Přejít k hlavnímu obsahu
Nastavení kytary na míru se provádí přesně na dané schopnosti, úroveň hraní a preference každého kytaristy
Nastavení kytary na míru se provádí přesně na dané schopnosti, úroveň hraní a preference každého kytaristy
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #21: seřízení kytary na míru

O servisu a péči o kytaru jsem toho již v minulých článcích uvedl mnoho. Jedna z věcí, kterou bych rád přiblížil detailněji, je servis kytary na míru. Je to zásadní a důležitý prvek, díky kterému je možné kytaru v servisu nastavit přesně podle individuálních a téměř jakýchkoli požadavků. Stačí tedy detailnější konzultace s technikem před samotným servisem a práce může začít.

Pokud jste začátečníci, tak patrně procházíte obdobím seznamování se se samotnou hrou a také s kytarou. Až si po čase ruce navyknou, začnete si vyhraňovat své vlastní návyky a nároky na nastavení kytary. Pokud jste pokročilí kytaristé, jistě tušíte jaké nastavení kytary vám vyhovuje nebo co by bylo třeba vylepšit a upravit, aby se vám hrálo ještě lépe.

Podstatné je to, že u servisu na míru vůbec nezáleží na tom, jak dlouho nebo jak dobře na kytaru hrajete. Seřízení na míru je důležité v každé fázi kytaristova života. Nastavení se provádí přesně na dané schopnosti, úroveň hraní a preference každého kytaristy.

Seřízení každé kytary na míru je důležité

Co vše se dá seřídit na míru

Jak již bylo řečeno, při seřízení a nastavení kytary se meze nekladou. I když by se mnoho požadavků zdálo na první pohled nereálných, tak všechno je možné. Chce to jen trpělivost a umět vnímat detaily.

Výhoda seřízení na míru tkví v tom, že se kytara víceméně přizpůsobuje vám. U začátečníka je důležitá vhodná volba strun, nastavení dohmatu tak, aby nebyly příliš zatěžovány šlachy na rukou. Nastavení se přizpůsobuje velikosti rukou i věku.

Při návštěvě servisu je dobré si osobně promluvit s technikem, který bude opravu provádět. Ideálně byste měli mít připravené dotazy nebo své vlastní požadavky předem. Je dobré, abyste se zmínili jaké ladění používáte, jaký styl hrajete nebo jestli hrajete trsátkem či prsty. Důležité pro technika je, zda potřebujete kytaru do studia, na koncert či jen na doma. Po výčtu těchto informací se dá vše doplnit tím, že se technik podívá, jak hrajete. Za pár vteřin si může snadno udělat obrázek o tom, jaké jsou vaše hráčské schopnosti, kde na hmatníku se pohybujete atd. Dobré je vědět jaké preferujete struny a u elektrických kytar i jaký preferujete zvuk.

Zdá se to možná na první pohled příliš složitě a zbytečné, opak je ale pravdou. Čím více informací technikovi sdělíte, tím více může kytaru přizpůsobit vašemu hraní.

Určitě se i vy technika zeptejte na cokoli ohledně možností nastavení, zda by dohmat šel níže či výše a podobně. Můžete tím i více proniknout do technických řešení u nastavení a příště si drobné detaily seřizovat sami.

Nastavení dohmatu můžete detailně dělat pomocí měrky

Důležité je seřízení dohmatu a krku

Seřízení dohmatu bývá hlavním požadavkem při servisu na míru. Pro pohodlný dohmat a příjemný pocit ze hry není potřeba pouze tenkých strun. I na třináctky struny se může hrát velice pohodlně, stačí jen velice přesně a detailně přizpůsobit dohmat konkrétním rukám.

Čím jsou struny silnější, tím tvrdší je dojem při jejich mačkání. A čím vyšší je s nimi dohmat, tím nepohodlnější se hraní stává. Ale zároveň u silných strun platí, že mají menší rozkmit, takže je možné dát dohmat podstatně níže. Pokud používáte tenké struny, tak je důležitý faktor cit pro hru. Začátečník má obvykle tendenci mačkat struny křečovitě a každým prstem jinak intenzivně, což vede při hraní ke špatné intonaci. Před servisem vám technik může doporučit vhodné struny, aby seděly k vašemu stylu hraní.

Pokud hrajete agresivnějším stylem, tak je dobré si nechat nastavit nepatrně vyšší dohmat, aby struny nedrnčely o pražce a nevydávaly tak nepříjemné pazvuky. Drnčení poté výrazně zkracuje sustain. Pokud hrajete jemné blues, dohmat můžete mít níž aby se vám hrály pohodlně bendingové vyhrávky.

Nastavení průhybu krku také hraje svou roli, mnoho profesionálních kytaristů má krky nastavené oproti všem základním poučkám a to z jediného důvodu – aby měli vše přizpůsobené vlastním požadavkům. Dopracovat se k takovýmto požadavkům nějaký čas trvá. Nastavení krku a dohmatu ovlivňuje to, jak se vám hraje v prvních polohách na hmatníku a také ve vyšších polohách. Pokud využíváte celý hmatník, seřízení musí být důkladnější, aby byl celý hmatník plně hratelný ve všech polohách.

Elektronika v kytaře může být jakéhokoli druhu, možné je cokoli

Zvuk a elektronika

U elektrických kytar si mnoho kytaristů upravuje polohu potenciometrů, aby ty nejvíce používané měli umístěné přesně tam, kde potřebují. U Telecasterů můžete otočit celý plate s potenciometry a přepínačem, u Les Paulů si můžete navolit kde chcete mít volume a kde tonovou clonu, kde chcete mít push/pull potenciometr a podobně. U stratocasterů si můžete například navolit která tonová clona bude pro který snímač nebo lze měnit funkce přepínače. Změn v elektronice je možné udělat opravdu mnoho.

Také je dobré vnímat zvuk a charakter snímačů a popřípadě si je nechat nastavit do jiné polohy. Možné je také vybrat snímače přesně podle konkrétních požadavků. U snímačů je potřebná určitá schopnost vnímání charakteru zvuku. Tím pak můžete vybrat skutečně snímač na míru a kytaru tím výrazně vylepšit.

Vylepšit nebo upravit se dá skutečně téměř cokoli, od nastavení až po zvuk nebo druh hardwaru. Výhodou servisu je to, že se dá nastavení kdykoli vrátit zpět nebo libovolně dále měnit a poznávat tím možnosti daného nástroje.

Klasická elektronika Gibson SG

Přednosti servisu na míru

Při přebírání kytary ze servisu je dobré si vše v klidu přehrát a případně požádat technika o drobné dodatečné úpravy. Obvykle se jedná o rychlé doseřízení, které zabere jen chvíli. Tím se efektivně docílí požadovanému nastavení a zvuku. Nebojte se technika „otravovat“ i s nejmenšími detaily. Například John Mayer při vývoji snímačů u svého modelu u značky PRS vyzkoušel kolem dvou set možností navinutí snímačů, než s vývojáři došel k požadovanému zvuku. Takže pokud budete s technikem řešit drobné detaily, určitě to není na škodu.

Při servisu na míru máte vysokou pravděpodobnost, že budete domů s kytarou odcházet spokojení, protože se díky předchozí konzultaci a domluvě upraví přesně tak, jak chcete. V opačném případě, tedy při předání kytary do servisu bez předchozí konzultace, se může stát to, že budete s výsledkem nespokojení, ovšem ne proto, že by byla kytara špatně seřízená, ale proto, že jí technik seřizoval naslepo podle vlastních preferencí, protože neznal vaše konkrétní požadavky.

Nastavení krku pomocí výztuhy

Jak najít svého technika

Důležité je nalezení vám vhodného technika, který by měl být nejen šikovný ale měl by vám padnout. Pokud jste na stejně vlně a pokud jste se servisem spokojení, máte vyhráno. Výhoda je zkušený a ochotný servis, kde vám pomohou i s nejšílenějšími požadavky. Důležitá je důvěra, že daný technik vše zvládne tak jak má. I zde, se servisním technikem nebo se servisem obecně, funguje určitá symbióza.

Cest, jak najít optimální servis je mnoho, často vše bývá na doporučení ostatních muzikantů, podle vlastních zkušeností, referencí, doby opravy a podobě. Mnoho muzikantů dojíždí za svým servisem či technikem klidně přes půl republiky, protože se jim to i tak vyplatí.

Závěrem o servisu

Důležitá informace toho článku tedy je, že je dobré před servisem promyslet všechny detaily, které byste chtěli vylepšit nebo upravit, aby mohlo být následné seřízení co nejpřesnější vašim požadavkům. Smyslem článku není vypsat vše, co se dá v servisem na míru udělat, ale to, že je tu ta možnost, že to jde a že jde téměř vše. Nebojte se před servisem vyžádat si technika ke konzultaci. Naskytne se vám příležitost probrat skutečně vše podstatné i nepodstatné a můžete tím i rychle a snadno vyloučit nevhodné možnosti nastavení a všelijakých úprav.

S kytarou seřízenou na míru se budete mnohem snáz zlepšovat a dostávat se na vyšší úrovně svých schopností. Šlachy na rukou vám také poděkují, protože nebudou zbytečně zatěžovány a tím vydržíte hrát i mnohem delší čas.

Tagy Péče o kytaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY