Přejít k hlavnímu obsahu
Není dobré podceňovat kvalitu nářadí – čím kvalitnější, tím lépe pro kytaru i pro vás
Není dobré podceňovat kvalitu nářadí – čím kvalitnější nářadí, tím lépe pro kytaru i pro vás
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #15: nářadí a pomůcky pro základní kytarový servis

Kytary se skládají z mnoha součástí, které se dají ošetřovat a nastavovat, existuje proto i velké množství druhů speciálního kytarového nářadí a pomůcek. Některé nářadí je pro všechny kytary univerzální, jiné specifické pro dané typy kytar. V minulých dílech jsem uvedl, co všechno si kytarista může na kytaře vylepšovat sám a nyní je nasnadě podívat se na to, jaké nářadí a vybavení je k tomu potřeba.

Ať už se chystáte pořídit pouze základní sadu toho nejpotřebnějšího nebo přemýšlíte o pořízení pokročilejšího nářadí, mějte na paměti, že není dobré podceňovat kvalitu nářadí. Čím kvalitnější nářadí, tím lépe pro kytaru i pro vás. S nekvalitním nářadím se snadno součástky poškodí a mnohdy je poté nutný odborný servisní zásah.

Pojďme se podívat, co je nutné mít po ruce u základních servisních činností. U každé z nich využijete specifické nářadí a pomůcky.

Podložka pod kytaru a vypodložení krku

Před každou údržbou nebo úpravou je nutné mít pro kytaru přichystané stabilní místo, aby byl na úkon prostor a aby nedošlo k poškození, poškrábání či k pádu kytary. Jako dobrou volbu můžete zvolit podložky vyráběné přímo pro servis kytar. Kytara je díky tomu položená na měkkém a jemném povrchu. U mnoha servisních prací hrozí umazání či jiné poškození okolí kytary, takže podložkou chráníte například stůl, na který kytaru položíte.

Pokud je kytara položená, je dobré jí vypodložit krk, aby byla stabilní. Lépe se dostanete k mechanikám při výměně strun, k nultému pražci atd. Řada podložek pod kytaru obsahuje i vypodložení krku.

Výměnu strun můžete zefektivnit kličkou nebo akuvrtačkou

Nářadí pro výměnu strun

Výměna strun je nejběžnější činnost z péče o kytaru. Ovšem dokáže velmi potrápit. Popis procesu jak na to je v minulých článcích, nyní se věnujme příslušnému nářadí. Než povolíte starou strunu a navinete novou, mechanika se otočí mnohokrát. Abyste šetřili šlachy na rukou, můžete využít kličku pro navíjení strun nebo speciální nástavec, který se nasadí do akuvrtačky. Díky tomu výměnu strun zkrátíte na minimum času.

Kromě navijáků je třeba kvalitní ladička, u akustické kytary klipová, u elektrických kytar ideálně pedálová, která zaznamená nejmenší detaily.

Pro odštípnutí konce strun po jejich výměně a naladění použijte štípací kleště, kterými se dostanete těsně k mechanice. Ostré konce strun tak nebudou trčet od mechanik (hrozí poranění prstů při manipulaci s kytarou či poškození obalu na kytaru zevnitř).

Pro výměnu strun u kytar s tremolem typu Floyd Rose je třeba malý imbusový klíč na povolení zámků nultého pražce a kamenů pro jednotlivé struny na kobylce.

Vše, co je tedy potřeba k samotné výměně strun, je klička pro navíjení strun či nástavec na akuvrtačku, ladička a štípací kleště, popřípadě malé imbusové klíče.

Výšku dohmatu můžete snadno nastavit pomocí měrky

Seřízení dohmatu

Pro nastavení dohmatu můžete použít speciální měrku. Obvykle jsou na ní uvedeny míry v milimetrech a v palcích a lze díky ní nastavovat dohmat s naprostou přesností.

Na elektrických kytarách se dohmat nastavuje přímo na kobylce, ovšem záleží na jejím konkrétním typu. Výška kobylky tune-o-matic se nastavuje pomocí velkého plochého šroubováku či pomocí speciálních čelistí, kterými se otočí ozubené kolečko pod kobylkou. Na kobylkách, které mají nastavitelnou výšku jednotlivých kamenů, je potřeba pro nastavení dohmatu použít imbusový klíč, kterým se jednotlivé kameny nastavují. Červíky v kamenech mívají metrický nebo palcový závit, podle toho tedy použijte daný klíč. Tyto klíče jsou v naprosté většině součástí příslušenství nových kytar. Proto je mějte vždy u kytary. Pro nastavení dohmatu tremola typu Floyd Rose je třeba imbusový klíč (obvykle 3 mm).

U kobylek se samostatně nastavitelnými kameny je nutné při úpravě dohmatu na kamenech kopírovat radius hmatníku. To můžete snadno udělat pomocí měrky radiusu, kterou změříte radius hmatníku a poté nastavení kamenů.

Měrky dohmatu a radiusu

Ladění oktáv

Pro vyladění oktáv je třeba pouze trpělivost, ladička, malý plochý nebo křížový šroubovák (podle typu kobylky) či imbusový klíč na tremolo typu Floyd Rose. Kvalitní ladička odhalí při ladění oktáv i drobné detaily, díky tomu můžete kytaru vyladit velmi precizně. U elektrických kytar je vhodnou volbou pedálová ladička.

Údržba a úprava nultého pražce

Nultý pražec je zásadní pro stabilitu ladění a pohodlnost hraní v prvních polohách. Abyste udrželi drážky pro struny v dobré kondici, je třeba mít speciální pilníčky určené pro nultý pražec. Pilníky mají rozměry jednotlivých strun, můžete jimi precizně vyčistit drážky od nečistot a nerovností a případně upravit výšku dohmatu.

Pro promazání drážek, aby struny volně prokluzovaly, můžete použít k tomu určený lubrikant, který je vhodný aplikovat při výměně strun. Můžete použít i obyčejnou tužku, která díky grafitu drážky také vhodně promaže.

Pomocí speciálních pilníčků můžete upravovat a čistit drážky nultého pražce

Nastavení snímačů

Pro nastavení výšky snímačů postačí pouze křížový nebo plochý šroubovák a měrka, pomocí které můžete přesně změřit vzdálenost strun od snímače. Lze použít měrku na dohmat, protože má obvykle mnoho vyznačených úrovní, podle kterých lze snímače podle libosti snadno a přesně nastavit.

Nářadí pro seřízení krku

Pro seřízení průhybu krku slouží výztuha, která prochází krkem kytary. Tuto výztuhu lze ovládat a tím i seřizovat celý krk. Je nutné k tomu použít příslušné nářadí, většinou nástrčnýimbusový klíč. V případě kytar typu Stratocaster a Telecaster je mnohdy třeba velký plochý šroubovák nebo speciálně upravený klíč. Imbusový klíč na seřízení krku bývá v naprosté většině součástí příslušenství k nové kytaře. Popřípadě se dá vždy dokoupit v kytarovém servisu.

Výztuhu krku můžete u většiny kytar nastavit pomocí imbusového klíče

Nastavení krku je třeba provádět kvalitními a neopotřebovanými imbusy, aby nedošlo ke stržení závitu výztuhy. Pro měření geometrie krku můžete použít také dlouhé rovné pravítko, které přiložíte přes délku hmatníku.

Seřízení krku je jedna z nejnáročnějších činností při seřízení kytary a je dobré jí svěřit zkušenému kytarovému technikovi.

Dotažení samice jack a ladících mechanik

Častým vysouváním a zasouváním kabelu do kytary dochází k uvolňování matky, která fixuje samici jack. Pro její dotažení můžete použít šestihranný klíč nebo gola nástavec. Stejně tak lze snadno při výměně strun dotáhnout ladící mechaniky, aby byly řádně připevnění k hlavici a nedocházelo k protáčení či k drnčení podložek pod matičkou. Rozměry matiček se liší, proto je dobré mít k dispozici sadu klíčů či nástavců.

Nástrčný klíč na dotahování samice jack nebo mechanik

Pomůcky k měření vlhkosti, zvlhčování a vysoušení kytary

Udržování kytary ve správné vlhkosti a její případné zvlhčování nebo vysoušení je významná součást péče o kytaru. Pro zjištění, zda je vaše kytara ve vhodném prostředí, můžete použít vlhkoměr. Ten lze umístit do místnosti, ve které kytara je nebo ho přiložit přímo ke kytaře do kufru či obalu.

V případě, že potřebujete kytaru zvlhčit, je dobré mít po ruce zvlhčovač, který se umísťuje do útrob kytary nebo do kufru, ve kterém je kytara uzavřená. Zvlhčovačů existuje více typů. U akustických kytar je dobré použít zvlhčovač společně s tlumítkem do rezonančního otvoru. Tlumítko uzavře celý prostor těla kytary a zvlhčovač efektivně působí na dřevo zevnitř.

V případě převlhčené kytary můžete použít vysoušeč, který do sebe přebytečnou vlhkost ze dřeva kytary absorbuje.

Dohmat je dobré přeměřit pomocí měrky radiusu

Aby byla kytara uložená ve vhodném prostředí, je dobré mít kvalitní kufr nebo obal, který kytaře umožňuje ochranu před prachem, pádem a v určité míře i před vlhkostí a suchem. Měl by být součástí každé kytary.

Péče o pražce

Pražce na hmatníku se při hraní zanáší nečistotami od strun a rukou. Působí na ně i vlhkost prostředí. Pražce můžete snadno vyčistit a vyleštit, aby vypadaly jako nové. Pro čištění pražců lze použít kytarovou kosmetiku, brusné houbičky a speciální plíšek, který má drážku přesně na pražec, aby při čištění nedošlo k poškození hmatníku.

Pro čištění pražců můžete též použít jemné brusné houbičky nebo leštící pasty. Pro efektivnější leštění lze použít leštící kotouček a akuvrtačku.

Úprava, čištění a leštění pražců můžete efektivně dělat s pomocí leštícího kotouče, brusných houbiček a lepící pásky, kterou se ochrání hmatník

Čištění hardwaru

Pro čištění hardwaru můžete použít mnoho přípravků kytarové kosmetiky. Na hardwaru se časem tvoří patina, která, když se nenechá na součástkách příliš dlouho, jde velmi snadno odstranit.

Zaprášené útroby kobylek u elektrických kytar, snímačů či potenciometrů lze efektivně odstranit stlačeným vzduchem ve spreji nebo kompresorem. Dobré je k čištění od prachu použít jemný štětec, který se dostane do všech zákoutí.

Měření baterie v elektronice

Některé druhy elektronik v kytarách jsou napájeny bateriemi, nejčastěji 9V. Při používání kytary se baterie pomalu vybíjí a aby nedošlo k nežádoucímu vybití baterie při koncertu nebo při nahrávání ve studiu, můžete si stav baterie jednoduše proměřit kdykoli je třeba.

K proměření poslouží multimetr. Ihned budete vědět stav baterie, kterou můžete v případě nutnosti vyměnit za novou. Novou baterii je dobré pro jistotu přeměřit. Může se stát, že i nová baterie bude z části nebo úplně vybitá. Ovládání multimetru není pro tyto potřeby nijak složité.

Zvlhčovačů do kytary existuje celá řada a neměly by chybět ve výbavě každého kytaristy

Promazání mechanik

Klasické kytary mívají často otevřené mechaniky. Mechaniky je třeba jednou za čas promazat. K tomu poslouží například univerzální WD40 či jiné přípravky na promazání prostoru mezi mechanikou a ozubeným kolečkem, které umožňuje její snadné otáčení.

Součástí vybavení by mělo být i náhradní příslušenství

V kufru kytary by měl mít každý kytarista uložen takzvaný balíček poslední záchrany. Ten tvoří náhradní kompletní neporušená sada strun, trsátka, baterie do aktivní elektroniky a do ladičky, klička pro navíjení strun, hadřík pro ošetření strun před hraním a po hraní a náhradní kabel. Nikdy nevíte, co vás vše při hraní může překvapit, vždy je dobré být připraven.

Závěrem

Nářadí jde pořídit zvlášť pro jednotlivé servisní úkony nebo si můžete pořídit celé sady k tomu určené. Nářadí a pomůcek pro péči o kytaru a její seřizování existuje celá řada. Nejzákladnější a nejpoužívanější typy byly popsány výše spolu s příklady jejich použití v praxi. Každý kytarista je na jiné úrovni zdatnosti v péči o kytaru, proto jsou zde uvedeny pouze základní servisní činnosti. Pokud si nejste při péči o kytaru či při úpravě jejího nastavení jistí, neváhejte se obrátit na specializovaný kytarový servis.

Tagy Péče o kytaru kytarový servis

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY