Přejít k hlavnímu obsahu
Nic vám nebrání vydat se na cestu života s kapelou. Jestli na ní vytrváte? Je jen jedna cesta, jak to zjistit. | Foto: Ingridi Alves (Unsplash)
Nic vám nebrání vydat se na cestu života s kapelou. Jestli na ní vytrváte? Je jen jedna cesta, jak to zjistit. | Foto: Ingridi Alves (Unsplash)
Jan Sládek -

Odhodlání, zázemí, propagace: starter pack pro začínající kapely

„Pane Lorenc, mám založit kapelu?“ Na svoji oblíbenou filmovou postavu si vzpomenu dost často – totiž při otázkách, kde by asi nejupřímnější bylo odpovědět: „Vím já?“ Takže s tím, zda založit či nezaložit kapelu, nepomůžu, ale mám pár úvah pro ty, kteří už Rubikon překročili a kapelu chtějí.

Ukázaná platí

Čin je vždycky víc. Když za mnou přijde kapela, jestli má natočit EP, vždycky říkám, že když to udělají, tak zvlášť pokud je to prvotina, jsou dál než drtivá většina kapel, která se k tomu nikdy neodhodlá, natož aby to dotáhla.

Už v 19. století psal filozof Kierkegaard, že jakákoliv bezprostřednost v podobě činu je lepší než nekonečná reflexe. A to neměl tucha o tom, co náš svět čeká. Takže první rada: Chcete založit kapelu? Tak nečtěte žádné diskuse – a ani tenhle článek. Nejdřív to udělejte, číst můžete potom.

Navíc, nikdo nikdy nevěděl, jak to má správně být. Není to vaření špaget. Některé kapely léta hrály covery (Beatles), jiné zase ze zásady nikdy. V některých kapelách se mísili neškolení muzikanti se školenými, jiné byly čistě bez formálního vzdělání, jiné zase jen a pouze aspoň z Berklee.

Prostě, co si o kroku založit kapelu myslí banda strejců na internetu, je vlastně jedno. Takže pojďme se dohodnout. Založte kapelu a až pak někdy dočtěte tenhle článek. Pokud tedy budete mít čas...

Čas, čas, čas

Tohle není na týden, to je na celý život. Nemá smysl se snad ani ptát muzikantů a muzikantek – lépe se zeptat jejich nejbližších. Téměř na jakékoliv úrovni je hudba především časově náročný koníček. Protože bez času se to neobejde. Nemá smysl být v kapele a nemít na ni čas (respektive to jde jen výjimečně u pokročilejších hráčů, ale i tak...).

Teď budu upřímný a budu mluvit za sebe: třicet let se snažím dát dohromady rodinu (dříve kamarády), práci (dříve školu) a muziku. První, co vypadlo, byly jiné koníčky, v mém případě skaut. Dovolená v letní sezóně s rodinou? Se dvěma kapelami je to už docela věda, a i takhle v tuhle chvíli z dovolené vám můžu říci, že výsledkem je kompromis, kdy jsou naštvaní úplně všichni (ale zas snad jen trochu...).

Shrnuto do jedné věty: kapela je žárlivá milenka. Nebo milenec. Nakonec, znáte skladbu Žárlíme na Romana od J.A.R.? Měli byste...

Starter pack

Ale já vím, vy jste sem nepřišli pro obecné úvahy. Když teda pominu odhodlání a čas (jakkoliv si myslím, že to je to nejcennější), uvedu pět věcí, které budete potřebovat řešit. Tedy kromě hraní.

1. Zkušebna

Není to vždy lehké. Pokud nemáte nějaké vlastní zdroje (ano, zažil jsem i babiččinu prádelnu), pak vás bude čekat to tam celé zařídit a platit nějaké měsíční nájemné. A opět budu upřímný: sdílené zkušebny jsou zlo. Zlo!

2. Fotky

Je doba obrazů, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak jediné. Jeden fotoden vás zkrátka čeká, pár tisíc to stát bude (pokud opět nemáte kamarády). Nemusí se vám to líbit, ale v dnešním světě z vaší hudby lidé nejdřív uvidí fotku – a až pak budou možná poslouchat hudbu. Když říkám lidé, myslím i bookery.

3. Booking

Jestli něco rozkládá kapely, je to booking. Vůbec se teď nebavíme o penězích (u začínající kapely se první roky vůbec nebavíme o kladných číslech, to jen tak mimochodem). Nejčastější situace je, že jeden člen kapely shání koncerty a ostatní mu pak napíší, že nemají čas. To se stane párkrát a je (právem) oheň na střeše.

V prvních letech je to obzvlášť pruda, protože nejsou kontakty, nejsou peníze, jsou jen hromady odeslaných mailů s respond rate v řádu jednotek procent. Jediné, co vám k tomu v této fázi mohu říci, je: vytrvejte a neberte si to osobně.

4. Sociální sítě

Pokud je v kapele někdo, kdo se na sítích pohybuje rád, je to výhoda. Pokud ne, je lepší správu sítí delegovat (zase jak jinak než na kamaráda či kamarádku). Ale někdo to dělat musí. Nemusí ale udělat všechny chyby. Leccos se dá nastudovat, část jsem popsal třeba tady.

Na druhou stranu, sami byste v sebepropagaci neměli plavat. Minimálně jeden člověk z kapely by měl být schopen a ochoten točit videa, fotit a ideálně i psát na socky. A důležitá věc: je lepší dělat jednu síť dobře než více sítí blbě.

5. Nahrávka

Dvě věci už v roce 2024 neexistují. Neexistuje omluva pro to, nemít nahrávku. A neexistují dema. Potřebujete mít co nejlepší nahrávku aspoň jedné písně a na YouTube nějaký záznam (klidně jen minutu na mobil) z živého hraní. Dobrá zpráva je, že zatímco demo se dá pořídit za pár tisíc, minuta na mobil nestojí nic.

Tak, to máme pro začátek dost věcí. Rozhodně platí pravidlo z úvodu: ukázaná. Nic vám nebrání vydat se na cestu života s kapelou. Jestli na ní vytrváte? Je jen jedna cesta, jak to zjistit.

Tagy zakládáme kapelu junior

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY