Nadupaný high-gain distortion KHDK Dark Blood

Agilní americký výrobce efektů KHDK, jehož zakladateli jsou technik David Karon a kytarista Metallicy Kirk Hammett, představil nový typ distortionu s označením KHDK Dark Blood se zvukem evokujícím vytavený lampový aparát. High gainové zkreslení s agresivním charakterem dokáže přeměnit i zcela čistý kanál na metalovou pilu, takže na své si přijdou také příznivci tvrdších stylů. Příjemnou zprávou je, že na vývoji se opět podílel český amp-designer Antonín Salva, jenž je stálým členem týmu KHDK.

Konstrukčně originální obvod se vstupním treble boosterem využívá kromě klasických také polem řízené tranzistory (MOSFET), díky kterým efekt disponuje muzikálním a organickým zvukem s nadstandardní dynamikou, citlivou odezvou na hru pravé ruky, rychlým atakem a dlouhým sustainem s přirozeným dozníváním.

Krabička je osazena potenciometry Gain, Volume a duálními korekcemi Doom a Treble. Ovladač Doom slouží k nastavení nízkých kmitočtů, přičemž tato jednotka je umístěna před zkreslením, což eliminuje nekonkrétnost tónu a zvuk si stále uchovává pevné a čitelné basy. Potenciometr Treble funguje jako pasivní low-pass filtr s velkým frekvenčním rozsahem a umožňuje nastavit širokou paletu zvuků od ostrého zkreslení až po kultivovaný distortion s hřejivými středy a kulatými výškami.

Uprostřed hlavního panelu je umístěn dvoupolohový páčkový přepínač Lo-Hi sloužící k volbě míry gainu – Lo je určen pro klasický beglajt a decentnější vyhrávky, zatímco po aktivaci modu Hi naroste saturace, sustain a komprese, což tento režim předurčuje pro palm muting, sóla nebo těžkotonážní riffy. Skvělým a praktickým doplňkem je zabudovaný noise gate ovládaný mini-potenciometrem.

Distortion KHDK Dark Blood je flexibilní a masivní zkreslení, jehož kvality a celkové zpracování ocení i velmi nároční hráči. Navíc hlasitost efektu má více než dostatečnou rezervu, takže při nízkých hodnotách gainu jej lze používat i jako booster pro nakopnutí vstupu zesilovače. Mimochodem, prototyp této krabičky už Kirk Hammett stihnul použít při nahrávání nového dvojalba Metallicy Hardwired… To Self-Destruct, které oficiálně vychází v těchto dnech.