OSA, Intergram a SAI: co dělají a k čemu vám jsou?
Organizace v hudebním průmyslu, o kterých si dost možná myslíte, že okrádají chudé a dávají bohatým. K čemu jsou vám coby autorům písní a interpretům OSA a Intergram? A co s nimi má společného SAI, tedy Svaz autorů a interpretů? Kdy má smysl se u nich přihlásit a co můžete čekat? Připravila jsem polopatický přehled pro tápající muzikanty.
OSA
Ochranný svaz autorský pravděpodobně nebudete mít v lásce, pokud jste někdy pořádali festival nebo ples. Jako pořadatel musíte OSA informovat o tom, kolik lidí na akci čekáte a jaká je cena vstupného. Zároveň posíláte seznam písní, které na akci zazní. Musíte si tedy od vystupujících umělců vyžádat playlist. OSA vám na základě toho vyměří poplatek, který rozděluje autorům hudby a textu songů v playlistech. OSA si bere 10 až 15 % z částky, zbytek jde autorům, říká se tomu autorská odměna. No a vy se můžete modlit, abyste samotný poplatek za OSA utáhli.
Jako autor hudby či písňových textů máte nárok na takto vybrané peníze. Z nich pak platíte zmíněných 10-15 % OSA za rozúčtování a správu licencí k vašim dílům. Peníze, které za rok od OSA uvidíte, se liší podle toho, na jak velkých a navštěvovaných akcích vaše hudba zní. Pokud jste složili motiv do filmu, případně do pravidelně hraného muzikálu, můžete si gratulovat. Pokud jste zatím nahráli první song na Bandzone, a nebojíte se, že vám ho někdo ukradne, tak s OSA klidně ještě počkejte.
OSA vám může být nápomocna v případě sporu o autorství songu. Vzpomínáte, jak Honza Kalousek zažaloval Support Lesbiens za vykradení pilotní melodie z písně Chodím ulicí? Supportí píseň In da Yard tak stála Jaromíra Helešice 200 tisíc i s úroky, a to kvůli „bezdůvodnému obohacení“, kterého se „krádeží“ hlavní melodie dopustil. Dobrá zpráva pro vás, pokud u OSA máte už dlouho přihlášený song, který se až nápadně podobá nejnovějšímu hitu v rádiích. Můžete vytáhnout do boje proti všem „bezdůvodným obohacovačům“, stačí jen prokázat, že původní melodie je opravdu vaše.
OSA pravidelně vypisuje granty na podporu nově vznikajících uměleckých děl – OSA Partner. Můžete s kapelou zažádat o podporu přímo tam, pokud jste zastupovaní OSA.
Kdy se hlásit k OSA?
1. Pokud umisťujete vaši hudbu na monetizovaný kanál YouTube, streamovací služby, kamkoli ven – a chcete jednoduchou a legální cestou chránit jejich autorství a dostávat autorské odměny.
2. Pokud hrajete na festivalech, městských slavnostech, zkrátka kdekoli na veřejnosti na komerční akci. (OSA se platí jen v případě, že jsou na akci hráni díla zastupovaných autorů. V případě že jsou hrána díla zastupovaných i nezastupovaných autorů, pořadatel má poměrnou slevu.)
3. Pokud se autorsky podílíte na songu pro slavnějšího umělce. Nahlaste svůj podíl skladby, jinak si to slavnější umělec zaregistruje sám a vám zbudou jen oči pro pláč (on tu povinnost totiž nemá, každý je odpovědný sám za sebe).
4. Pokud chcete každý měsíc dostávat barevný tištěný časopis Autor-In, kde se dočtete, jak se mají daleko slavnější a úspěšnější autoři hudby a kolik cen za ten měsíc posbírali. A o novinky z hudebního světa.
Jak se hlásit k OSA?
Za mého mládí jsem se šla přihlásit osobně, ale zvládnete to i se scannerem a pár poštovními známkami. Podepíšete smlouvu a zaplatíte jednorázový vstupní poplatek 500 Kč.
Důležité jsou ohlášky – aneb ohlášení nové písně/textu vaší výroby. Musíte přesně popsat žánr, délku skladby, ideálně přidat text a nahrávku v podobě mp3. To vše v pečlivě střeženém systému Infosa, k němuž si budete muset pamatovat vícefázové ověření.
Za mého mládí se ohlášky vyplňovaly ručně, a melodii refrénu jste vypisovali do notové osnovy ohláškového papíru. Ten jste následně zaslali poštou. Dosud mám doma zásobu ohláškových papírů. Je to bezva stylová věc pod myš.
Intergram
Intergram je, stejně jako OSA, kolektivní správce, ale spravuje práva výkonných umělců. Vybírá pro ně odměny za užití nahrávky, na které se interpreti podíleli. Když takovou nahrávku zahrají například na diskotéce, v baru nebo restauraci, Intergram vybere za užití takové nahrávky odměny pro umělce, kteří písničku nahráli. Můžete v hudebním klipu hrát na banjo, nebo nazpívat doprovodný vokál do něčí desky. Odměny rozúčtuje stejně jako OSA, ovšem nikoliv mezi autory, ale právě mezi interprety. Opět záleží na tom, kde a jak často je nahrávka užitá.
Poměr, v jakém dostanete peníze od Intergramu, určuje vydavatel, který hudební dílo do Intergramu přihlašuje. Musí na něj mít vystavené ISRC (International Standard Record Code; mezinárodní obchodní číslo) a nahlásit, kolika procenty jste se na díle podíleli. Pokud jste písničkář, který v klipu vystupuje sám, nezbývá než vám poblahopřát – všechna procenta jdou za vámi. Registrace je zdarma.
SAI
Pokud by se vyhlašovala cena za „organizaci, kterou si lidé nejčastěji pletou s OSA“, pravidelně by ji vyhrával SAI, Svaz autorů a interpretů.
Co dělá SAI, ptáte se?
SAI je dobrovolné sdružení hudebních profesionálů, kteří se snaží pozvednout a rozproudit českou hudební scénu. Ať už tím, že se sami podílí na pořádání hudebních festivalů a rádiových hitparád, nebo informují hudební i nehudební veřejnost o zákoutích OSA a Intergram. Jejich členy potkáte na festivalech, hudebních konferencích, workshopech pro muzikanty a tak dále. Rozumí hudební legislativě a mají veliké množství kontaktů. Členství v SAI se platí na rok a stojí 200 Kč.
K čemu mi jako muzikantovi SAI slouží?
1. Pokud se perete s hudební legislativou, třeba právě s OSA a Intergramem, v SAI vám rádi poradí, jak na to.
2. Pokud vám pořadatel, vydavatel nebo manažer pošle smlouvu o spolupráci, která už na první pohled vypadá, že přijdete o všechny peníze a možná i život, v SAI vám rádi řeknou, na co si dát pozor.
3. Soutěže a festivaly - SAI skutečně splňuje to, co slibuje. Spolupracuje s festivaly a dosazuje na ně vítězné kapely svých soutěží (http://www.sai.cz/organizujeme/festivaly/).
4. Spolupracuje s rádii – podílí se na tvorbě hitparád (Česká 12, Folkparáda, Karavana), umisťuje nové skladby umělců všech generací.(http://www.sai.cz/organizujeme/hitparady/)
Tohle byl stručný přehled. Pokud postrádáte nějakou informaci či odkaz, nebojte se nám dát vědět.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.