Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Orange TH30 Black: na sto tisíc let dopředu

Finové dodělávají úložiště jaderného odpadu pro dalších sto tisíc let. Vybrali odlehlé a naprosto bezpečné místo pět set metrů pod povrchem. Pro případ, že by lidé vyhynuli, obsahuje také sadu obecně srozumitelných varovných znaků. Inspirovat se mohli sondou Voyager, ale i ovládáním aparátu od Orange, který si smrt rock'n'rollu rozhodně nepřipouští.

Orange první TH30 uvedl sotva před deseti lety. Bez atypické černé kastle by mu na první dobrou tolik hádal asi jen málokdo. Kartuše piktogramů podobné této nad řadou knoflíků se vyskytují už u butikových kousků, které start Voyageru skutečně pamatují. Samozřejmě lze připojit reproboxy s impedancí 8 a 16 ohmů. Abych charakter zvuku podtrhl, půjčil jsem si lehčí a na výšku stavěný Orange PPC212V s výkonem 120 wattů.

Jinak vlastní zvuk je pro pomeranč naprosto typický: velmi fyzický, ostrý, hrubý, s pořádným rozmachem a stopami diethylamidu kyseliny lysergové. To pravé pro všechny, kteří spolu s Crowbar, Down, Led Zeppelin nebo Mastodon procházejí rockovou evolucí pozpátku kamsi do paleolitu.

Nadčasové jsou taktéž většina odděleného ovládání čistého a zkresleného kanálu i použité součástky. Zejména konstrukce lamp z předzesilovači, čtyři ECC83 a jedna ECC81 ideově patří do dřevních dob rokenrolu a zlaté éry radiokomunikace.

Výjimkami potvrzujícími pravidlo jsou ekvalizér a usměrňovače výkonu. První úlohu plní knoflík Shape. Vpravo přidáváte basy a výšky, vlevo středy. Výkon vepředu reguluje třípolohový přepínač mezi pohotovostním režimem, plným a polovičním výkonem. Vzadu, zcela vlevo zas najdete switch mezi čtyřmi a dvěma koncovými lampami, takže vám do zad můžete dout buď všech třicet, anebo jen sedm pokojových wattů. Také proto je Orange TH30 Black všestranně upotřebitelný zesilovač. Blíží se dokonalosti, kterou není třeba měnit ani za sto tisíc let.

Tagy Orange Orange TH30 Black Orange PPC212V

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY