Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 14.04.2017 - 00:01

Nord Stage 3: nová vlajková loď ze Švédska

Klávesové nástroje Nord z produkce švédské společnosti Clavia Digital Musical Instruments AB si za dobu své existence vydobyly mezi muzikanty zasloužené renomé a modely většinou v tradičním rudém odstínu evokujícím supersporty Ferrari můžeme najít v arzenálu dlouhé řady hráčů různých žánrů. Zatím nejnovějším přírůstkem je zbrusu nová série Stage 3, představená na dubnovém veletrhu Musikmesse, čítající verze Stage 3 88, Stage 3 HP76 a Stage 3 Compact odstupňované podle velikosti a tím pádem i počtu kláves.

Modelová řada Stage páté generace v sobě kombinuje vlastnosti špičkového piana, syntezátoru a varhan, jenž jsou zařazeny do samostatných jednotek, ale lze je použít současně, panel disponuje dvojicí OLED displejů pro sekce Program a Synth, samozřejmostí je efektová jednotka, výkonné procesory zvládající plynulý přechod mezi aktivovanými programy, nechybí funkce Split s volitelným režimem Crossfade a rozšířený morphing.

Pianová sekce s 2G pamětí nabízí 120 hlasou polyfonii, nové filtry, širokou škálu rejstříků počínaje koncertními křídly, přes elektrická a digitální piana až po clavinety. Virtuální nástroje lze editovat také pomocí funkcí Advanced String Resonance, Dynamic Pedal Noise nebo Long Release atd.

Sekce Organ s nejnovějším C2D enginem je schopna ve čtyřech režimech emulovat klasický sound kolečkových varhan Hammond B3, využít lze několika modů (Slow, Fast, Stop) simulace vintage Rotary Speakeru 122, modelů Transistor Organs, Vox Continental a Farfisa Compact nebo dvojici variant kostelních píšťalových varhan.

Syntezátor postavený na enginu Nord Lead A1 SE vyznačující se velmi hřejivým a muzikálním tónem je založen na tzv. Smart oscilátorech (Single a Dual) nově rozdělených do kategorií Classic, Wave, Formant, Sample a Super Wave s funkcemi Pitch, Detune, Shape, Sync, Waveform Mix, Bell Mix, Noise Mix 1 a 2, Freq Mod 2 a 3 a ring modulatorem. LFO obsahuje křivky Square, Triangle, Ramp Dn, Ramp Up a Sample & Hold, Arpeggiator funguje v rozmezí až 4 oktáv, volit je možno ze 3 modů Unison atd.

Efektová část zahrnuje kompresor, řadu modulací, dozvuků, amp simulací, ekvalizerů apod. a čelní panel je vyhrazen pro čtveřici hlavních audio výstupů, vstupy externích pedálů, zdířku sluchátek, minijackový vstup monitoru, DIN konektory MIDI In a Out a USB port typu B určený k transferu signálu a updatu firmwaru.

Nová řada Stage 3, kde kromě samotného zvuku hraje prim skutečně nadstandardní flexibilita podpořená mimo jiné i dvojicí slotů pro každou jednotku (2xPiano, 2xOrgan, 2XSynth) rozšiřujících už tak obrovské možnosti těchto stanic, představuje edici, která je absolutní špičkou v dané kategorii nástrojů a splňuje i ty nejvyšší nároky profesionálů. Novinky by měly být na českém trhu dostupné v průběhu července za ceny začínající na cca 93 000 Kč za model Stage 3 Compact, okolo 98 000 Kč zaplatíte za Stage 3 HP76 a nejvyšší verze Stage 3 88 vyjde přibližně na 106 000 Kč.

Tagy nord Nord Stage Nord Stage 3
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY