Nejlepší světoví zpěváci a zpěvačky: Axl sesazen z trůnu

A máme tady další srovnávání hudebníků. Tentokrát se podíváme na zpěváky a zpěvačky s největším vokálním rozsahem. Čtěte pozorně, jedná se o rozsah (tj. nejspodnější a nejvyšší tón, který někdo dokáže zazpívat a je zaznamenán na nahrávce), ne o hudební kvalitu. Takže ještě, než se ozvou všichni hudební kritici s argumenty typu "hudba není o tabulkách" nebo "kvalita se nedá měřit", vězte, že s vámi plně souhlasím a určitě s vámi souhlasí i všichni ti, co si dávají tu práci a měří vokální rozsah interpretů (mimochodem, jak to asi dělají?). Ale sem, tam změřit síly a udělat si pořádek v číslech nezaškodí, že? Vždyť bez špetky té zdravé rivality a porovnávání se, by byl ten náš svět neskonale nudným místem pro život. Podívejte se na někdy dost šokující zjištění ohledně skutečného rozsahu pop-rockových idolů.

Takže vykopáváme číslem jedna, zpěvákem, který jako jediný má rozsah přes šest oktáv. Kdo to je? No přeci Mike Patton, výrazový chameleon nejznámější z crossoverových Faith No More a nyní působící v mnoha projektech s divnými názvy jako Fantomas, Mondo Cane, Mr. Bungle nebo Tomahawk. Mike dokáže preludovat v tónovém pásmu šest oktáv a půl tónu navrch (Eb1 do E7).

Druhé místo patří překvapivě také dost netradičnímu rockerovi. Corey Taylor má neskutečný rozsah pět oktáv a pět a půl tónu (od Eb1 do C7). Všimli jste si toho při poslechu brutálních Slipknot nebo melodických alt-rockových Stone Sour? Pro mě velké překvapení. Tady měl být přeci Umělec říkající si Prince? Nebo ne?

Na třetím místě skončila americká avantgardní diva Diamanda Galás s rozsahem pět oktáv a čtyři a půl tónu. Čtvrtou pozici obsadil David Lee Roth z Van Halen. Se svými pěti oktávami a třemi tóny o jediný půltón překonává Axla Rose z Guns´n´Roses na pátém místě. Mimochodem Axl Rose byl dlouho považován za krále těchto anket a zpěváka s největším rozsahem.

Do první desítky se ještě vešli německá rocková veteránka Nina Hagen, finský multiinstrumentalista Ville Valo, Roger Waters a Mariah Carey se stejným rozsahem 4 oktáv a šest a půl tónu a o desáté místo se společně dělí řvoun Devin Townsend a japonská zpěvačka/básnířka Kyo s rozsahem 4 oktávy a pět a půl tónu.

Překvapení? Kde jsou ostatní známá jména? Takový Paul McCartney na 11. pozici zastínil Prince, který skončil "až" na 13.místě. Všichni zpěváci a zpěvačky, o kterých se zatím bavíme, mají rozsah přes 4 oktávy. Je zajímavé zjistit, že třeba Elvis Presley, Anthony Kiedis z RHCP, Steven Tyler z Aerosmith a Serj Tanjian ze System of a Down sdílí stejný rozsah 4 oktávy a jednu notu. Pozor, stejný rozsah neznamená, že sdílí také stejné tónové pásmo. I když zrovna Presley i Kiedis mají i totožné tónové pásmo od G1 do A5. Proč RHCP neudělali nějaký Elvisův cover? Asi jim napíšu... Tyler i Tankian také sdílejí naprosto totožné D2 až E6. Kluci, udělejte nějaký duet.

Překvapilo mě a rozhodně jsem čekal vyšší umístění u takových pěvců jako je třeba Freddie Mercury ( rozsah přesně 4 oktávy) nebo Glenn Hughes (také 4 oktávy). Ani Christina Aguilera (4 oktávy a jeden půltón) neskončila v první desítce, Tina Turner se třemi oktávami a pěti notami se ztrácí hluboko v poli a taková Beyonce se třemi oktávami a čtyřmi tóny je vyloženě zklamání. Stejně tak jsem čekal někde výše Janis Joplin (tři oktávy) nebo Tarju Turunen (tři oktávy a jeden a půl tónu).

Mezi zpěváky/zpěvačkami, kteří nedosahují ani tří oktáv rozsahu patří například Sting, Rod Stewart, Bruno Mars, Sinead O´Connor, Joe Cocker, Adele, Bjork, David Coverdale, Alicia Keys nebo Katy Perry. Naprostým šokem je ale zjištění, že Whitney Houston měla rozsah dvě oktávy a čtyři noty a Luciano Pavarotti dokonce jenom dvě oktávy a dvě a půl noty.

Na úplném chvostě skončila Taylor Swift se dvěmi oktávami a jedním a půl tónem. Bohužel moje oblíbená křiklounka a charismatická frontmanka ze Skunk Anansie, říkající si Skin, je na tom ještě hůře a to s rozsahem pouhých dvou oktáv. Jsem si ale jistý, že v anketě, kde by rozhodovaly decibely nebo charisma, by skončila na daleko důstojnější pozici.

Co všechna ta čísla vypovídají? Nevěřte vašim smyslům, přátelé. To, že vás někdo okouzlí svým famózním zpěvem, ještě neznamená, že musí mít obrovský vokální rozsah. Tak jako vždy, v hudbě hrají prim jiné faktory než pouhý výkon. A díky Bohu za to.

(Údaje byly použity údaje z ankety publikované na webu VVN Music.)

Axl Rose
Mike Patton
Skin
Tagy: