Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Kučerňák -

Ošklivé káčátko Marshall Jackhammer JH-1

Různé druhy zkreslení jsou asi bezkonkurenčně nejrozšířenější kytarový efekt. Najdeme mezi nimi i největší rozmanitost. Od digitálních příšerností v plastových čínských multiefektech sehnatelných za pár stovek, přes analogové kovové pixle, až po součásti předzesilovačů lampových aparátů za desítky tisíc. Avšak, stejně jako u vína, cena ani obal ne vždy odpovídá kvalitě. Není potom divu, že nejen najít, ale i vymáčknout z daného efektu maximum, je často práce téměř na půl života.

Marshall Jackhammer JH-1 se blíží ke spodní cenové hranici. Nový v obchodě stojí kolem patnácti stovek a na bazaru se nezřídka objeví za cenu 4 lahví rumu. Na internetu jsou na něj potom dost smíšené reakce. A myslím, že chápu, odkud se oba názory berou. Pro mě osobně to byl vůbec první kytarový efekt který jsem kdy v životě pořídil. Bylo to tuším někdy kolem léta páně 2007, kdy se jednalo o novinku na trhu. Od té doby ho stále mám a aktivně využívám. To mě hádám opravňuje se o něm trochu rozepsat.

Prve obligatorní souhrn faktů:

A. Co to umí?

Obsah této masivní kovové krabičky může být napájený jak baterií, tak klasickým 9V adaptérem. True bypass není jen konstatování na papíře, ale skutečně ani při nejúpornější snaze nejsem schopen rozpoznat jestli je v řetězci nebo ne (pochopitelně ve vypnutém stavu).Celý efekt působí dost odolně, a až na jednu plastovou krytku potenciometru u mě přežil roky nevybíravého chování bez úrazu.

K ovládání. Hned vlevo najdeme přepínač s názvem Overdrive / Distortion. Zdání klame. Přepínač nijak nemění charakter ani míru zkreslení. Spíše výrazně zasáhne do ekvalizace, a v případě přepnutí na distortion připraví zvuk o kus ostrosti. V obou případech se ale dle mého uchoměru jedná spíše o Overdrive.
Zbylých 6 potenciometrů je patrně z prostorových důvodů řešeno jako 3 „dvoupoťáky“. Kroutíme li vrškem, nastavujeme něco jiného než při kroucení spodkem. Na prvním z nich najdeme klasické ovládání Volume a Gain. Hlasitost jde od úplného mlčení až po hodně výrazné zesílení. Tím „hodně“ může být odhadem i 10db, což je mnohem víc než kdy můžeme potřebovat.

Gain jde od prakticky čistého, až po relativně chlupaté zkreslení. Žádný blackmetalový bzukot, HCčkové štěkání nebo djentové „dž dž dždž dž“ se nekoná. V oné větě na e-shopech „od jemného overdrivu až po to nejextrémnější zkreslení, které Marshall doposud kdy nabízel.“ je dost podstatný ten dovětek „které Marshall doposud kdy nabízel“. Na nejextrémnější zkreslení obecně tu máme úplně jiné výrobce (kuk na Peavey 6505, či Rectifiery). Na jakýkoliv rock to dostačí bohatě. Na hevík a většinu thrashe taky. Dál se ale nedostaneme.

Další dva potenciometry ovládají basy a výšky. Asi netřeba vysvětlovat. Zde je rozsah poměrně značný. Nejedná se o drobné dolaďování, ale o výrazné změny. Na posledních dvou potenciometrech se teprve děje pravá chemie této krabičky. Najdeme zde ovladač contour a freq. Freq určuje které pásmo ovládá potenciometr contour. Pokud ho dáme úplně doprava, štelujeme hi-mid. V opačném případě low-mid. Tuto frekvenci následně otočení ovladače contour potlačuje. Tzn. chceme li daných středů přidat, potřebujeme contour točit doleva. S pomocí těchto ovladačů lze vytvořit neskutečné množství zvuků. Některé jsou vyloženě příšerné, jiné zase výborné. Nastavení zvuku je tedy poměrně náročné. Pro začátečníka možná až moc. Na druhou stranu, dá se z toho nakroutit opravdu cokoliv.


B. Proč na něj lidi nadávají?

Poměrně velké množství lidí se tohohle efektu zbavovalo pár dnů nebo týdnů po pořízení. Příčin může být několik. Jednak je tenhle efekt v e-shopech inzerován jako efekt s extrémním zkreslením. To on ale není. Na vyloženě hi-gainové žánry má ho má spíš nedostatek. Váhal bych, zda ho vůbec považovat za distortion. Zadruhé, je velmi těžké ho nastavit. Pro úplné začátečníky je občas problém si vůbec uvědomit co ve zvuku dělají středy. Využití poslední dvojce potenciometrů může být pro takového člověka peklo.

Navíc má pár drobných nepříjemnost které ale nejsou nijak zásadní. Jednak je u všech efektů z téhle řady peklo přilepit na ně zespodu suchý zip pro vložení do pedalboardu. Tvar spodku a váha z toho dělá skoro prohraný boj. Dvojpotenciometry jsou dost nepraktické. Většinou když točíte jedním, trochu se pohne i druhý. Navíc jejich vršky v nouzi poslouží i jako zrcadlo. Občas kvůli tomu není vidět kde máte čárku.

C. Proč ho zbožňuju?

Doteď jsme si jen shrnovali fakta, tak nejspíš nešlo poznat že ten efekt ve skutečnosti žeru. Dokonce do té míry, že z domu vyhnal skoro desetkrát dražší lampový preamp (H&K Tubeman) či třikrát(dle bazarových cen) dražší Smrčkův T613TB. Jeho kouzlo je v tom, jak reaguje na hru. Nejen že je na tom co se dynamiky týče na jedničku se třemi hvězdičkami. Navíc ale zní dobře i když na něj hrajete jemně a potichu. Není to teda dřina a nutnost do toho řezat jen aby to neznělo tupě (jako u zmíněného T163TB). Celkově bych ho v reakcích na hru přirovnal ke zkreslenému kanálu Laney LC50. A když už srovnáváme levnou krabičku s povedeným lampovým aparátem, je to co říct. Na doma to nemá chybu a nedovedu si představit že bych chtěl něco jiného. Je zábava na něj hrát. Dělá přesně to co chci.

Na druhou stranu, i když se to má podobnou reakci na hru jako lampové zkreslení, pořád je to jen analogová krabička. V kapelních situacích má trochu problémy se prosadit. Do studia bych ho netahal, koncert bych na něj už nehrál. V současnosti ho vůbec neodnáším z domu. Tam leží hned vedle Peavey Nanovalve spolu s kterým dělá dokonalou dvojici na domácí cvičení. Navíc je to dvojce která se dá pořídit za pár korun (v součtu kolem 4000 za nové). Tím ale nechci říct, že by byl do kapely nepoužitelný. Pro lidi s těmi povedenějšími startovacími aparáty (Marshall Valvestate či Laney TF) by to mohla být zajímavá alternativa. Pro lidi s horší výbavou pořádný krok dopředu.

Kdybych o něj někdy přišel, rozhodně bych ho pořídil znovu. Navíc, z výše zmíněných důvodů je ho vždycky dostatek na bazarech, a i nový v obchodech stojí kolem patnácti stovek. Za málo peněz hodně muziky. Za technické provedení bych mu dal tak 7/10. Za zvuk (po přihlédnutí k ceně) 12/10. A to dělá v průměru hezkých 9,5/10.

Tagy Marshall Jackhammer JH-1

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Kučerňák - foto z živáku
Když zrovna někde nekoncertuji nebo neučím, tak si ve studiu tvořím vlastní instrumentálky: https://youtu.be/QDbPdGhhRXY?t=1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY