Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 02.07.2014 - 11:23

Novinky od Digitechu: efekty DOD EF 440 a DOD Drop

Po reinkarnaci efektových krabiček DOD Phasor 201 a Overdrive Preamp 250 přichází Digitech s dvojicí dalších novinek. První z nich, autowah DOD Envelope Filter 440, patří opět do kategorie Reissue, neboť se jedná o modernizovanou verzi modelu z poloviny sedmdesátých let. Polyfonní oktaver DOD Drop zase vychází z populárního Whammy pedálu, který je součástí pedalboardu mnoha kytaristů.

Elektronika Enveloper Filteru 440 využívá osvědčeného obvodu převzatého z originálu, jenž produkuje hřejivý a tlustý analogový sound, ale celek není přesnou kopií svého předchůdce, a to v dobrém smyslu slova. Na rozdíl od vintage modelu je novinka osazena přepínačem True Bypass, šasi je vyrobeno z lehkého hliníkového výlisku a oproti originálu má autowah i aktivační diodu.

Změnou prošel také konektor napájení - místo původního mini jacku zde nalezneme standardní barelový konektor (2.1 mm), který dnes používá valná většina výrobců krabiček. Zásadní inovací je dvoupolohový přepínač Voice, kterým měníme základní frekvenční charakter zvuku (horní poloha je středovější, dolní upřednostňuje více basového spektra).

Naopak identické s předlohou jsou potenciometry Level a Range. Prvním nastavujeme dynamickou citlivost reakce efektu na úhoz pravé ruky a ovladač Range slouží k přesnějšímu nastavení aktivního frekvenčního pásma.

Oktaver DOD Drop už na první pohled nezapře svoji příbuznost s dnes už legendárním "ohýbačem tónů" Whammy, od kterého si vypůjčil barevnou kombinaci podobně zpracovaného šasi z ohýbaných plechů, řadu diod a další mechanické prvky a samozřejmě část elektronického obvodu se schopností polyfonního algoritmu.

Efekt je vybaven True Bypass footswitchem, otočným přepínačem pro pohyb mezi presety a malým páčkovým switchem sloužícím k volbě typu aktivace efektu buď klasickým nebo momentary režimem. DOD Drop je schopen podladit tóny v rozmezí sedmi půltónů plus oktávy, zvolené intervaly nám signalizují diody. K dispozici je i samostatný mod, kombinující oktávové podladění společně s originálním signálem.

Obě novinky by se měly v Evropě objevit už za pár týdnů, předběžné ceny pro trh v USA jsou stanoveny na cca 150 dolarů za autowah DOD Envelope Filter a 250 dolarů v případě oktaveru DOD Drop. Pokud ve svých aranžích uvažujete o podladěných pasážích nebo hrajete například funky, kde se asi nejvíce prosadí autowah, tak DOD Drop nebo EF 440 vyzkoušejte.

Tagy Digitech
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY