Přejít k hlavnímu obsahu
Noření se do citových hlubin může na světlo vynést textařské perly, ale počítejte s tím, že tam bude taky extrémní množství balastu. | Foto: David Havel
Noření se do citových hlubin může na světlo vynést textařské perly, ale počítejte s tím, že tam bude taky extrémní množství balastu. | Foto: David Havel
Marek Blažíček -

Originální album o lásce je oxymóron? S Rozervancem 4ever se pokouším dokázat opak

31. října mi vyšlo album Rozervanec 4ever. Je to deska o lásce. Ano, protáčíte oči, protože 95 procent lidí píše o lásce a nedá se to poslouchat, protože je to FURT to samý. Maybe, baby, chybíš mi… moc… odešla si… jsem tu sám… ááá. Áááá. Lavju. GHRDRNJEVRN. WTF? Ne, takhle ne! S Rozervancem 4ever jsem se pokusil jít na to textařsky jinak. A tady vypisuji čtyři bobery, které jsem se snažil splnit a snad to díky tomu fakt vzal trochu jinak. Každý z těchto boberů se vám bude možná hodit i při textování vašeho alba.

1. Piš autenticky, ale zase ne prvoplánově

Strašný klišé, co? Na člověka to skáče všude. AUTENTICITA. Působí to jako mantra. Jakási záhadná veličina. AUTENTICITA. Co to vlastně je? Možná, že k definici tady líp slouží slova jako upřímnost a věrohodnost. Prostě fakt, že to, co nejdřív sedne na papír a pak se kváká do mikrofonu, bylo nejdřív prožito. Ne, písnička nemusí dělat dokumentární okénko, ale měla by za ní být věrohodná emoce. Věc, co postrádáte v textech lidí jako je Richard Lví srdce a Marek Nalezený. Tady se lidi ztrácí na vlnách rubikonu a emoce stoupá leda do…

2. Dej tomu emoční rozmanitost

Tady se lidi ztrácí na vlnách rubikonu a emoce stoupá leda do… no víte kam! Btw. když se nacházíte přesně v těchto končinách, tak se písničky často píšou samy. Obzvlášť ty ublížený, smutný a melancholický. Ale zase takový nemůže být celý album. Chce to nějaký emoční protipól. Proto album Rozervanec 4ever absolvuje cestu od zamilovanosti, vášně, přes smutek, melancholii, ale i vztek… No snaží se zkrátka mapovat všechny emoce, které ve vztahu zažíváte.

3. Škrtej, edituj, přepisuj a měj odstup

Noření se do citových hlubin může na světlo vynést textařské perly, ale počítejte s tím, že tam bude taky extrémní množství balastu. Myslete na to. Nebojte se škrtat a editovat. To, co připadá zajímavé vám, nemusí bavit posluchače. Myslete na fakt, že posluchač slova vnímá bez kontextu vašeho osobního prožitku. Texty mají být upřímné, ale není to bečení kámošovi u piva. Nebojte se zahazovat věci, co pro nezainteresovaného člověka nemají výpovědní hodnotu.

4. Přežij proces tvorby

Nejdůležitější bod. Bezesporu. Při psaní Rozervance 4ever si u mě podávali dveře Werther, Mácha, Hamlet, Lucifer, Cave, Manfred, Romeo, Tristan, Orfeus… no prostě všichni zoufalci světa. Proces tvorby musí být intenzivní, o tom žádná. A pokud zrovna píšete citově vypjaté skladby, tak se v tom poňochňejte s rozkoší nejzvrhlejšího masochisty. Je to katarzní. Vážně. Ale zkuste všechnu tu melancholii přežít a nevrazit si během psaní propisku do mozku. Já osobně k tomu mívám sklony, tak píšu tenkou fixkou, která se snáz zlomí. Rada pro labilní povahy zdarma. No prostě to nějak zkuste přežít. Aspoň do dalšího alba.

Foto: David Havel

Píšete taky o lásce? Jak k textům přistupujete vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita texty písňové texty Marek Blažíček

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Blažíček
Tvůrce z Prahy. Těžiště mé tvorby osciluje mezi literaturou, hudbou, performance a vizuálnem. Věnuji se také psaní textů pro další interprety a kapely. https://www.marekblazicek.cz/
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY