Nové modely kytar Gibson Custom 2017

Kytaráři v Custom Shopu firmy Gibson budou mít letos asi hodně práce - elitní výrobní divize značky totiž ke klasickým modelům a speciální černé edici Ebony přidává také limitovanou sérii Custom 2017, kterou tvoří sedm nových modelů kytar s označením SG Standard Maple Top, Les Paul Special Maple Top, Les Paul Custom Figured Top, Heavy Aged SG Standard, Modern Les Paul Axcess Rhino a signované verze The Johnny A. Spruce Top a Shinichi Ubukata ES-355.

1. SG Standard Maple Top

Jak název napovídá, jedná se o variantu populárního "esgéčka", jehož mahagonový korpus dostal javorový top posilující projekci vyšších středů. Nástroj s vintage mechanikami Kluson Deluxe a želvovinovým pickguardem je osazen dvojicí humbuckerů Gibson Custom Bucker. Cena se pohybuje okolo 3 500 dolarů.

2. Les Paul Special Maple Top

Stejně jako originální SG byl korpus Les Paulu Special doposud vyráběn většinou z mahagonového masivu, který je nyní doplněn dvojicí horních javorových plátů. Kytara s klasickým hardwarem v podobě struníku stopbar, pevné kobylky tune-o-matic a ladicích strojků s oválnými plastovými rondely je vybaven snímači Gibson P90. Cena byla nastavena pod hranicí 3 500 dolarů.

3. Les Paul Custom Figured Top

Slavný model nyní dostává horní desku z výběrového javoru s výraznou plamínkovou kresbou a transparentní lak v elegantních odstínech Sedona Burst nebo Heritage Cherry Sunburst. Pro tuto edici typický zlatý hardware s celokovovými strojky Grover je doplněn krkovým snímačem 490R a kobylkovým typem 498T. Cena činí cca 5 500 dolarů.


4. Heavy Aged SG Standard

Custom verze tohoto SG jde designově ve stopách nedávno představeného Les Paulu Aged v modré barvě Antique Pelham Blue s relic úpravou. Přenos zvuku obstarávají dva humbuckery Custom Bucker s magnety Alnico III uložené v patinovaných kovových pouzdrech, potenciometry CTS mají impedanci 500 kOhm. Cena je identická jako u předchozího modelu.

5. Modern Les Paul Axcess Rhino

Modifikovaný Les Paul disponující ergonomickým spojem krku a těla plus frézováním zadní strany korpusu, tedy prvky, jenž byly poprvé použity u signatury Alexe Lifesona z kanadských Rush, má inovovanou zadní stranu hlavice (Apex) pro větší mechanickou odolnost v rizikovém místě pod nultým pražcem. Nástroj je vybaven snímači 496R a 498T umožňujícími rozepínání cívek. Kytary budou dostupné v šedých lacích Rhino Gray Gloss a Rhino Gray Satin s niklovanou nebou zlatou mechanikou. Cena se pohybuje okolo 4 500 dolarů.

6. The Johnny A. Spruce Top

Kytaristovi Johnnymu A. vyrobil Gibson v minulosti několik signovaných pololubových nástrojů a nyní přichází s variantou s masivním mahagonovým korpusem s rezonančními dutinami a horní smrkovou deskou dodávající tónu měkčí atak a příjemné kulatější výšky. Kytara se snímači Custom Bucker (Alnico III) bude nabízena v úpravách Tobaccoburst, Heritage Cherry Sunburst a Dark Natural. Cena je stejná jako u předchozího modelu.

7. Shinichi Ubukata ES-355

Druhým podpisovým modelem této řady je pololubový ES-355 vyrobený podle specifikací japonského kytaristy Shinichiho Ubukaty. Model v elegantním černém laku Ebony VOS, korpusem z kombinace javoru a topolu a centrálním javorovým blokem, je osazen humbuckery MHS doplněnými obvodem Varitone. Struny jsou ukotveny ve vibratu Bigsby B-7 z matného hliníku a ladění mají na starost strojky Grover "Milk Bottle" Rotomatics. Oficiální cena byla nastavena na 4 650 dolarů. Všechny nástroje z limitované série Custom 2017 jsou samozřejmě dodávány v luxusním pevném pouzdru.