Pavel Kučera napsal svou první knihu. Ovládněte s její pomocí DAW
Dostat se do profesionálního nahrávacího studia bylo v předešlých dekádách snem každého hudebníka, opravdu se to však podařilo jenom hrstce z nich. To se s nástupem nových digitálních technologií změnilo. Špičkové nahrávací studio dnes může mít ve svém počítači skutečně každý. Říká se mu Digital Audio Workstation neboli DAW, a pokud jej umíte správně využít, může to být srdce vašeho nahrávacího studia, mixážní pult, ale i celá doprovodná kapela. Jak si DAW ochočit? Vše podstatné se dozvíte v přehledně napsané knize Pavla Kučery.
Na trhu je celá řada DAW, jako jsou Ableton Live, Logic Pro X, Studio One, Cubase, Pro Tools, Reaper, Bitwig, FL Studio, LUNA či Cakewalk a rozdíly mezi nimi nejsou až tak velké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ty dražší z nich, včetně těch, které se používají i v profesionálních studiích, můžete pořídit zhruba v ceně do dvaceti tisíc korun (Pro Tools mohou být ještě dražší), můžete za ně však dát i podstatně méně, a dokonce mohou být úplně zadarmo. Přičemž i v nich lze dosáhnout profesionálního výsledku. Nic vám tedy dnes nebrání v tom, abyste plně zrealizovali svoje hudební vize a nápady a představili je světu.
„Nebudu vám tvrdit, že po přečtení této knihy se z vás stane profesionální zvukový inženýr, který může z fleku získat místo ve velkém studiu nebo se z něj hned stane příští Rick Rubin. Jejím cílem je ukázat vám možnosti, které dnešní DAW poskytují, seznámit vás s jejich fungováním a provést vás jimi od úplných základů. A to od klíčových funkcí, jako je nastavení zvukové karty, až po exportování hotové skladby. Dnešní DAW udělají spoustu těžké a důležité studiové práce za vás,“ říká Pavel Kučera.
Sám zmíněný Rick Rubin ostatně přiznává, že nehraje pořádně na žádný nástroj a nahrávací technice nijak zvlášť nerozumí. Má však svoji vizi, kterou je schopen tlumočit technicky zkušenějším kolegům a ti ji pak ve studiu zrealizují. Přesně tak můžete i vy využít DAW. Když mu budete schopni zadat správné příkazy a vědět, co po něm chcete i čeho je schopné, může vám být velmi nápomocné v realizování vaší hudební vize.
V přehledně napsané knize Základy domácího nahrávání a práce s DAW najdete obecné zásady toho, co je to vlastně DAW, co všechno dokáže a jaké výsledky může poskytovat, pokud je využíváno správně. A také jaké jsou základy domácího nahrávání a hudební produkce jako takové.
Jak už ve svém průvodním textu ke kurzu Kurz práce s DAW říká Pavel Kučera, v dnešní době jsou tyto programy na tak vysoké úrovni, že na nich lze natočit i alba jako Thriller nebo Master Of Puppets. Zkusíte to s jeho pomocí taky? Zdokonalit se pak příp. ještě dál můžete přímo na jeho kurzu, jehož další běh se koná 20. ledna 2024.
Pavel Kučera je mj. hudební producent vydávající pod jménem Bull In China a autor řady remixů pro interprety jako Tata Bojs, The Prostitutes, Boris Carloff, Ladyhawke aj. vytvořených pod hlavičkou projektu The Fakes. Hudební tvorbou v DAW se zabývá už od konce 90. let a do současnosti si prošel používáním hned několika z nich (mj. Cubase, Ableton Live, Studio One, Logic Pro X). Můžete ho znát také jako moderátora podcastu Studiotime pro Kytary.cz, který je přímo zaměřený na studiové a nahrávací technologie nebo jako moderátora hudební talkshow On Air.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.