Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 02.06.2016 - 00:01

Nové Fendery American Elite Jazz Bass

Ikonický Fender Jazz Bass, u jehož zrodu stál v roce 1960 geniální návrhář Leo Fender, se společně s modelem Precision zcela bezesporu řadí mezi zvukové i designové etalony daného segmentu a oba nástroje se v průběhu let staly předlohou pro velké množství různých baskytar konkurenčních značek. Jednu z nejnovějších edicí Jazz Basse v letošním katalogu Fenderu představují luxusní verze s označením American Elite Jazz Bass, jež disponují novým typem bezbrumových snímačů s možností zapojení aktivního obvodu, kombinovaným profilem krku a proměnlivým radiusem hmatníku.

Nabídku tvoří dva modely, jenž se odlišují materiálem použitým na stavbu těla - varianty v klasických barvách Black, Olympic White a Sunburst mají korpusy vyrobené ze dvou kusů výběrové olše a pro těla verzí v transparentních úpravách Tobacco Sunburst a Natural byl vybrán jasan.

Javorový krk s kombinovaným profilem Modern C-D je k tělu připevněn pěti šrouby a korpus je v místě spoje upraven pro pohodlnější přístup levé ruky do nejvyšších poloh. Palisandrový nebo javorový hmatník má proměnlivý radius (9.5 až 14 palců), 21 středně silných pražců, ozdobnou lemovku a obdélníkové značky ze světlé nebo černé perleti. Šachta šroubu výztuhy se přemístila z hlavice na opačný konec krku.

Basy jsou shodně osazeny dvěma bezbrumovými single coily Fender Noiseless 4th Generation doplněnými elektronikou v podobě přepínače mezi aktivním a pasivním režimem, potenciometrem celkové hlasitosti, balancí snímačů Pan Pot a třípásmovými korekcemi.

Hardware sestává z kobylky Fender HiMass Vintage umožňující ukotvení strun jak přímo v základně tak i skrz korpus, odlehčených ladicích strojků Fender FLW s typickými trojlistými rondely a na hlavici najdeme kromě přítlačného kolečka strun G a D také chytře vymyšlený srážeč struny A, jenž je součástí daného strojku.

Nové Fendery z prémiové série American Elite Jazz Bass představují spojení tradičního designu s moderní elektronikou, která výrazně navyšuje flexibilitu těchto nástrojů, což ocení především hráči kombinující klasický Jazz Bass sound s moderním agresivnějším zvukem. Novinky jsou už dostupné i na českém trhu a ceny se pohybují od cca 57 000 Kč za olšový model po asi 59 500 Kč v případě jasanové verze.

Tagy Fender
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
TOPlist