NOVÝ GEAR 5/24: basy Spector Graffiti, hlavy Suhr, akustika Martin a theremin Dubreq
Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Značka C.F. Martin představila elektroakustiku GPCE Inception Maple, signatura Schecter MGK Razor Blade překvapí extravagantním designem, pro zvukové experimentátory je připraven theremin Stylophone, příznivci baskytar Spector mohou vybírat z limitované kolekce NYC Graffiti a na kytaristy míří druhá generace lampových zesilovačů Suhr SL. Tip přinášíme také na sběratelský Tube Screamer, basová repra ToneSpeak, modulační Eurorack od Bastl Instruments nebo vokální efektové pedály Mooer MVP.
„Žiletková“ signatura Schecter Machine Gun Kelly Razor Blade
Korpus s hranatými konturami, krytý velkým pickguardem v podobě žiletky, si pro svůj nový podpisový model od Schecteru zvolil zpěvák a kytarista Machine Gun Kelly. K lipovému tělu je přišroubován karbonem vyztužený krk lepený ze tří kusů javoru, ebenový hmatník nese 22 pražců X-jumbo, intarzii na oktávové poloze a boční luminiscenční značky. Kvalitní hardware a elektronika sestává z hardtail kobylky Hipshot, firemních uzamykatelných strojků, kobylkového humbuckeru Schecter USA Pasadena Plus, potenciometru hlasitosti a kill switche. Oficiální cena signatury, která se už stačila dočkat řady pozitivních i negativních komentářů, se pohybuje okolo 1500 dolarů včetně pouzdra.
Elektroakustika Martin GPCE Inception Maple
Nový model z dílen společnosti C.F. Martin je vyroben z udržitelných dřevin, zahrnující vrchní desku z evropského smrku s certifikací, javorové luby a atraktivní třídílnou zadní ozvučnici z javoru a černého ořechu. Díky zvolené kombinaci materiálů, společně s vnitřní výztuhou doplněnou zvukovými kanály poskytuje tento ručně stavěný nástroj jasný, vyvážený tón s masivní projekcí. Z černého ořechu je i krk a hmatník zdobený javorovými šípovými intarziemi, v ozvučném otvoru je integrován je snímací systém LR Baggs Anthem a na hlavici najdeme stylové celokovové strojky s otevřenými mechanikami. Martin GPCE Inception Maple se saténovou povrchovou úpravou Amber Fade Sunburst vyjde na cca 4000 dolarů, součástí je samozřejmě kvalitní pevné pouzdro.
Limitovaná edice Ibanez Tube Screamer 808 45th Anniversary
Overdrive Ibanez Tube Screamer letos slaví 45 let existence, což se výrobce rozhodl připomenout limitovanou sérií TS 808 45th Anniversary. V daném případě se jedná o sběratelskou kolekci v efektním laku Sapphire Blue, osazenou identickým čipem JRC4558D i stejnými analogovými obvody, jaké najdeme v historicky první produktové emisi TS 808 Overdrive Pro z konce 70. let, navržené konstruktérem Susumu Tamurou. Pro zvukové puristy to znamená, že jde o věrnou rekonstrukci dnes velmi vyhledávané a ceněné verze s pevným tónem a masivními středy. Cenovka modelu TS80845TH, vyráběného v japonské centrále značky, se pohybuje okolo 6000 Kč.
Hlavy Suhr SL67 MkII a SL68 MkII
Druhá generace celolampových zesilovačů Suhr řady SL, tvořená modely SL67 MKII (3x12AX7 + 2xEL34, 50 W) a SL68 MKII (3x12AX7 + 4xEL34, 100 W), pokračuje ve stopách první edice, vycházející z nestárnoucí koncepce Marshallu Super Lead. Oproti britské předloze zde ale najdeme několik modifikací, které kromě velmi praktických funkcí, jako je např. spínač Hi/Lo s obvodem fungujícím obdobně jako Variac snižující výkon a zároveň navyšující gain, kompresi i sustain tónu, nyní zahrnují také trojici páčkových přepínačů s voicingovými mody FAT, BST a BRT pro detailnější úpravu výsledného zvuku. Přepracován byl i okruh ovladače celkové hlasitosti, umístěného na zadním panelu, jenž nově nabízí širší záběr a při otočení potenciometru Master na maximum je tato sekce automaticky odpojena ze signálové cesty. Ceny: SL67 MkII cca 2950 dolarů, SL68 MkII cca 3450 dolarů.
Speciální série Spector NYC Bass Graffiti Collection
Speciálně pro hudebniny Chuck Levin’s Washington Music Center vyrobila firma Spector unikátní basovou edici NYC Graffiti Collection s designem z něhož čiší atmosféra a energie New Yorku. Jedinečná grafická témata jsou dílem airbrushového umělce Dana Lawrence, pro kterého je to první spolupráci se společností Spector. Kolekci tvoří celkem dvanáct čtyř či pětistrunných baskytar z řad USA Custom NS-2 a NS-5, jejichž design odkazuje na newyorské ulice a metro, ale také vzdává hold bohaté historii a příběhu vzniku značky Spector. Ceny kousků ze sběratelské limitované série startují na částce cca 8060 dolarů, součástí je samozřejmě pevné pouzdro, certifikace, tričko a další doplňky.
Basové reproduktory ToneSpeak řady TSB
Americká firma představila celkem šest reproduktorů pro baskytaru o průměrech 10, 12, 15 palců, přičemž verze TSB 10" a 12" jsou k dispozici ve variantách o výkonech 150 nebo 250 W, zatímco repra TSB s průměrem 15 palců disponují výkonem 250 či 500 W. Měniče ze série ToneSpeak mají robustní šasi z lisované oceli, měděné kmitací cívky a hmotnost snižují lehké neodymové magnety, přispívající k lepší přechodové odezvě a nízkému zkreslení signálu. Zvukově všestranné reproduktory se vyznačují masivními basy, muzikálními středy a transparentními čistými výškami, zmíněné cívky navinuté na tvarovkách ze skleněných vláken zlepšují odvod tepla a poskytují hladkou projekci.
Dubreq Stylophone Theremin: ovládejte tóny pohybem ruky
Stylophone Theremin je lehce přenosný syntezátor vybavený anténou, který vytváří experimentální zvuky na základě magnetického pole a detekce vašeho pohybu. Integrován je posuvný fader pro přesné doladění spuštěné noty, triggerové tlačítko, modulační sekce s dvojicí tvarů vlny, vibrato, volba oktávy i delay, takže lze generovat nejrůznější zvuky, včetně bizarních či sci-fi rejstříků. Vývojáři do thereminu vestavěli i malý zesilovač s reproduktorem a sluchátkový plus linkový výstup. Stylophone Theremin, tentokrát bez druhé antény pro hlasitost, přebírá od svých předchůdců retro analogový sound, který je nyní ještě organičtější než kdy předtím. Napájení řeší AA baterie, šasi lze upevnit na mikrofonní stojan. Evropská cena: cca 100 eur.
Elektronické bicí sety EFNOTE PRO 500 a PRO 700
Společnost EFNOTE přidala do svého produktového katalogu profesionální elektronické bicí soupravy PRO 500 a 700 Standard, doplněné zvukovým modulem a stage-boxem. Knihovna kompaktního modulu s dotykovým displejem obsahuje 167 vícevrstvých samplů špičkové kvality, integrováno je Bluetooth a v kombinaci s DAW nechybí ani možnost záznamu až 12 stop. Stage-box osazený 12 XLR výstupy umožňuje připojení až sedmi bubnů a osmi činelů, každý kanál má dvoupásmový EQ, vysokofrekvenční filtr a přepínač ground lift, u větví 1 až 6 (basový buben, snare, tomy) najdeme také kompresor. Verze PRO 500 v základu zahrnuje 16" BD, 12" snare a dva tomy 10" a 12", rozměrnější varianta PRO 700 sestává z 20" BD, 14" snare a tomů 11" a 15". Oba sety jsou dodávány s 14" hi-hat, 16" crashem a ridem o průměru 18" nebo 20" (model 500 / 700). Výrobce představil také vyšší edici PRO 703X Black Oak.
Modulace Bastl Instruments Neo Trinity
Neo Trinity je šestikanálové kompaktní modulační centrum ve formátu Eurorack, přičemž každý z kanálů může být buď LFO, generátorem obálky, nebo CV rekorderem. Hlavní parametr lze automatizovat tlačítkem REC, všechny větve jsou také vybaveny nahrávacím trigger generátorem s funkcí algoritmického fillu. Pomocí tlačítka SHIFT lze měnit tvary modulace a synchronizovat zvolené kanály s interním nebo externím clockem. Nechybí muting, možnost ukládat celé presety jako banky, přiřaditelné CV vstupy pro různé ovládání kanálů (pozitivní / inverzní způsob, spouštění interní funkce Sample & Hold) atd. Oficiální cena novinky z dílen brněnské společnosti byla nastavena na cca 350 eur.
3 pedály Mooer MVP ze série Vocal: okořeňte svůj zpěv
Mooer Audio debutuje v oblasti vokálních efektů trojicí pedálů MVP1 Autuner, MVP2 Harmonier a MVP3 Loopation, jejichž společným jmenovatelem je identický formát, počet a rozložení ovládacích prvků (3 knoflíky, 1 tlačítko, 2 footswitche), mikrofonní XLR vstup/výstup s odpojitelným uzemněním, nastavitelný gain, přepínač Line/Mic, kytarový vstup a výstup, fantomové napájení 48V pro kondenzátorové mikrofony a společná je také cenovka cca 150 eur. Jak názvy jednotlivých efektů napovídají, verze MVP1 koriguje výšku tónu v kombinaci se syntezátorem a efekty (3x delay / 3x reverb), varianta MVP2 představuje harmonizer fungující v různých tóninách a harmoniích, doplněný reverbem a bankou pro 7 presetů, a looper MVP3 nabízí celkem 70 min. záznamu do 11 smyček (8 loopů po 5 min. + 3 loopy po 10 min.) s nekonečným vrstvením.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.