Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Oblíbený studiový gear kytaristy Petea Thorna (2022)

Tým magazínu Premier Guitar nemohl ve svém video-seriálu, mapujícím gear známých hráčů, opomenout skvělého kytaristu Petea Thorna, který má za sebou bohatou kariéru sidemana a v neposlední řadě je také jedním z nejvýznamnější kytarových youtuberů. Chris Kies z PG navštívil Thornovo soukromé hollywoodské studio, kde mu Pete představil nejoblíbenější kousky z jeho současného studiového arzenálu.

Kytary

Suhr Pete Thorn Standard – první Thornova signatura z dílen Johna Suhra má korpus z komorovaného mahagonu doplněného javorovým topem, mahagonový krk, palisandrový hmatník s 22 jumbo pražci z nerezové oceli, dva zakázkové humbuckery (Thornbucker a Thornbucker+), vibrato Wilkinson WVS130 a firemní uzamykatelné strojky.

Suhr Pete Thorn Standard HSS – další podpisový model, tentokrát s lehce užšími konturami olšového těla ve stylu Stratu s černým třívrstvým pickguardem. Krk z tepelně upraveného javoru dostal profil Pete Thorn ’60s Soft-V a je kombinován s ebenovým hmatníkem. Zvoleny byly dva single coily Suhr V63, inovovaný kobylkový humbucker Thornbucker II a opět vibrato Wilkinson WVS130.

Ibanez Destroyer – Explorer z roku 1976, kdy firma ještě vyráběla přesné kopie kytar Gibson, Fender apod., má mahagonový korpus v přírodním laku, lepený krk ze stejného materiálu, a zvuk přenáší dva letité humbuckery TV Jones P.A.F., které měl v kytaře už předchozí majitel, jenž Destroyer koupil od zakladatele značky Toma Jonese. Thorn si tento nástroj pořídil přes internet a důvod nákupu byl jasný: na stejný model z roku 1976 nahrál Eddie Van Halen většinu tracků z raných alb jeho domovské party VH.

Gibson ES-335 – pololubová vintage klasika z roku 1963 opatřená lakem Cherry Red, kterou Thorn pořídil před dvaceti lety za slušnou částku, protože kytara měla zlomenou hlavici a neprofesionálně rozšířenou dutinu pro kobylkový PAF snímač.

Gibson Les Paul Custom – tradiční černá verze z roku 2000, tedy z doby, kdy Thorn působil v kapele Chrise Cornella. Na jednom z koncertů spadl Custom ze stojanu a výsledkem byla ulomená hlavice. Původní snímače jsou nahrazeny Thornbuckery Suhr a zlatý hardware byl vyměněn za chromovaný.

Fender Stratocaster 1964 – originál z šedesátých let v odstínu Sunburst, zakoupený ve známém obchodě Gruhn Guitars při koncertní zastávce kapely Chrise Cornella v Nashvillu.

EVH Striped Series Frankenstein – stylový superstrat z edice Eddieho Van Halena, jehož je Thorn velkým fanouškem. Tělo s tradiční EVH grafikou a relic úpravou je stejně jako původní Van Halenův prototyp osazeno šikmo uloženým kobylkovým humbuckerem, krkovým singlem a přiznán byl i otvor pro chybějící střední SC. Standardem je javorový krk i hmatník s 22 pražci a uzamykatelné vibrato Floyd Rose.

Na el. kytarách má Thorn nejčastěji nataženy struny Ernie Ball Primo Slinky, jejichž průměry .0095, .012, .016, .024, .034, .044 palců řadí tyto sety do mezery mezi klasickými „devítkami“ a „desítkami“.

Pete Thorn – Fender Stratocaster 1964

Zesilovače

Aparáty má Thorn ve studiu uloženy do dvou „věží“, přičemž první obsahuje Marshall JMP 1986 „Bass“ 50W z roku 1972, preampové moduly firmy Synergy Amps (Synergy IICP, Engl Powerball, Soldano SLO, Vai, Engl Savage, Friedman BE-BB, Bogner Ecstasy, Bogner Uberschall, Fryette Pitbull) kombinované s rackovým koncovým zesilovačem Synergy SYN-5050, Soldano SLO-100, Jim Kelley Reverb a Suhr SL68.

Pravá strana je vyhrazena pro  modely Suhr Hedgehog 50, Top Hat Amplification Emplexador, Suhr Pete Thorn PT100, Komet Concorde a také reaktivní load box a emulátor kabinetů plus mikrofonů Universal Audio OX Amp Top Box. Všechny zesilovače jsou zapojeny do systému Ampete Engineering 88S-Studio Amp and Cabinet Switcher, umožňujícím v daném případě rychlé přepínání signálových cest do jednoho kabinetu.

Pete Thorn – zesilovače

Kabinet

Hlavním nahrávacím boxem v Thornově studiu je vintage Marshall 4x12 typu A z konce sedmdesátých let. Kabinet postavený v zatlumeném prostoru v obráceném gardu (těsnější kontakt s podlahou = lepší přenos spodních pásem) disponuje reproduktory Celestion Black Back G12M 25W, které jsou snímány pomocí mikrofonů Shure SM57 a Audio-Technica AT4050.

Pedalboard

Pro většinu videí a demo songů používá Thorn board, jehož osazení se samozřejmě průběžně mění, ale stálicemi jsou následující efekty a komponenty: smyčkovač a MIDI kontroler MusicomLab EFX-LE II, ladička TC Electronic PolyTune 2 Noir Mini, generátor zpětné vazby DigiTech FreqOut, wah Dunlop CBM95 Cry Baby Mini, volume pedál Boss FV-500L, kompresor Suhr Woodshed, MXR Phase 95 M290, preamp/boost Source Audio ZIO, comp/EQ/boost DryBell Unit67, fuzz Ryra Tri-Pi Muff, zkreslovače J Rockett Archer, Maxon Apex 808 a Suhr Riot, dozvuk MXR Echoplex, modulace Strymon Mobius, delay Strymon TimeLine a dvojice multiefektů Eventide H9.

Kromě výše popsaného gearu vlastní Pete Thorn rozsáhlou kolekci jiných el. i ak. kytar, zesilovačů, komb, preampů, multiefektů, pedálů a dalších muzikantských hraček.

Pete Thorn – studiový pedalboard

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY