Přejít k hlavnímu obsahu
Nantokanaru s novým zpěvákem a EP dále mísí syrové emoce, hudební experiment a japonskou symboliku. |  Foto: archiv kapely
Nantokanaru s novým zpěvákem a EP dále mísí syrové emoce, hudební experiment a japonskou symboliku. | Foto: archiv kapely
Igor Pruša -

Nantokanaru představuje Awakening: Hudba jako odraz kulturních střetů

Od našeho posledního EP Emotional Damage Wreckage uplynuly již tři roky, a během této doby se v kapele mnohé změnilo. Především došlo ke změně na postu zpěváka: Filipa Vlčka z kapely John Wolfhooker nahradil španělský matador Diego Zeta z kapely BVRNA. Na ostatních postech se nic nezměnilo: společně s kytaristou Derekem Saxenmeyerem píšeme hudbu a texty, rytmickou sekci tvoří bubeník Michal Grepl a baskytarista Vít Kraváček z kapely Poletíme.

Změna zpěváka se plně odráží na našem novém EP Awakening, které bych zde rád krátce představil. Jako singl byla vybrána eponymní skladba Awakening, která pojednává o tom, jak je svízelné udržet si vlastní integritu v betonové džungli tokijské megalopole. Příběh, inspirovaný mezikulturními boji vycházejícími z mého desetiletého pobytu v Tokiu, je zprostředkován jemnými, introspektivními vokály a emotivními výbuchy na pozadí těžkých rytmických groovů, propletených kytarových linek a buddhistických popěvků.

Tento singl otevírá nové EP, následuje přidrzlá ale poeticky laděná Detarame zpívaná v japonštině, a EP uzavírá melancholický opus Overcome/Undone, který je umocněn analogovým vokodérem a synkopickým delayem.

Sestava s novým zpěvákem pokračuje v rozvíjení nekonvenčního přístupu, ve kterém se mísí syrové emoce, hudební experiment a japonská symbolika. V současnosti Nantokanaru představuje svůj nový materiál na živých vystoupeních – tím posledním byl koncert ve Vídni na majálesu Vídeňské univerzity. Nantokanaru navíc připravuje další EP, které plánuje představit na podzim na malé koncertní šňůře po ČR.

Nantokanaru je spíše experimentálním projektem než plnohodnotnou kapelou. To je dáno faktem, že zpěvák Diego žije a pracuje v Madridu, odkud párkrát za rok přiletí do ČR na zkoušku, koncert či nahrávání. Ostatní členové jsou také silně vytíženi: Derek je vyhledávaným pražským producentem a Vítek je často na koncertních šňůrách s kapelou Poletíme? Já navíc učím tento semestr na třech univerzitách, včetně té vídeňské, takže setkání všech členů projektu na pódiu lze vnímat jako takový malý zázrak.

Nantokanaru v nové sestavě. | Foto: archiv kapely

Funguje vaše kapela také „na dálku“? Jak nemožnost vídat se na častěji na zkouškách ovlivňuje vaše fungování a tvorbu? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Nantokanaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Igor Pruša
Kytarista, skladatel a univerzitní lektor (nar. 1979).  Vystudoval jsem klasickou kytaru, ale moje láska k podladěným sedmistrunkám mě nasměřovala do temnějších vod alternativního rocku. V roce 2007 jsem založil kapelu Nantokanaru, ve které hraju na kytaru a píš…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY