Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v květnu 2023 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Charvel Prashant Aswani Signature Pro-Mod So-Cal Style 1 PA28 – podpisový model žánry nespoutaného kytaristy je inspirován Stratocasterem doplněným moderními prvky. Olšové tělo dostalo frézování vnitřní strany spodního rohu, což společně s ergonomicky tvarovaným krkovým spojem umožňuje pohodlnější přístup k vyšším polohám 22pražcového palisandrového hmatníku o radiusu 12 palců, jehož hrana nese luminiscenčními body. Javorový krk je zpevněn pláty grafitu, ořech ze směsi Graph Tech má šířku 42 mm a elektroniku tvoří dva pasivní humbuckery Charvel PA28, potenciometry Dunlop (Volume + Tone) a pětipolohový switch. Struny kotví v uzamykatelném vibratu Wilkinson WVS 130 2P a na hlavici najdeme firemní zamykatelné strojky. Barva: Inca Silver, cena: cca 1350 eur.

Strandberg Boden RESQ:D – nová edice zahrnující šesti, sedmi a osmistrunné headless kytary ze sérií Original NX, Prog NX, Plini Edition NX, Fusion NX a Standard. Cenově vstřícnější kolekce dostala původně vyřazené korpusy s přírodními vadami dřeva, což nemá vliv na výsledný zvuk ani design kytar, jejichž první várka je lakována odstínem Pink Coral. Těla z komorovaného mahagonu, bahenního jasanu či masivní lípy doplňuje javorový top, krk ze stejného materiálu vyztuženého grafitem má profil EndurNeck, zvolen byl hmatník z kompozitu Richlite, dva pasivní humbuckery a hardware typu Rev 7 (vibrato nebo pevná kobylka). Ceny se pohybují v rozmezí 1500 až 1700 eur.

Gibson Custom Shop Kirk Hammett „Greeny 2023“ – po limitované edici s cenovkou 50 tisíc dolarů, představující kopii slavného LP Standard 1959, který před Hammettem vlastnili Peter Green a Gary Moore, začal Gibson nabízet finančně „dostupnější“ verzi Greeny v detailním relic provedení z dílen divize Murphy Lab. Základem je konstrukce z výběrového lehkého mahagonu, figurovaný javorový top, krk s odpovídajícím profilem, hmatník z indického palisandru a dvojice humbuckerů Custom Greeny Bucker Alnico 2, přičemž krkový snímač má stejně jako originál obráceně instalovaný magnet. Cena: cca 20 tisíc dolarů včetně pevného pouzdra Lifton Reissue, certifikace, popruhových zámků, medailonu CS atd. V brzké době se na trhu objeví i levnější varianta se standardní povrchovou úpravou Greeny Burst a cenovkou cca 3200 dolarů.

Efekty

DOD Envelope Filter 440 Reissue – po zkreslovači Overdrive Preamp 250 se rozhodla znovuzrozená americká značka reinkarnovat také dodnes vyhledávaný obálkový filtr, vhodný pro použití s kytarou i basou. Analogová konstrukce s obvodem reagujícím na sílu úhozu disponuje kromě parametrů Volume: nastavení citlivost obálky v závislosti na stylu hry, a Range (frekvenční rozsah), také páčkovým spínačem Voice, jenž v horní pozici nabízí klasický zvuk EF 440, zatímco spodní poloha dodává výslednému zvuku více basů a syntezátorový atak. Šasi je vyrobeno z hliníku, footswitch je zapojen v režimu true bypass a nechybí modrá stavová dioda. Cena: cca 130 dolarů.

Stone Deaf FX Black Edition – speciální efektová série zahrnující trojici modifikovaných pedálů s upravenými obvody a voicingovými funkcemi. BE Fig Fump: fuzz ve stylu EHX Big Muff s lehce odlišným zvukovým charakterem, pevnějšími basy a pozměněným obvodem noise gatu. BE Kliptonite: zkreslení kombinující vlastnosti Velcro Fuzzu a klasického overdrivu, jejichž signálové cesty lze plynule mixovat. BE Warp Drive: oproti předchozí standardní verzi přidává symetrický clippingový režim založený na LED diodě pro dosažení sytějšího a harmonicky bohatšího tónu. Každý model bude vyroben v edici čítající 500 kusů. Cena: shodně cca 150 liber.

Catalinbread STS-88 Flanger/Reverb – modulační efekt kombinovaný s dozvukem nabízí jak klasické rejstříky flangeru, tak i experimentálně znějící textury dosahované pomocí integrovaného reverbového okruhu s přiřazeným ovladačem. Modulační sekce disponuje parametry Depth, Rate, Mix a uvnitř šasi jsou ukryty dva malé trimry pro nastavení vstupní citlivosti a volbu bufferovaného nebo true bypassu. Šum LFO eliminuje vestavěný jemný noise gate, napájení zajišťuje adapter 9 – 18 V. Proudový odběr: cca 100 mA, rozměry: 60 x 110 x 50 mm, hmotnost: 180 g, cena: cca 250 eur.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Laney Ironheart Loudpedal – malý podlahový zesilovač o výkonu 60 W RMS pro boxy s impedancí 8 až 16 ohmů, je použitelný nejen jako klasický aparát, ale zastane i funkci preampu či standardního zkreslovacího pedálu. Model, který je zástupcem nové produktové řady Foundry, nabízí dvoukanálovou koncepci se společným ekvalizerem, celkem pěti mody gainu či voicingu, nezávislý boost, efektovou smyčku, DI výstup s emulací boxu a další funkce. Napájení je řešeno adapterem 24V/2.5A. Rozměry: 62 x 151 x 124 mm, hmotnost: 1 kg. Cena včetně napěťového zdroje: cca 300 dolarů.

Synergy Peavey 6505 – preampový elektronkový modul přinášející zvuk známého high-gainového zesilovače je vybaven dvěma identickými kanály s nezávislými třípásmovými korekcemi, hlasitostí, gainem a páčkovými switchi volícími mezi režimy Crunch a Lead. Obě větve lze kromě samostatné aktivace také propojit zrcadlově a jeden z kanálů tak použít jako lead boost. Na zadní straně je navíc umístěn posuvný spínač Cathode Select umožňující ve třech krocích nastavit basovou odezvu u vstupního okruhu (mody 1: USA, 2: Brit, 3: Soldano / Vai). Lampy: 2x 12AX7, cena: cca 400 dolarů.

Acorn Solid State Preamp – druhá generace tranzistorového pedálového předzesilovače, přinášejícího zvuk malého staršího komba Peavey Decade, které lze slyšet na nahrávkách kapely Queens of the Stone Age. Kompaktnější a také finančně přívětivější verze pedálu je vybavena kanály Normal a Saturated, třípásmovým ekvalizerem, gainem, hlasitostí a přepínačem Thick pro navýšení zkreslení a objemu tónu. Krabička je osazena dvojicí footswitchů (Bypass, Norm/Sat), napájení řeší adapter 9 – 18 V. Cena: cca 180 dolarů.

Doplňky, software atd.

Fender CuNiFe / Cobalt / Chrome – nové edice snímačů s méně tradičními typy magnetů zahrnují sety CuNiFe Stratocaster (cca 380 eur): 3x single coil, vintage voicing; Cobalt Chrome Telecaster (cca 330 eur): 2x single coil, výraznější atak; Wide Range CuNiFe Jazzmaster (cca 440 eur): 2x humbucker (krk 9.4 kOhm, kobylka 11.6 kOhm), plné basy a čisté výšky; CuNiFe/Cobalt Chrome Jazzmaster (cca 330 eur): 2x humbucker, kombinace obou technologií, jasnější výšky.

Shure GLXD 16+ – bezdrátový kytarový systém, který je dostupný i ve verzích pro mikrofony, dokáže díky nové technologii pracovat v pásmech 2.4 i 5.8 GHz, čímž více než zdvojnásobuje dostupný frekvenční rozsah a zároveň automaticky detekuje „nejčistší“ pásma, čímž zabraňuje interferencím a výpadkům signálu. Systém se skládá z malého bodypack transmitteru GLDX1+ a pedálového receiveru GLXD6+, zvládajícího připojení více jednotek a fungujícího zároveň jako ladička. Přijímač napájí standardní 9V adapter, zatímco transmitter je opatřen Li-Ion baterií s výdrží až 12 hodin nepřetržitého provozu. GLXD 16+ také boduje neznatelnou latencí a širokou dynamickou odezvou. Cena: cca 500 dolarů včetně prémiového kabelu WA305 propojujícího nástroj a vysílač.

Tune Voodoo Skull – pomůcka pro kytary s hlavicí typu Gibson a ořechem s rovnými drážkami, kde struny D a G svírají s nultým pražcem nejostřejší úhel, což může způsobovat nestabilní ladění např. při bendingu a příbuzných herních technikách. Tune Voodoo v podobě malé lebky tento úhel redukuje a zároveň obě struny lehce pozvedne, čímž v drážkách ořechu eliminuje jejich tření a tenzi. Segment je vyroben pomocí 3D tisku, otvory (oční důlky) pro mosazné vložky jsou pilovány ručně a lebku lze jednoduše přišroubovat do otvoru původního vrutu držícího plastovou krytku šroubu výztuhy. K dispozici je i model ve tvaru zmenšené gibsonovské hlavice. Ceny se pohybují okolo 29 eur.

Tagy gear alert Charvel Strandberg Gibson DOD Stone Deaf FX Catalinbread Laney Synergy Amps Acorn Fender Shure Tune Voodoo

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY