Přejít k hlavnímu obsahu
Ostrov hudby, grafika: Michal Rafaj
Ostrov hudby, grafika: Michal Rafaj
Zdeněk Neusar - St, 23.11.2016 - 13:45

Nejsilnější je ten, který spolupracuje

Propojit domácí nezávislé labely a vytvořit společnou platformu pro podporu kvalitní muziky? To mi dodnes přijde jako skvělý nápad, přestože se mi ho před sedmi lety, ještě když jsem byl součástí X Production, do praxe dovést nepodařilo. Některá ega byla příliš vysoká, doba k tomu ještě neuzrála. Na Slovensku se teď s Ostrovem hudby něco podobného povedlo.

Hudební vydavatelství GERGAZ, Deadred, Slnko Records, Ajlavmjuzik a agentura Real Something se spojily a vydaly společnou kompilaci. Fanoušci slovenské hudby tak vedle sebe najdou kapely jako Fallgrapp, Longital, NVMERI, Korben Dallas, Prezident Lourajder či Bulp. Cíl této aktivity je jasný: vzájemná pomoc a propagace slovenské hudby doma i v zahraničí. K tomuto účelu budou využité i prostředky za její prodej.

S nápadem přišel začátkem tohoto roku zakladatel GERGAZu Richard Čermák. Myslel přitom také na loni zesnulého hudebního novináře Juraje Kušnierika, jehož přínos slovenské, ale i české hudební scéně byl obrovský: „Myšlienka zrodu kompilácie mi napadla celkom spontánne. Už dlhšiu dobu som mimo akýchkoľvek aktivít GERGAZu a to mi dovolilo rozmýšľať nad hudbou v širšej perspektíve. Naša scéna je malá, no napriek tomu sa mnoho ľudí medzi sebou nepozná. Veľa ľudí z našich stretnutí som videl vôbec prvýkrát, napriek tomu, že sa vnímame minimálne vo virtuálnom svete. Nezávislé vydavateľstvá nie sú o biznise a nemali by byť ani o konkurencii. Sme príliš malá krajina a našim cieľom by malo byť neustále vytváranie priestoru a podpory hudobnej komunite. Uvedomil som si, že najlepšie urobíme, keď budeme pokračovať v odkaze Juraja Kušnierika a jeho snahe spojiť slovenskú scénu pre jeden cieľ.”

Kompilace Ostrov hudby obsahuje 23 skladeb a vyšla na neutrální půdě platformy LALA. LALA Slovak Music Export funguje jako občanské sdružení, které založili Monika Satková (Festival Pohoda), Michal Berezňák (manažer produkce na festivalech Grape, Uprising, Pohoda, Bratislavské jazzové dni) a Alexander Čerevka (Slnko Records). Tak uvidíme, jak se to s podobnými akty spolupráce bude mít u nás. Věci jsou už v pohybu...

Tagy Ostrov hudby labely
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festivalu Beseda u Bigbítu. Motto: "Nemusím...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY