NOVÝ GEAR 29/23: kytary EVH mají japonskou verzi, evoluce Synclavieru II a preampy AmpWorx od TCE
Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Švédský Strandberg postavil kytaristovi Plinimu novou signaturu, TC Electronic nabízí první sérii pedálových preampů Ampworx, značka Phil Jones Bass připravila nové kombo s masivním výkonem a legendární Synclavier se vrací na scénu s následovníkem synthu Synclavier II: modelem Regen. Tip přinášíme i na neodymové repro Mojotone, basové struny Dunlop, snare Canopus nebo plug-in z produkce firmy IK Multimedia.
EVH MIJ Signature Wolfgang – první model z japonské produkce
Značka zaštítěná jménem Edwarda Van Halena dosud vyráběla své nástroje v USA nebo v Mexiku (továrny Fender). Nyní se firma rozhodla rozšířit produkci kytar také do Japonska, kde v dílnách Fujigen vzniká nová edice MIJ Wolfgang, která se cenově řadí do pomyslné mezery mezi modely ze dvou zmíněných továren. Nástroj v lacích Ivory či Stealth Black, jaké najdeme i na verzi EVH USA, má také identické lipové tělo s klenutým javorovým (Big Leaf) topem a šroubovaný krk z radiálně řezaného javoru. Případní zájemci, kteří upřednostňují humbuckerový sound a využijí vibrato Floyd Rose s přelaďovačem D-Tuna, killswitch a řadu dalších moderních prvků převzatých z originální americké série, by si měli připravit cca 2700 dolarů.
Nový „headless“ Strandberg Sälen NX 6 Tremolo Plini Edition
Australský progrockový kouzelník Plini se může pochlubit dalším nástrojem firmy Strandberg, který na rozdíl od jeho předchozích modelů řady Boden vychází z „tradičněji“ pojaté verze Sälen Jazz s tělem ve stylu single-cut. Headless kytara vybavená krkem se speciálním profilem EndurNeck, 24 kompenzovanými ocelovými pražci Jescar a vibratem EGS Pro Rev 7 je dostupná ve snímačové HS konfiguraci sestávající z kobylkového humbuckeru Plini Edition a krkového single coilu Suhr Classic T, nebo ve variantě osazené kombinací Suhr SSH+ / Suhr Classic T. Pokud vám vyhovuje futuristický design podpořený neobvyklým profilem krku a duální menzura (22'' – 25.5''), nový Strandberg Plini v laku Midnight Black Satin je k mání za cca 3000 eur.
TC Electronic AmpWorx Vintage Series – pedály se zvukem klasických aparátů
Jims45, Combo Deluxe 65' a DC30 ze série AmpWorx Vintage: to je trojice vůbec prvních pedálových předzesilovačů z produkce renomované dánské značky, které nabízejí tradiční zvuk ve stylu elektronkových aparátů Marshall JTM45, komb Fender nebo Vox AC30 1965 Top Boost. Společným prvkem dvoukanálových preampů postavených na modelingové technologii AmpWorx jsou oficiální IR impulsy reproduktorů Celestion, zvolené podle typu pedálu, port USB Mini-B, šestice potenciometrů a dva footswitche pro přepínání kanálů plus aktivaci boostu či reverbu (Deluxe 65’). Další ovladače jsou společně s DI výstupem atd. umístěny na zadní straně šasi.
Neodymový reproduktor Mojotone BV-60N British Neo
Už název tohoto dvanáctipalcového kytarového reproduktoru o výkonu 60 W poměrně jasně naznačuje, že se bude snažit oslovit především příznivce ostrovního soundu, vyznačujícího se „dřevitými“ muzikálními středy a měkčím atakem. Díky instalaci lehkého neodymového magnetu se podařilo snížit hmotnost tohoto měniče na cca 2,2 kg, což oproti srovnatelně výkonným reproduktorům s klasickými keramickými magnety představuje poloviční váhu. Repro s citlivostí 98 dB a frekvenčním rozsahem 78 Hz až 5 kHz je podle slov výrobce inspirováno oblíbenou verzí Mojotone BV-25m s charakterem známého modelu Celestion Greenback. Vybírat lze mezi 8 nebo 16ohmovou variantou.
Basový předzesilovač Sushi Box FX Venus X s lampami 12AX7
Sushi Box Effects vydali pedálový elektronkový předzesilovač Venus X s dvojicí kanálů, na jehož vývoji se podílel renomovaný americký baskytarista Tony Puleo, který od preampu požadoval hřejivý muzikální tón s citlivou dynamikou, a to bez ohledu na hudební žánr. „Čistý kanál je přesně takový, jaký očekáváte, tedy skutečně čistý, zatímco boost kanál může vašemu zvuku dodat potřebnou asertivitu,“ uvádí výrobce. Obě sekce sdílejí čtyřpásmový ekvalizér, použít lze kromě XLR DI konektoru a simulace boxu také dva výstupy optimalizované pro zapojení do koncového stupně, aktivního monitoru nebo klasického zesilovače.
Phil Jones Bass Roadcase BG-800 (2023) – kombo, které se nebojí velkých pódií
Pokud se jako basisté poohlížíte po flexibilním kombu s nadstandardní výkonovou rezervou, díky níž aparát utáhne i rozměrná pódia ve sportovních halách, na festivalech a podobně, tak právě pro vás by mohl být ideálném společníkem modifikovaný model oblíbeného komba osazeného dvanácti pětipalcovými reproduktory PJB Neo Power a koncovým stupněm o výkonu 600 W, který se v případě připojení dalšího boxu (8 Ohm) navýší na 950 W. Kombo má čelní bassreflex a ozvučnice je v místě horní dvojice měničů zkosená pro lepší poslech. Připraven je pětipásmový aktivní EQ, vstupní citlivost, master, efektová smyčka s mixem, sluchátkový výstup, symetrický XLR DI Out atd. Přiložené video demonstruje starší provedení BG-800 z roku 2018.
Basové struny Dunlop Trivium Hybrid Wound Nickel
Sada strun s produktovým označením TVMSB45130 (tloušťka 45, 65, 85, 105, 130) je určena pro pětistrunné nástroje a vyvinuta společně s basistou kapely Trivium Paolem Gregolettoem. Set je navržen s důrazem na objemnější a agresivnější tón, čehož se podařilo dosáhnout použitím střídavého niklového a ocelového vinutí s vnější vrstvou niklu. Ten poskytuje průrazný masivní zvuk v nízkých pásmech, zatímco ocelové vrstvy dodávají tónu agresivní středy, které jsou potřebné k prosazení se nástroje v kapelovém mixu. Podle Gregolettoa se na Trivium HWN hraje hladce a pohodlně, a výrobce sebevědomě dodává, že od tónu po dotek „nenajdete na trhu vyváženější sadu basových strun“.
Desktopový synth Regen – nástupce legendárního Synclavieru II
Firma Synclavier, jeden z průkopníků v oblasti digitální syntézy, se vrací na trh s hardwarovými nástroji novinkou nesoucí označení Regen, která kráčí ve stopách synthu Synclavier II z roku 1980. Kompaktní desktopové provedení přidává k původnímu DSP enginu jednotku subtraktivní syntézy a celou paletu nových zvuků i funkcí, včetně moderní technologie MPE (MIDI Polyphonic Expression), a při použití s vhodným kontrolerem zvládá i polyfonní aftertouch. K dispozici je šest USB portů, kombinované audio výstupy, slot SD karty, minijackové zdířky MIDI In/Thru a v neposlední řadě také montážní plocha pro upevnění nástroje na stojan.
Snare Canopus Jonathan Pinson JP-1470
Motivací pro výrobu tohoto podpisového bubínku o rozměrech 14 x 7 palců bylo vytvořit model s univerzálním a zároveň nadčasovým vintage zvukem, který by bubeníci mohli využít na pódiu i ve studiu. Hybridní korpus ze sedmi vrstev javoru a topolu poskytuje snare neobvyklou schopnost extrémně vysokého i nízkého rozsahu ladění, čemuž napomáhají také hrany frézované v úhlu 45 stupňů. Výsledkem je klasický hřejivý tón s „dřevitým“ charakterem a v případě potřeby s možností eliminace výšek prostřednictvím páčkového tlumítka CIM-20. Použity byly 2,3 mm silné, třikrát ohýbané ráfky Power Hoop, mosazné mušle, mechanika CSA20S a struník CPSL-14DR16. Tělo bubnu má olejovou povrchovou úpravu.
Trojice virtuálních pedálů z AmpliTube Morley Collection
Kolekce plug-inů AmpliTube Morley firmy IK Multimedia přináší tři efekty, jejichž hardwarové předlohy představila kalifornská značka Morley poprvé v 70. respektive 90. letech. Najdete zde bohatý analogový zvuk kaskádových delayů, typických pro vintage model Morley EVO-1 „Oil Can Delay“, teplý, tlustý fuzzový tón expresivního Power Wah Fuzzu nebo moderněji pojatou filtraci v podobě optického Contour Wahu s širokou frekvenční odezvou i možnostmi ovládání. Všechny virtuální pedály jsou certifikovány společností Morley a použitelné jako AU, VST 2, VST 3, AAX či standalone verze.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.