OKKO Diablo Gain+

OKKO Diablo má diodku s parohy a zní jako Orange

Vítám vás u dalšího šmrncovního pedálu, tentokrát u ručně vyráběné německé "boutique" krabičky Okko Diablo. Pochází od firmičky z Lipska, za kterou stojí pan Heiko Lauenroth (zkuste to jméno vyslovit třikrát za sebou). Mimo jiné má i několik dalších zajímavých pedálů a dělá také různé modifikace.

Diablo není typický OD ala tubescreamer. Slova, kterými bych tento pedál efektivně popsal, jsem proto hledal dlouho a neúspěšně. Ale pak mi to seplo: "Zní to jako Orange!" Stejně jako tyto aparáty tak tato krabička není pro každého. Vlastně úplně není ani mým šálkem kafe, jenže jen těžko hledám rozumné důvody, proč si ji nepořídit.

Začněme zpracováním, to je totiž bezpochyby první věc, která vás na pedálu trkne. Moment, beru to zpět. První věc, co člověka při pohledu na tuhle oranžovou krabičku zaujme, je obří signalizační diodka s parohy. A hned po tom, že diodka má rohy, si člověk uvědomí, že drží v ruce opravdu poctivou věc. Šasí z tvrdého plechu, mechanický true-bypass switch, nikde se nic neviklá, neskřípe, to je prostě fajn pocit. Pedál je zkrátka dobře odvedený jak zvenku, tak vevnitř.

Pojďme zmínit rig, ve kterém jsem pedál testoval. Kytara Cort KX Custom s rozepínatelnými keramickými snímači Seymour Duncan (snímače SH-1 ´59 a SH-4 Jeff Beck). Následně do pedálu a poté do čistého kanálu hlavy Fender Supersonic 22 (korekce na 12, hlasitost co nejčistší) zapojené do 4x12 reproboxu Marshall 1960 Vintage s Celestion V30.

Na krabičce najdete tyto ovládací prvky: Body, Gain, Tone, Feed a Level. Všechny tyto korekce spolu vzájemně pracují a umožňují tak opravdu hodně variabilní nastavení. Samozřejmě zde opět platí, že hodně záleží na tom, s jakým aparátem pedál použijete. Obligátní "Gain" a "Level" dělá to, co se od něj čeká. Hlasitost pedálu je slušná a při jakémkoliv nastavení se mi podařilo nakroutit "Level" tak, aby oproti čistému signálu neztrácel. A stále jsem měl dostatečnou rezervu. Úroveň zkreslení je vcelku rozmanitá. Ačkoliv jsem měl za to, že to bude "jen" overdrive, krabička má v závislosti na aparátu gainu relativně hodně. V mém setupu to se slabším 22 wattovým Fenderem kreslilo opravdu až až.

A takto hraje se Stratocasterem...


Podstatné je zmínit, jakým charakterem gain oplývá. Ať si nad tím lámu hlavu jak chci, je to prostě Orange. Zní to tak. Přesně ten chlupatý a vybuzený ton s nádechem fuzzu. Nutno podotknout, že kdekoliv ten gain máte, všude to zní dobře. Vzhledem k dalším korekcím máte totiž téměř nekonečné možnosti úprav. Korekce "Body" dle slov výrobce upravuje barvu středů a upravuje míru komprese signálu. Čím dál tímto knobem točíte, tím těsnější je zvuk a působí také mohutněji. "Tone" je celkem klasická tónová clona, která umí tón přidusit v basech a nebo rozsvítit na vyšších frekvencích. A opět téměř na každé pozici je zvuk použitelný. Potenciometr "Feed" údajně ubírá a přidává na basových frekvencích. Občas se stane, že má kytara (nebo krkový snímač) příliš basový zvuk a s vyšší mírou zkreslení je zvuk zahuhlaný. Tenhle knob vám umožní tomu zamezit a zahuhlanost redukovat. Opravdu to funguje výborně. Mimo jiné jsem si všiml, že takto lze přidat či ubrat ty typické "chlupy", kterých je občas až moc.

Tak co, ještě je toho málo? Seshora má pedál navíc switch LO/HI, který dokáže zdvojnásobit napětí v pedálu (18V namísto 9V - stačí klasický 9V adaptér). To se ve výsledku projeví žhavějším signálem, vyšší hlasitostí a celkově výraznějším zvukem. Zvuk dostane také trochu více headroomu a získá těsnější spodek. A kdyby se vám i tak tohle všechno zdálo nedostačující, stačí odšroubovat zadní kryt pedálu a na plošňáku najdete další dva knoby "Bass" a "Presence", kterými můžete korigovat basy a ještě více rozjasnit či uhladit tón.

V tomhle pedálu je zkrátka tolik různých možností, že jen těžko bude hledat konkurenci. Pokud jste příznivcem chlupatého britského zvuku a není vám líto do kvalitní výbavy investovat lehce pod pět tisíc, skočte po něm! Soudruzi z NDR opravdu ví, co dělají, a tahle šlapka určitě neomrzí! A abych nezapomněl, k mání je také verze Gain+, která má navíc další knob pro ještě víc drajvu... Sehr gut, Herr Lauenroth, servus!

Okko Diablo
Okko Diablo
Tagy: