Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Nadílka efektů značky Caline

Společnost Caline Technology, sídlící v čínském Shenzhenu, se na celosvětovém trhu etablovala především díky rozsáhlé řadě pedálových efektů, jejichž pořízení rozhodně finančně nezruinuje ani méně majetné či mladé začínající muzikanty. Některé produkty této značky jsou na pultech českých obchodů k vidění i vyzkoušení už nějaký ten pátek, ale nyní výrobce zasypal trh novou várkou modelů tvořených různými typy zkreslovačů, modulací, dozvuků a jejich kombinacemi.

Decentnější zkreslení s lampovým charakterem a citlivější dynamikou nabízejí overdrivy Queen Bee, Mellow Drive nebo Enchanted Tone, inspirovaný zvukem ikonických zesilovačů z dílny konstruktéra Howarda Dumblea. Vyšší porci gainu poskytuje distortion Jaguar vybavený třípásmovými korekcemi a parametrem Bias pro nastavení britského či amerického soundu.

Do high-gainových teritorií jako je hard core, djent apod. míří zkreslovač Osmium. Verze Stack Attack představuje mid-gain drive se zvukem amerických aparátů a integrovaným kompresorem nastavitelným ve dvou úrovních pomocí páčkového switche. Dnes opět populární organické zkreslení na bázi fuzzu přináší pedál M:Fuzz s parametry hlasitosti, tónové clony a gainu.

Modulační efekty zastupuje klasický chorus s označením Wave Machine osazený potenciometry Rate, Depth, Level a širší nabídku efektů přináší pedál Multimod obsahující flanger, phaser, chorus, pitch-shift, doubler, vibrato a tremolo. Rejstříky jsou volitelné rotačním přepínačem a nastavení obstarávají potenciometry Shift, Mix, Depth.

Vybírat je možné také z trojice reverbů – provedení nesoucí označení Old School disponuje mody Church, Hall, Room a standardními ovladači Decay, Mix, Tone, trochu rozdílný charakter ambientu poskytuje varianta Wonderland s funkcí shimmer a pro náročnější hráče je určen modulační reverb Mariana se sedmi dozvukovými režimy navázanými na ovladače ABC s proměnlivými parametry závislými na vybraném typu reverbu.

Součástí kolekce je také série duálních efektů sestávajících z kompresor/boosteru Artemis, založeném na firemních modelech CP-47 a CP-97, kompresor/drivu Key West s nezávislým nastavením obou okruhů, boost/drivu Sundance Special, distortionu Shark kombinovanému s noise gatem, duálního overdrivu Brigade osazeného třetím nožním spínačem aktivujícím oba obvody současně a podobné řešení najdeme i u boost/drivu Andes nebo overdrive/distortionu Brutus.

Trochu rozdílně koncipovaný je distortion Easy Driver, který má místo druhé zkreslovací či boost sekce nezávisle volitelný grafický ekvalizer s šesti pásmy plus hlasitostí. Pro příznivce zvuku germaniového fuzzu CP-46 Fuzzy Bear a lo-gain overdrivu CP-12 Pure Sky Overdrive, postaveném na bázi slavného drivu Timmy, může být ideální volbou model Nightwolf s prostředním spínačem Voice, měnícím pořadí sériově zapojených kanálů.

Multiefekt Devilfish spojuje v jednom pedálu analogový chorus s příjemným hřejivým projevem a delay ve stylu firemního dozvuku Blue Ocean, jehož čip umožňuje nastavit délku echa v rozmezí 25 až 600 ms včetně oscilace. Elektronika všech pedálů je uložena v hliníkovém šasi a footswitche jsou zapojeny v režimu true bypass.

České ceny efektů Caline se v případě standardních zkreslovačů a chorusu pohybují shodně pod hranicí 1000 Kč, Old School Reverb, modulační Multimode či duální efekty z edice DCP vyjdou na cca 1500 Kč a za reverby Mariana nebo Wonderland zaplatí zájemce cca 1800 Kč.

Tagy Caline Caline 2021 Series

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY