a současně hrál na volné noze. V roce 2004 dal z bývalých spoluhráčů dohromady novou kapelu Velvet Revolver, která slavila zakrátko na hudebním poli velký úspěch.

Slash je pravděpodobně jedním z nejznámějších rockových kytaristů hrajících na Les Paul. Jeho sbírka těchto Gibsonů je celkem veliká, nicméně jeho nejzamilovanější kousek je paradoxně replikou Les Paula 1959 z dílny Krise Derriga, vybavenou dvěma alnico snímači Seymour Duncan.

První elektrickou kytaru, kterou Slash vlastnil, byla kopie Gibson Explorer, kterou dostal od své babičky. Po zkušenostech, kdy prošel několika kapelami, a než se definitivně rozhodl pro Les Paula, vystřídal ještě několik jiných nástrojů. Hrál zejména na Memphis Les Paul (kopie), B. C. Rich Mockinbird, B.C.Rich Warlock nebo Jackson Superstrat. Mockinbird používal i v pozdějších dobách pro živé hraní, stejně jako kytary Travis Bean 1000 a dvoukrké Guild Crossroads a Gibson EDS-1275 z roku 1975. Pro studiové nahrávky kromě Gibsonů používal Travis Bean 1000 pro slide, rytmiku pak nahrával na Gretsch 6120 Setzer a Fender Telecaster 1952.


O Slashovi je známo, že kladl velký důraz na zvuk kytary v různých nahrávkách, a dokonce v různých částech jedné nahrávky, takže používal často pro jednu skladbu i více kytar. Pro sólové zvuky i pro rytmickou kytaru ve studio používal převážně modely Gibson – byly to konkrétně Gibson SG 1960, Flying V 1959, Explorer 1958, Les Paul Goldtop 1956, pololubovku ES-335, dvanáctistrunnou Les Paul 12-strings 1990, a nebo Slash Les Paul Appetite.

Pro živé vystupování na koncertech od devadesátých let používal Slash už výhradně Gibsony. Během koncertních turné s Guns´n´Roses, Snakepit a Velvet Revolver pak hrál na tyto modely – Les Paul Standard 1987 a 1976, Les Paul Goldtop 1987, později Slash Les Paul Standard 2008, Slash Les Paul Appetite 2010, Slash Les Paul Standard VOS Aged 2008, Slash Les Paul Goldtop 2008 a Gibson EDS-1275 doubleneck 1975.

Slash sám spolupracoval s firmou Gibson na vytvoření své Signature řady modelů – tři modely jsou v nejvyšší třídě Gibson USA, pět modelů patří do série Gibson Custom Shop a čtyři modely jsou pod značkou Epiphone. Nejzajímavějším modelem je červený Gibson Slash Signature Les Paul Custom Shop 1990, který vznikl pouze ve čtyřech exemplářích a nebyl určen k prodeji, nýbrž pouze pro Slashe. Další Custom Shop, Les Paul Snakepit 1996 už byl vyroben v limitované edici 100 kusů: kytara má červený top z fládrovaného javoru s logem Slashe a hadem na hmatníku. Les Paul Standard 2004 v designu Tobacco burst má kromě humbuckerů Seymour Duncan ještě piezo snímač, jehož spínač je umístěný mezi ovladači hlasitosti a tónové clony. Les Paul Standard VOS 2008 s třídílným javorovým topem a mahagonovým tělem byl vyroben ve čtyřech stech kusech, Les Paul Goldtop 2008 v tisíci kusech a Les Paul Appetite 2010 ve třech verzích také v tisíci kusech.

Za zmínku stojí ještě vínový Les Paul Rosso Corsa 2013, vylepšená verze Les Paulu AFD, a Slash Les Paul Vermillion 2013 – obě kytary mají snímače Seymour Duncan Alnico 2 Pro Slash, u kterých Slash spolupracoval i na jejich výsledném zvuku.

Ačkoliv Slash je nechvalně známy díky svým alkoholovým excesům, na předávání cen se většinou dostavuje opilý a s cigaretou v ruce, nešetříc přitom sprostými slovy, přesto je to jeden z nejlepších rockových kytaristů na světě, který tento žánr bere opravdu vážně a se vším, co k "rokenrolu" patří.

Tosin Abasi Ibanez Sandberg Slash s celou kolekcí Gibson LP Gibson LP Gibson LP
Tagy Nejlepší kytaristi
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelách,...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY