Přejít k hlavnímu obsahu
Matěj Kolář -

Ondra Oborný: Rádi propojujeme, minule jsme vybírali ze 150 kapel

Na festivalu Hradecký slunovrat se postupem času stalo tradicí, že se divákům vedle zavedených hudebních jmen napříč žánry mohou představit i začínající a méně známé skupiny, za kterými nemusí stát velká vydavatelství nebo draví manažeři. Právě pro ty je na Slunovratu určená Welcome scéna, kterou má na starosti dobrá duše celého festivalu Ondra Oborný.

Welcome scéna Hradeckého slunovratu pod tvou taktovkou proběhne už počtvrté, festival samotný se uskuteční už posedmé. Bylo něco, co tě opravdu hodně překvapilo nebo zvedlo ze židle?

Když se to tak vezme, tak mě celý festival překvapuje pořád. Už když jsem tam byl poprvé, tak jsem si myslel, že se jedná o nějaký dvacátý ročník a ono se to přitom konalo podruhé.
Překvapuje mě i to, že ten festival fakt roste a že si za tak krátkou dobu získal tolik příznivců. Na každém ročníku jsou potom ale jednotlivé silné momenty, které tě můžou dostat.

Jak Welcome scéna začínala? Kolik se na ni třeba ze začátku hlásilo kapel?

Ze začátku fungovala dramaturgie trošku jinak. Kapely na scénu vybíráme společně s Milanem Tesařem od roku 2017. Rok předtím byl výběr kapel pod dramaturgií Vaška Müllera a Zdeňka Svánovského a první ročníky proběhly bez větších konkurzů, spíš se kontaktovaly kapely, které by o to mohly mít zájem. V té době jich na festivalu hrálo třeba deset a i podmínky na stage byly úplně jiné. Teď tam máme profesionálního zvukaře, realnou stage nebo moderátora Milana Tesaře, který je jeden z největších znalců hudby u nás. Konkurzy kapel tak u nás opravdu začaly fungovat až před třemi lety. A teď to vypadá tak, že máme přihlášky v češtině a polštině a lákáme tam kapely nejenom od nás, ale i ze zahraničí. Přerostlo nám to do fáze, kdy se nám letos přihlásilo skoro 150 kapel a velký zájem kapel očekáváme i na příští rok.

Přes Welcome scénu se můžou kapely dostat až na velkou stage festivalu. Jak k tomu může dojít?

Je to tak a vzniklo to úplně neplánovaně. V roce 2016 byl na Welcome scénu vybraný Archivný chlapec ze Slovenska. Koncert se tak líbil, že byl pozvaný další rok na velkou scénu pod Bílou věží. Na základě toho jsme si pak řekli, že po festivalu vybereme jednu z kapel z Welcome scény a oslovíme ji, aby přišla zahrát i další rok, ale už na větší stage. Stala se z toho tradice, kterou chceme udržet. Například na příští rok už taky známe kapelu, která tak vystoupí na scéně na Červeném nádvoří.

Stage na Červeném nádvoří byla letošní novinka a otevírala ji právě kapela z Welcome scény. Jaká byla její reakce?

Byla to polská kapela Fifidroki. Když hráli loni na Welcome scéně, měl jejich koncert neskutečný úspěch, od té doby je to asi i nejoblíbenější kapela hradeckého kastelána Radka Přibyly. Řekli jsme si, že mu na další rok ani nemůžeme pozvat jinou kapelu. (smích)
Když na letošní ročník dorazili, automaticky přijeli k Welcome scéně. Když jsem je pak zavedl na nově otevřené Červené nádvoří a oni viděli tu velkou stage, tak fakt koukali. Úsměvné bylo také jejich překvapení, že dostanou honorář, na což nebyli z Welcome scény zvyklí.
Fifidroki je kapela, která si vyloženě užívá hrát na místech se zvláštní a působivou atmosférou, i proto si Hradecký slunovrat velmi oblíbila. Nadšené ohlasy nám ale zpětně přichází skoro od všech kapel z Welcome scény, z čehož mám osobně velkou radost. Některé kapely, podle vlastních slov, dokonce vnímají své vystoupení na Slunovratu jako jeden ze svých nejdůležitějších koncertů v daném roce.

Zmínil jsi, že kapely na Welcome scéně hrají bez nároku na honorář. Co jim festival nabízí místo něj?

Podmínky jsou zmíněné v přihlášce, které jsou buď v polštině nebo češtině na webu festivalu. Kapely sice nemají honorář a cesťák, ale můžeme jim poskytnout promo přes Frontman, Milan Tesař je také velmi často zmiňuje v pořadech Rádia Proglas – v tamní hitparádě jsou aktuálně dvě kapely z Welcome scény.
Největší letošní novinkou, ze které máme všichni radost je cédéčko. Je to kompilace, která vyšla u Indies Happy Trails a každá kapela tam má svoji pecku. Součástí jeho bookletu, který nám zpracovala výborná brněnská grafička Jana Reichel, jsou zase informace o kapele i s bookingem. A CD z Welcome scény je už taky dostupné k poslechu i na Spotify a dál plánujeme průběžně rozesílat CD a upozorňovat na kapely organizátorům jiných festivalů v Česku i zahraničí, dramaturgům klubů či městských akcí. Naší snahou je, aby se skrze toto CD o kapelách z Welcome scény dozvědělo pokud možno co nejvíc hudebních fanoušků, ale hlavně novinářů, promotérů a dalších lidí, kteří jim mohou dále nějak pomoct – pozvat si je na své akce.
Kapely, které vystoupí na Welcome scéně mají navíc zajištěnou úplně stejnou propagaci jako projekty na našich dalších dvou scénách. Mají rovnocené promo na stránkách festivalu, který má docela slušný odběr. Myslím si, že tohle je kolikrát lepší, než jednorázový honorář za koncert. Myšlenkou scény je, aby u nás zahrály kapely a potom se uměly nakontaktovat na další pořadatele. Nechceme, ať naše spolupráce skončí jejich odjezdem z areálu.

Kapela Šamanovo zboží, která hrála loni na Slunovratu, si díky vám zahrála v Polsku. Jak k tomu došlo?

Stalo se to díky našemu polskému partnerovi, ke kterému nám pomohli právě Fifidroki, to když mě jejich člen, Norbert Jasłowski, seznámil na Crossroads s Michałem Paduchem. Michał v Katovicích pracuje pro projekt „Dzielnica brzmi dobrze“, Tento projekt podporuje asi čtrnáct místních kapel z Katovic, stal jedním ze 3 partnerů Welcome scény spolu s rádiem Proglas a Frontmanem. Pomáhá nám zprostředkovávat přihlášky polských kapel. Letos si, díky tomu, na Slunovratu zahráli třeba polští Ciśnienie, Max Bravura nebo The Party is Over. Michał se nám tehdy sám nabídl, že by si rád na oplátku pozval jednu českou kapelu z Welcome scény na koncertní přehlídku kapel z jejich projektu každoročně konanou v katovickém Jazzclubu Hipnoza.
Šamanovo zboží pak dokonce mělo pár společných koncertů v ČR s polskou punkovou kapelou Szklane Oczy, se kterou se vzájemně spřátelili právě po koncertu v Katovicích. Za tohle propojování jsme fakt rádi a hodně nás to baví sledovat. Svého času se takto přímo na Welcome scéne Hradeckého slunovratu poznaly a naplánovaly společné koncerty kapely Lady Praga a Tamala.

Prakticky celou dobu jsme si povídali spíš o promu. Jak je to ale s primárním zájmem diváků na festivalu, není to jen okrajová záležitost?

Třeba letos bys fakt koukal! Od tohoto roku má scéna fakt super pozici. Stojí na takovém místě, že ji nikdo nemůže minout, navíc v pátek, kdy vedle ní jede jen jedna scéna, je to plnohodnotná část programu. Letos v pátek nám tam hrálo pět kapel, na kterých bylo fakt plno. Večer se navíc z hlavních headlinerů všichni automaticky přesouvali na Welcome scénu. I v sobotu mají kapely dost času na to zaujmout a i letos měly početné publikum, za což jsme moc rádi. Mít tam super kapely, které pro nikoho nehrajou, by byla škoda. Příští rok chceme navíc cédéčko vydat už před festivalem, aby si ho mohli lidi naposlouchat a něco se o jednotlivých skupinách dozvědět.

Co má tedy kapela udělat, aby se na festival dostala? Co vás zaujme?

Zaujmout nás může vlastně úplně cokoliv. Hlavní, co musí kapely udělat je vyplnit klasický formulář, který si od října můžou stahovat na stránkách festivalu a poslat ho na mail welcome@hradeckyslunovrat.cz. Přihláška bude zařazena do výběru a vyhlášení proběhne začátkem ledna. S Milanem Tesařem vybíráme podle takového našeho klíče, který se nám docela osvědčil, po jedné kapele si navíc vybírá Frontman, polský partner scény Dzielnica brzmi dobrze z Katowic a Radio Proglas.
Každé kapele navíc odpovíme. Když ji vybereme, tak si navíc ještě vyžádáme jednu písničku do kompilace. Těm kterým to nevyjde, ale byli těsně pod čarou, ještě dáme tip, ať to zkusí třeba příští rok. Minule, pro ročník 2019, jsme vybírali ze 150 kapel, což je fakt dost. Ale nás to fakt baví – objevujeme takhle nové věci. Základ je ale poslat formulář a pak se třeba uvidíme na Slunovratu.

Tagy Welcome scéna Hradecký slunovrat

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

kolar
Kytarista, čundrák a student. Až budu velký kluk, naučím se hrát jazz.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY