Přejít k hlavnímu obsahu
Metallica
Metallica
JTK - Pá, 18.09.2015 - 08:00

Nejhlasitější alba všech dob a bitva u Loudness

Než se podíváme na seznam nejhlasitějších alb v historii, dejme si trochu teorie. Počátkem devadesátých let se mezi producenty, hudebními vydavatelstvími a rozhlasovými stanicemi naplno rozhořela takzvaná loudness war. V principu jde o zaujetí posluchače tím, že mu do hlavy narvete co „nejhlasitější“ nahrávku. Ta totiž z hudebního mixu konkurenčních nahrávek nebo rádiových stanic „vyleze“ a s větší pravděpodobností uloví nové fanoušky.

Zbraněmi v této válce o hlasitost jsou hlavně limitery, kompresory a ekvalizace. Pomocí nich dojde k maximálnímu vyhulení všech částí zvukového spektra, což v důsledku udělá nahrávku hlasitější. Jenže stejně jako každá jiná válka, má i tato své oběti. Tou hlavní je hudební dynamika, která v této válce logicky dostává na zadek.

Dynamický rozsah (veličina DR – Dynamic Range) zjednodušeně řečeno měří rozsah mezi nehlasitějšími a nejtiššími částmi nahrávky. Čím je číslo nižší, tím je nahrávka vokouřenější.

MetallicaDeath Magnetic

Nahrávka z roku 2008 je údajně nejvykouřenějším albem všech dob. Dynamický rozsah zde odpovídá DR3, což je opravdu minimum. Otázkou je, jestli je to ještě příjemné. Ale metal je metal, že jo.


Skrillex - Recess

Loudness war je v dnešní době velmi zřetelná v elektronické hudbě. Diskotékové mixy a mash-upy to vyžadují. Skrillex se dynamickým rozsahem pohybuje hned za Metallicou – DR4.


Nicki MinajThe Re-Up

Miss nevkus a slečna „žádnej výstřih mi neni dost velkej“ je na třetím místě s hodnotou DR5. Hudba, kterou by někdo měl spíš zakázat, je paradoxně dost hlasitá.

Ne, ukázku ne!


Red Hot Chilli PeppersCalifornication

Ani „Redhoti“ s hlasitostí svých alb nešetří. Jejich album Californication je také na úrovni DR5.


Taylor Swift1989

Že popina musí zaujmout své posluchače všemi prostředky, potvrzuje Taylor Swift svou loňskou deskou, která je na úrovni DR6. Jen pro ilustraci, tahle deska je hlasitější než například AC/DC s deskou Back in Black, kteří se za ní "krčí" s hodnotou DR12. Přijde vám to nefér?


Rozsáhlejší žebříček hlasitostí slavných alb najdete níže.
Zdroj: DynamicRangeDay.com

DynamicRangeDay.com

Tagy humor
Zástupce šéfredaktora Frontman.cz. Copywriter v Kytary.cz Bassist/Rapper Kapely Five O'Clock Tea (5OT) a B.U.M Born to be LOUD FB: Jan Krčmář Instagram: jan_bass_rap
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY