Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Oscar Schmidt OG10CE FTB: beze strachu na podiu

Je pro vás firma Oscar Schmidt neznámou? Pak vězte, že se jedná o dceřinou společnost proslulé americké firmy Washburn, která pod touto značkou nabízí zejména cenově dostupné akustické a elektroakustické kytary, včetně několika kytar elektrických nebo ukulele. Zmínky o této firmě spadají až do roku 1871, obavy o kvalitu zvuku nebo provedení tedy nejsou na místě. Což platí i elektroakustické kytaře Oscar Schmidt OG10CE.

Jak to vypadá?

Parametry této kytary odpovídají klasickému mini-jumbu se všemi jeho přednostmi a neduhy. Hned po vyjmutí z přepravní krabice vás kytara upoutá svým luxusním zdobením v podobě lemovek, vykládaných umělou perletí a rovněž bohatě zdobenou rozetou okolo ozvučného otvoru. Ačkoliv nepatřím zrovna mezi milovníky přílišných ozdobiček a kudrlinek, kterými se navíc někteří výrobci levnějších nástrojů často snaží vynahradit či zamaskovat horší kvalitu dřeva nebo zpracování nástroje, u téhle kytary mi nepřekáží. Kvalita dřeva i zpracování podle mého názoru totiž vysoce převyšuje cenu nástroje. Kdo jde hlavně po zvuku, toho takové „vyšperkování“ neurazí, kytarového estéta pak dost možná nadchne.

Kytara je vyvedena v barevném provedení Flame Trans Red, které spolu se zmíněným zdobením vytváří dojem luxusu. Pod transparentním červeným lakem je dobře patrná kresba dřeva a tudíž si výrobce musel přeci jen dát trochu práci s jeho výběrem. Lakování tvrdým lesklým lakem je až na pár mikroskopických chybiček rovněž precizní.

Na výrobu rezonanční desky je použit výběrový smrk, luby a zadní deska jsou z catalpy. Krk je z mahagonu a hmatník spolu s nelakovanou kobylkou jsou z palisandru. Na hmatníku nalezneme 20 pečlivě zabroušených a zasazených pražců a orientační značky z umělé perleti ve tvaru klasických teček. Plastové kolíčky v kobylce jsou rovněž ozdobeny perletí.

Ladicí mechaniky typu die-cast jsou sice no-name, ale fungují hladce a ladění drží spolehlivě... pro začátek tedy není nutná okamžitá výměna, jak tomu často bývá u jiných kytar z čínské produkce. Sedlový a nultý pražec jsou vyrobeny z umělé kosti. Při pohledu do útrob nástroje nalezneme i zde vcelku slušné a čisté zpracování olubení, žeber i patky, což rovněž nebývá u kytar v cenové relaci do pěti tisíc korun samozřejmostí. Inu i čínské prstíky už leccos umí, když chtějí.

Kytara je osazena piezosnímačem a předzesilovačem MET-A07 s vestavěnou ladičkou a kromě klasického vstupu pro jack nabízí i symetrický XLR výstup pro přímé hraní rovnou do mixu či P.A. systému. Výrobce kytaru osazuje strunami D´Addario o síle 0.12, nic nám tedy nebrání jen naladit a hrát.

Další z oblíbených modelů firmy: Oscar Schmidt OF2

Jak to hraje?

Jak je dobrým zvykem, začněme zvukem na sucho, neboli unplugged. Dynamika nástroje není díky velikosti těla a tvrdému laku bůhvíjaká, ale smrková vrchní deska přeci jen potřebuje trochu času na rozehrání, a proto se časem určitě trochu vylepší i tento relativní nedostatek. Na poměrně malé a tenké tělo kytaře nechybí dostatek basů, i když např. dreadnoughtu či plnohodnotnému jumbu se tato útlá krasavice samozřejmě nemůže rovnat.

Díky velikosti těla je zde ovšem také patrný i slabší přirozený akustický zvuk. A tady můžeme povolat na pomoc předzesilovač, kterým se dá zvuk nejen zesílit, ale při troše dobré vůle a citlivé konečné úpravě zvuku v mixu nebo na kombu vykouzlit pestrou škálu velice použitelných zvuků. Zvláště decentní přidání reverbu či chorusu téhle kytaře hodně sluší a dodá jejímu zvuku patřičný šmrnc a hloubku. Samotný předzesilovač, resp. jeho ekvalizér funguje bezvadně. Kalibrovatelná ladička s podsvíceným displejem a rychlou vizuální kontrolou pomocí tří LED diod pak patrně potěší nejednoho kytaristu.

Hlavní využití tohoto nástroje vidím zejména právě na koncertních pódiích, kde nejsou až tak důležité jemné zvukové nuance drahých nástrojů a naopak je zde důležité kvalitní snímání a použitelný předzesilovač. Kytara dobře ladí i ve vyšších polohách a spolehlivě na ni uhrajete folk, country, blues, pop i rockové balady či podklady. Navíc na svou cenovou kategorii disponuje skutečně slušným sustainem.

Závěr

Kytara Oscar Schmidt pro mě osobně byla velmi příjemným překvapením. Ačkoliv chápu, že hodnocení zvuku je vždy ryze subjektivní záležitostí, já jsem v podobné cenové relaci mnoho lepších nástrojů zatím nenašel. Tahle kytara může nadělat spoustu radosti nejen začátečníkům či nemajetným muzikantům, ale může po ní směle pošilhávat i zkušenější muzikant. Nebo prostě každý, kdo se nechce na pódiu strachovat o svůj drahý a milovaný nástroj a ví, že chybějící profláklé logo na hlavě kytary už dnes nemusí nutně znamenat špatný nástroj. Chce to jen nebát se a hledat. Čas je relativní a kdo hledá, dříve či později jistě najde…

Tagy akustické kytary

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY