Strážnice hostí největší porevoluční přehlídku novovlnných kapel
Regionální hudební aktivity zasazené do dobového kontextu nás budou zajímat vždycky. Jako první přinášíme tip na patrně největší žánrovou přehlídku zaměřenou na novovlnnou rockovou hudbu od roku 1989, která nese titul 30 let Nové vlny se starým obsahem. Proběhne 23. a 24. března ve Strážnici na Hodonínsku za účasti kapel Hudba Praha, Už jsme doma, Garage & Tony Ducháček, Máma Bubo, Krásné nové stroje, Extempore a Mikoláš Chadima band. Součástí akce bude i bohatý doprovodný program připomínající 30. výročí vydání neblaze proslulého článku v časopise Tribuna.
30 let Nové vlny se starým obsahem nebude pouze největší žánrovou přehlídkou „novovlnné“ rockové hudby v našem polistopadovém vývoji. Cílem pořadatelů je také předání poselství o zajímavém fenoménu české kulturní historie. V doprovodném programu proto návštěvníci vyslechnou samotný text článku a odbornou přednášku předního českého hudebního žurnalisty Aleše Opekara. Petr Váša připomene tvorbu skupin Ošklid a Z kopce. „Dramaturgii hlavního i doprovodného programu jsme připravili tak, aby co nejvíce odrážela pestrost naší alternativní scény té doby. Zároveň jsme chtěli otevřít i otázku významu svobody pro lidský život. V současnosti jsme bohužel svědky zapomínání toho, jaké to je, když se svobody nedostává,“říká předseda pořádajícího sdružení SPRONK Pavel Žák.
Pražské Popmuseum do Strážnice zapůjčí výstavu dobových dokumentů a součástí programu bude i projekce dokumentárních filmů zaměřených na novou vlnu a restrikce proti „problémové mládeži“. Na absenci svobody projevu zavzpomíná disident František „Čuňas“ Stárek a doprovodný program ukončí v neděli beseda s Amnesty International na téma perzekuovaných umělců v současnosti.
Článek „Nová vlna se starým obsahem“ vyšel v časopise Tribuna dne 23. března 1983. Jednalo se o bezprecedentní útok na svobodu projevu a uměleckého vyjádření, který vedl k zákazům kapel řadících se do tzv. nové vlny – jmenovitě skupin Pražský výběr, Jasná Páka (později Hudba Praha), Letadlo a mnohých dalších. I přes rozsáhlou diskreditační kampaň a následné restrikce a zákazy vedla celá tato aktivita k masovému odporu ze strany hudebníků, vzniku stovek různorodých skupin a celkové aktivizaci příznivců undergroundové či alternativní kultury.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.