Přejít k hlavnímu obsahu
Nastavení Floyd Rose není sranda, jakmile toho ale docílíte, jsou před vámi netušené možnosti, co s kytarou dokázat
Nastavení Floyd Rose není sranda, jakmile toho ale docílíte, jsou před vámi netušené možnosti, co s kytarou dokázat
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #27: jak udržet Floyd Rose naladěné

Tremola typu Floyd Rose bývají hojně využívána především v metalu. Aby však tremolo správně fungovalo, je třeba ho dobře seřídit. Také záleží na kvalitě samotného hardwaru. Mnoho kytaristů si vylámalo zuby například již při samotné výměně strun. Pokud měníte struny jiné tloušťky, tremolo se rozjede a je nutné jej opět seřídit. Floyd Rose má řadu úskalí a musíte se s ním trochu sžít. Pojďme si říct ty nejjednodušší rady, aby dobře ladilo a zůstávalo ve správné poloze.

V předchozích článcích je mnoho rad o tom, jak udržet kytaru ve stavu, aby perfektně ladila a nedocházelo k rozlaďování. U tremola typu Floyd Rose se tyto rady prolínají, protože v principu se jedná o dodržování podobných zásad jako u kytar bez tremola. Je tedy nutné, abyste věnovali pozornost stáří strun, kvalitě hardwaru, správnému seřízení a také samotné péči o nultý pražec a kobylkové kameny.

Celá kytara s Floyd Rose bude ideálně fungovat seřízená a s novými strunami

Je nutné mít struny v dobré kondici

Kondice strun hraje ve stabilitě ladění jakékoli kytary zásadní roli. Pokud jsou struny nové, mají všechny potřebné vlastnosti, aby dobře zněly, dobře ladily a aby se na ně pohodlně hrálo. Jakmile začnou stárnout a opotřebí se, tyto aspekty se začínají postupně vytrácet.

Opotřebené struny se jednoduše poznají tak, že přestávají ladit v oktávách a poté i v dalších jednotlivých pozicích. Proto je dobré oktávy seřizovat vždy hned po výměně strun. Pokud tak učiníte, je naladění oktáv výchozí bod. Jakmile se vám poté začne zdát, nebo to potvrdí ladička, že struny přestávají dobře ladit, vyměňte celou sadu strun za novou.

Nová struna při brnknutí optimálně kmitá, má vyvážený zvuk a dlouhý sustain. Zapamatujte si, jak struny zní po výměně strun, jaké mají vlastnosti, vnímejte detaily. Díky tomu můžete opotřebení strun poznat i podle samotného zvuku. Staré struny nemají výšky, zní zahuhlaně až tupě, sustain je kratší.

Na pohled jsou opotřebené struny méně jasné, nelesknou se a naopak tmavnou, stávají se matnými nebo mají fleky na vinutí. Neopředené struny mají tendenci černat. Jejich povrch není hladký, vytvářejí se na něm hrudky a deformace. A v neposlední řadě staré struny neudrží ladění při bendování nebo při použití tremola. Při hraní se do vinutí strun dostávají mikroskopické úlomky kůže, které se v něm usazují a narušují jeho povrch a tím i životnost. Struna ztrácí pružnost a při použití tremola už nemá tendenci se vracet do původního ladění.

Jak se projeví opotřebené struny při použití tremola? Jednoduše se rozladí. Mohou se rozladit všechny nebo jen jedna. Každopádně obojí je problém. Pokud máte kytaru s Floyd Rose, které běžně používáte, struny jsou namáhány více než u kytar bez tremola. Tím, jak se neustále mění jejich tah používáním vibra páky, dochází k rychlejšímu opotřebení, a tedy i k rozlaďování.

Ze všech popsaných odstavců je důležitá informace, že pro optimální funkci Floyd Rose je nutné mít stále nové a svěží struny. Pokud jsou struny opotřebené, stabilita ladění se vytrácí s každým dalším zahýbáním vibra pákou.

Kvalitní tremolo můžete pohodlně a přesně doladit do nejmenších detailů

Kvalita Floyd Rose

Tremola typu Floyd Rose, ať originály nebo jejich kopie, jsou velmi rozdílných kvalit. Pokud máte na kytaře originál, máte napůl vyhráno, protože je jisté, že tremolo bude stabilnější, déle vydrží a bude po dobrém seřízení fungovat přesně tak jak má, do nejmenších detailů. Pokud máte levnější kytaru s kopií Floyd Rose, čeká vás spousta úskalí ohledně správného nastavení a výsledné stability celého systému.

Originální hardware je dělaný z kvalitních materiálů. Projeví se to už na samotné životnosti jednotlivých dílů jako jsou kobylkové kameny, drážky pro struny, dolaďovače nebo i zámky na nultém pražci. Dále se kvalita projeví v tom, že vše jednoduše funguje tak jak má. Tremolo se po jakémkoli zahýbání vibra pákou vrací přesně do výchozí polohy a tím zaručuje stabilitu ladění.

Kopie se vyznačují levnějšími materiály, kratší životností a menší stabilitou ladění. Levnější materiály způsobují rychlejší prořezání drážek strun. Drážky je důležité udržovat v dobré kondici proto, že když v nich struna prokluzuje, nesmí jí nic bránit v plynulém pohybu. Pokud je drážka prořezaná, obvykle v sobě má hrbolky nebo ostré hrany, přes které nejde plynule prokluzovat a dochází k rozlaďování. U dolaďovačů se snadno strhne závit a nebývají tolik citlivé pro jemné doladění. Utahovací šrouby se rychle opotřebují a nefixují správně kobylkové kameny a nultý pražec. Pružiny mají tendenci vrzat a jejich tah je pochybný.

A jeden holý fakt na závěr: originál Floyd Rose se cenově pohybuje až k 10 tisícům. Kopie se pohybují v řádech stokorun. Pokud koupíte kytaru za 10 tisíc s tremolem typu Floyd Rose, jaká asi bude jeho kvalita a stabilita.

Toto je ideální poloha tremola

Důkladné seřízení

Seřízení je pro Floyd Rose zcela zásadní věc. Mechanismus tohoto tremola je velmi citlivý na detaily a složitý na nastavení. Abyste měli na kytaře vše správně seřízené, chce to mnoho zkušeností.

Vždy je dobré kytaru s Floyd Rose seřizovat současně s výměnou nových strun. Tremolo se nastavuje vždy na konkrétní tloušťku strun. Každá sada strun má rozdílný celkový tah. Floyd Rose se tedy nastaví, například na desítky struny a na ladění standard E. Pokud byste ale následně chtěli vyměnit struny za jedenáctky a nebo používat jiné ladění, celý systém se musí zcela nově seřídit na daný nový tah strun. V tom mnohdy spočívá ten zásadní problém, se kterým se kytaristé tak často setkávají. Hráči metalu obvykle používají více druhů ladění nebo rádi s jeho druhy experimentují. U kytar s Floyd Rose nejde prostě vyměnit struny nebo jen přeladit bez toho, aniž by se kytara nemusela seřizovat.

Floyd Rose je optimálně seřízené, když je rovnoběžně s linií hmatníku a většinou i s linií těla. Jakmile je nakloněné více do těla nebo směrem vzhůru, je třeba jej seřídit. Důležité je zamykání nultého pražce. Když se nulťák uzamkne, ladění se stává výrazně stabilnější. Pokud byste tak neučinili, kytara se po prvním zahýbání s pákou rozladí.

Při uzamčeném nultém pražci se kytara dolaďuje už jen pomocí dolaďovačů na kobylce. Zde je důležitá již zmíněná kvalita hardwaru, protože je nutné, aby šly struny doladit do nejmenších detailů. To kolikrát s nekvalitními dolaďovači tak snadno nejde.

Servis je dobré svěřit do rukou odborného servisu. Znám mnoho muzikantů, kteří se s Floyd Rose naučili pracovat sami, ale také znám mnoho těch, kteří to sami zkoušeli a výsledek nebyl dobrý. Umět celý systém citlivě poštelovat vyžaduje hodně zkušeností a hlavně musí člověk vědět co dělá. Proto je dobré nechat vše na kytarovém technikovi.

Důležité je seřízení oktáv, aby se docílilo stabilitě ladění. Oktávy se dolaďují poměrně složitě, u každého kamene je nutné nejdříve povolit strunu, poté kámen posunout do požadované polohy, opět jej utáhnout a strunu naladit. Opakování je nutné až do doby, kdy bude struna perfektně ladit. Oktávy nemá cenu dolaďovat u opotřebených strun, vždy se to dělá se strunami novými.

Důležité je připomenout, že kytara ani tremolo nevydrží seřízené na věky. Jakmile začnou struny stárnout nebo se nastavení nástroje mění samovolně vlivem vlhkosti či sucha, je třeba nastavení zkontrolovat a vše znovu seřídit. Po výměně strun chvíli trvá, než se nové struny usadí, mají tendenci se rozlaďovat. Je dobré je po prvním naladění jemně vytahat, buď rukou nebo pomocí páky, aby si přivykly a stabilizovaly se.

Kvalitní zámky na nultém pražci jsou důležité pro stabilitu ladění

Péče o nultý pražec a kobylkové kameny

Stejně jako u jiných kytar, i u kytar s Floyd Rose je důležité udržovat v dobré kondici drážky v nultém pražci a na kobylkových kamenech. Struny tyto drážky potřebují co nejhladší a čisté, aby mohly perfektně přilnout k povrchu a aby mohly i plynule prokluzovat. Při každé výměně strun je dobré stav těchto částí zkontrolovat. Struny mají tendenci se zařezávat, proto je dobré povrch upravit lehkých zabroušením a také promazat lubrikantem nebo grafitem.

Drážky kobylkových kamenů bývají prořezané více než na nultém pražci. Mohou mít ostrou hranu, o kterou struna praská nebo se přes ní nemůže plynule posouvat. Od vinutí basových strun bývají v kamenech jemné zářezy. Speciálními pilníčky je možné drážky jemně zabrousit opět do hladka a vyleštit.

Při zamykání nultého pražce si dávejte pozor, aby se nestrhla hlavička šroubu, do které se vkládá imbus. Je třeba vše dotáhnout s citem.

Citlivé nastavení tremola se dělá pružinami ze zadní strany kytary

Závěrem

Nastavení Floyd Rose není žádná sranda, ale jakmile toho docílíte, jsou před vámi netušené možnosti, co s kytarou lze dokázat. Doporučuji často měnit struny a při jejich výměně zkontrolovat nastavení. Servis je lepší svěřit zkušenému kytarovému technikovi, protože celý systém je velice citlivý na detaily a jednotlivé servisní úkony mají svou posloupnost.

Pro začátečníky doporučuji konzultaci v servisu, kde je možné se dozvědět jak Floyd Rose funguje, jak ho používat, na co si dát pozor atd. Pokud si nevíte rady nebo byste chtěli cokoli konzultovat či servisovat, obraťte se na náš kytarový servis, kde vám rádi se vším pomůžeme.

Tagy Péče o kytaru Floyd Rose

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY