Péče o kytaru #28: vyplatí se drahá elektronika na levnou kytaru?
Téma vhodné elektroniky do kytary, ať akustické nebo elektrické, je neustále aktuální, často propírané a asi i nekonečné. Vybrat dobrou elektroniku, aby byla správně kompatibilní s kytarou a aby ještě k tomu měla zvuk takový, jaký očekáváte, je náročný a obohacující zároveň. Dilema je obvykle také v tom, zda se vyplatí do elektroniky nebo snímačů investovat více peněz. To záleží také na tom, jak kvalitní kytaru máte. Pokusím se vám to trochu usnadnit.
Nejde o to koupit drahou elektroniku, ale spíše úměrnou ke kvalitě kytary. Použité materiály na kytaře, jako je dřevo, lak, konstrukce nebo úroveň zpracování, do značné míry určuje, jak bude kytara hrát. A elektronika to celé umocňuje, zvýrazňuje. Není to mnohdy tak, že by kytaru o několik tříd vylepšila. Proto je dobré výběr elektroniky přizpůsobit kytaře.
Kvalitní kytara je z dobrého dřeva, jehož rezonanci a sílu při hraní cítíte. Kvalitní lak je ten, který je na kytaru nanášen pečlivě a v tenkých vrstvách, aby se dřevo neutopilo. Kvalitní zpracování znamená, že jsou lepené spoje dělané pečlivě a kvalitním lepidlem. To zaručuje, že konstrukce kytary vydrží, je odolná a kytara tak může fungovat, jak má, můžete se na ní spolehnout. To celé dohromady tvoří celek, který skvěle zní a je radost na něj hrát. Do takové kytary se již vyplatí investovat a obohatit jí kvalitní elektronikou.
U akustických kytar je kvalitní elektronika taková, že velmi věrohodně přenáší akustický zvuk. Slovo věrohodně je důležité, protože pokud zvuk přes elektroniku není přirozený, jeho kvalita se tím degraduje. Takže se výrobci již dlouhá léta snaží o to, aby byl zvuk přes jejich elektroniku co nejkvalitnější a přirozený.
U elektrických kytar je to trochu jiné. Snímače mají specifické vlastnosti například podle toho, jaký styl hudby chcete hrát. A vzhledem k velkému množství hudebních stylů, existuje i široké spektrum snímačů s odlišnými vlastnostmi. Můžete vybírat mezi snímači určenými pro tvrdší styly, jako je metal nebo rock. Disponují vlastnostmi, které umocňují výkon kytary, drsný a ostrý zvuk. Snímače mohou být určené i pro jiné styly, například country nebo pop rock. Zde je při výběru nutné si dopředu ujasnit, jaké styly chcete hrát. Aby se nestalo, že budete mít snímač EMG a přijdete s kytarou do country kapely. Asi by vás tam neměli rádi.
Ceny elektroniky a jejich kvalita
Co je důležité je to, že každý výrobce uvádí detailní specifické vlastnosti svých elektronik. U těch nejlevnějších tyto popisky nenajdete, ale uklidnit vás může to, že hrají všechny podobně a víceméně nevýrazně. Tyto levné elektroniky se objevují již z výroby na kytarách asi do 6 tisíc. Jsou plně kompatibilní s těmito kytarami a svým zvukem kytaru jen nenápadně doplňují. Nečekejte od nich zázraky, ale pro začátečníky bohatě na naučení stačí. Kvalitní elektroniky jsou na webu výrobců detailně rozebrány, abyste mohli zjistit, jestli vám takový zvuk vyhovuje či ne. Často najdete i různá videa, na kterých se elektronika a snímače představují. Zde mám jednu dobrou radu: to, jak elektronika zní na videu ještě neznamená, že tak bude znít i na vaší kytaře. Celkový zvuk záleží na samotné kytaře, na použitém aparátu, efektech a na kvalitě zvuku videa.
Ceny elektronik se pohybují od stovek korun a mohou překročit i hranici 10 tisíc. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že u kytar do 10 tisíc bohatě stačí elektronika kolem dvou tisíc. U kytar od 10 tisíc výše je výběr specifičtější. Ale většinou se zde vyplatí dát do elektroniky klidně i 5 tisíc. U nástrojů kvalitních, kde cenovka překračuje 50 tisíc, doporučuji ty nejlepší možné elektroniky.
U akustických kytar jsou mezi běžnými elektronikami oblíbené ty od značky Fishman. Vyskytují se na velkém množství nástrojů do 10 až 15 tisíc. Jsou spolehlivé a jejich zvuk je dostačující. U drahých kytar se hodně používají elektroniky L. R. Baggs. Ty patří k těm nejlepším na trhu, jsou spolehlivé a zvukově skvělé. V nabídce naleznete typy kolem 4 tisíc, ale i modely přesahující 10 tisíc. Značek pochopitelně existuje mnohem víc, ale není prostor se věnovat všem. Za zmínku stojí ještě elektroniky Martin nebo Taylor, které stojí za to vyzkoušet. Při výběru doporučuji vyzkoušet v hudebninách více nástrojů s odlišnou elektronikou. Výběr se vám tím zjednoduší.
Levné elektroniky s velkým preampem mají tu nevýhodu, že v nich často dochází k rezonování a drnčení malých plastových částí. S tímto problémem nejde nic dělat, majitel se s tím musí smířit. Ovšem toto drnčení je slyšet jen málo a obvykle při nepřirozených úderech do strun.
U elektrických kytar můžete koupit snímače v hodnotě pár stovek i několik tisíc. Platí zde podobné zákonitosti jako u akustických kytar. Výběr snímačů bývá bohatší a tím je možná i složitější. U levných kytar, do 10 tisíc, se objevují základní typy snímačů, často bezejmenných a nevýrazných. Vylepšit je můžete investicí do snímačů v cenové kategorii například do 3 tisíc, to bohatě stačí. U kytar přesahujících částku 15 a 20 tisíc je dobré zvážit dražší a kvalitnější snímače, které kytaru opravdu zvýrazní a zvuk bude podle vašich představ. Kvalitní kytary, jak již bylo napsáno na začátku, jsou z lepších materiálů a jsou kvalitněji zpracovány. To snímačům umožňuje dostat z kytary maximum možného. Dobrý snímač je už od pohledu kvalitnější konstrukce.
Kompatibilita elektronik s kytarami v praxi
Setkal jsem se i s případy, kdy se do elektrické kytary za 3 tisíce instalovaly snímače Fender Custom Shop. Výsledek byl takový, že zvuk byl horší a méně kvalitní než se snímači, které byly na kytaře z výroby. Kompatibilita a kvalita komponentů byla podobná, a proto se ke kytaře hodily levnější snímače. Zvuk s Fender snímači byl přemrštěný, kytara je neutáhla, neprojevily se jemné detaily ani plnost zvuku. Tímto příkladem chci pouze ukázat na fakt, že je důležité výběr elektronik nepřehánět a nedávat za každou cenu do nástroje jen tu nejdražší elektroniku. Jednoduše řečeno na kytaru střední cenové je dobré dát elektroniku střední cenové apod.
Druhý příklad je opačný. Pokud jsem instaloval do lepší akustické kytary, například do Seagullu či Furchu levnou elektroniku od Ortegy, zvuk nebyl takový, jaký si kytarista přál. Elektronika v tomto případě nestačila kytaře, neoplývala takovou kvalitou, aby kytaru zvýraznila a rozzářila.
Vyplatí se tedy drahá elektronika do levné kytary?
Abych odpověděl na otázku v názvu článku, zda se vyplatí drahá elektronika do levné kytary, bude mít odpověď dvě roviny. Pojem levná kytara je relativní a pro každého představuje něco jiného. Pokud vezmu v úvahu levnou kytaru do 5 tisíc, osobně bych doporučoval elektroniku maximálně v řádu stokorun. U kytar kolem 10 tisíc doporučuji jít k hranici maximálně 2 tisíc. Za tu cenu už za něco stojí, mívá potřebné korekce a hru a zvuk obohatí. Dražší elektroniku bych do těchto kytar určitě nedoporučoval, protože kytara není schopná poskytnout potřebné vlastnosti, aby byl zvuk takový, jaký by měla elektronika zaručovat.
U kytar do 15 tisíc bych při výběru elektroniky nepřekračoval hodnotu 5 tisíc. V této kategorii bývají akustické kytary s kvalitní konstrukcí a s masivní přední deskou, takže zvuk přes elektroniku už stojí za to. U elektrických kytar této kategorie se rovněž dražší snímače vyplatí. U drahých kytar bych na cenu elektroniky nehleděl a vybíral bych tu nejkvalitnější.
Suma sumárum, drahá elektronika se určitě nehodí do základních modelů kytar. Důležitá je vzájemná kompatibilita. Levná kytara s drahou elektronikou prostě nefunguje tak jak má. Kytara má své limity, elektronika také.
Výrobce kvalitní a drahé elektroniky předem kalkuluje s tím, že bude instalována do dobré kytary, u které by mělo být zaručeno kvalitní zpracování a rezonance díky kvalitnímu dřevu. Tomu přizpůsobuje vlastnosti elektroniky. Pokud požadované vlastnosti kytara nemá, výsledný zvuk nedosahuje zdaleka potenciálu, který je elektronika schopna poskytnout.
Snadná výměna elektroniky za jinou
Velikou výhodou elektronik a snímačů je to, že je můžete donekonečna měnit. Instalace a odinstalace není nijak složitá. Pokud snímač nevyhovuje, vyměňte ho za jiný a ten starý pošlete dál. Brzy budete mít slušné povědomí o snímačích jako takových a výběr výsledného zvuku se stane zajímavější. Složitější situace může nastat u akustických kytar s preampem v lubu. Při výměně elektroniky bude pravděpodobně velikost nového preampu odlišná, což může být problém.
Snímače českých výrobců
Velice zajímavá je volba snímačů do elektrických kytar českých výrobců. Tůma pickups nebo RM pickups dosahují velmi vysoké kvality za rozumnou cenu. Vzhledem k tomu, že u světových výrobců snímačů se platí také značná část pouze za značku, zkuste se občas poohlédnout na našem trhu, protože tam si výrobci nenechávají platit za značku, ale za kvalitu spojenou s jejich jménem. Tůma i RMka vám mohou vyrobit snímače na míru a jejich kvalita mnohdy odpovídá i světovým značkám.
Závěrem
Cílem článku bylo více do hloubky rozebrat kompatibilitu kytary a elektroniky. Na internetu můžete najít bezpočet videí, tutoriálů a informací o konkrétních elektronikách a snímačích. Dobré je se poradit s odborníkem, ať už v servisu nebo v prodejně kytar. Každý má své zkušenosti a je dobré si je poslechnout. Experimentováním časem docílíte sami vlastních zkušeností a hraní na kytaru se tím stane dobrodružnějším.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.