Péče o kytaru #34: úchyt na popruh a možnosti opravy
Součástí většiny kytar jsou úchyty na popruh. Pokud je nějaká kytara nemá, jejich přidělání je otázka chvilky. Jde jen o to vybrat vhodné místo, kam rolnu vrtnout. Úchyty potřebujete proto, abyste mohli hrát na kytaru vestoje a mít jí zavěšenou na rameni. Ovšem i tato malá nepatrná součástka může nadělat spoustu problémů. Vzhledem k tomu, jakou váhu a jaké pohyby musí rolna udržet, se může stát, že se z kytary začne uvolňovat. To je pak dobré zjistit co nejdříve a nechat opravit, než dojde k případné nehodě.
Akustické kytary mají z výroby téměř vždy aspoň jeden úchyt na popruh, a to v lubu kytary ve špalíku, za kobylkou. Dražší a kvalitnější kytary pak mají většinou i druhý úchyt na patce krku. U kytar s jedním úchytem výrobce předpokládá, že si kytarista v případě potřeby druhý úchyt přidělá sám. Je to trošku nepochopitelné, ale je to tak. Klasické kytary obvykle úchyty nemívají, předpokládá se, že na ně budete hrát v sedě. To ovšem neznamená, že to tak musí být. Fantazii se meze nekladou a rolny můžete instalovat na každý nástroj. Elektrické kytary mají obvykle z výroby oba úchyty.
Instalace rolny
Pokud chcete úchyt na kytaru přidělat, není to nic těžkého. V hudebninách seženete vždy celé sady úchytů i s vruty a podložkami. Stačí tedy jen předvrtat díru a zašroubovat. Často v servisu slýchám, jestli vrtání kytaře nevadí. V tomto případě se jedná o tak drobný zásah, který se na zvuku či kvalitě kytary projevit nemůže. Takže se opravdu není čeho bát.
Pokud máte akustickou kytaru s jednou rolnou v lubu a rádi byste si nechali přidělat i druhou rolnu na patku krku, není nic jednoduššího než zajít do kytarového servisu, kde vám tuto úpravu udělají. Stačí si jen vybrat vhodné místo, kam rolnu instalovat. Každá patka krku je odlišně tvarovaná. Pokud hrajete na hmatníku i ve vyšších polohách, zkuste si rolnu jen přiložit na patku a zjistit, zda vám při hře nebude překážet. Je více míst, kam je možné rolnu přidělat. Pokud hrajete pouze na prvních polohách hmatníku a jde vám jen o to hrát s kytarou vestoje, nechte umístění na kytarovém technikovi.
Pokud má kytara pouze jednu rolnu, nedoporučuji uvazovat popruh za hlavici kytary. Tím, že by byl popruh uvázaný na hlavici, došlo by k nepřirozenému zatížení krku, které není pro kytaru dobré.
Před instalací rolny do patky hrozí nebezpečí v tom, že můžete omylem navrtat šrouby, které drží krk u těla kytary. Některé typy kytar a značek tyto šrouby používají, a proto je vždy dobré vědět, do jakého místa můžete vrtat. Například kytary spadající pod značku Godin mají v patce krku dva šrouby a pro navrtání rolny je přístupné pouze jedno místo, které musíte pečlivě zaměřit. Většina sériově vyráběných kytar ovšem šrouby v patce krku nemá. Když byste ovšem šroub omylem navrtali, díra se musí opravit a zamaskovat a pak vyvrtat na správném místě.
Kdy je dobré používat zámky na popruh
Zámky na popruh jsou poměrně užitečnou inovací v tom smyslu, že popruh fixují v úchytu. Kytara se tedy nemůže z popruhu vyvlíknout. To je užitečné v několika směrech. Nespočtu kytaristů upadla kytara hned poté, co ji vyndali z kufru a pověsili si ji na krk. Stačí, když se popruh na rolně v kufru překroutí a jakmile kytaru vezmete za popruh, vyvlíkne se a padá na zem. Zbytečný pád, zbytečné poškození. Je tedy nutné vždy před každým zavěšením kytary na ramena nejdříve zkontrolovat, zda není popruh na rolně přetočený. A v druhém příkladu se stává, že se kytara může z popruhu vyvlíknout při rychlých pohybech, například při běhu po pódiu, při skákání nebo při oblíbeném protočení kytary kolem těla. To pak jen kytaroví technici sklápí hlavy do dlaní, když vidí takto zbytečné nehody kytar.
Takže při používání zámků na popruh se tyto případné poškození eliminují. Zámky bych zcela určitě doporučil mít na každé elektrické kytaře, na kterou se hraje ve zkušebnách nebo na koncertních pódiích. Nikdy nevíte, jaký pohyb s kytarou budete muset udělat. Elektrická kytara a baskytara je o pár kg těžší než akustická kytara, takže pád na zem je o něco horší a případná škoda větší.
U akustických kytar není zámek až tak důležitý, ale určitě ho doporučuji na koncertování, a to ze stejných důvodů jako u elektrických kytar. Na koncertech se kytaristé mnohdy atmosférou nebo alkoholem vyhecují k pohybům, u kterých je riziko pádu kytary větší než obvykle.
Zámky na popruh mají obvykle i delší vrut, který v kytaře lépe drží. Zámků existuje velké množství, některé jsou spolehlivější a kvalitnější, doporučuji používat ty nejlepší, protože ochrana kytary před pádem je velice důležitá.
U klasických kytar nejsou zámky potřeba. V případě potřeby bohatě postačí obyčejné rolny na popruh. Velké zámky na klasických kytarách ani nevypadají příliš hezky.
Rolna nese váhu celé kytary
Nyní jsme tedy ve fázi, kdy jsou na kytaře obě rolny a vy kytaru běžně používáte při hraní vestoje, můžete s ní chodit, běhat atd. Elektrická kytara nebo baskytara váží poměrně dost kg a pokud s ní na ramenou pobíháte po zkušebně nebo po pódiu, je úchyt na popruh celkem hodně namáhaným místem, který tento tlak musí vydržet. A aby ho vydržel je pro každého kytaristu žádoucí.
Kvůli váze, kterou rolna nebo zámek na popruh nese, je důležité správná instalace do kytary. Ta je zaručená vhodným a silným vrutem a vhodně předvrtanou dírou do dřeva. To, zda je rolna správně přichycená, poznáte zcela jednoduše. Při jejím zašroubování musí jít vrut utáhnout na doraz a nesmí se protáčet. Pokud se protáčí a nejde dotáhnout, funkce nemusí být zrovna ideální.
Proč se rolna povoluje
Používáním kytar se občas stane, že se úchyt na popruh uvolní. To je dáno více důvody. U levných kytar je to dáno kvalitou dřeva, kdy je na kytaře z výroby měkké a nekvalitní dřevo, vrut s rolnou se může namáháním začít drobně viklat a uvolnit se.
Dalším důvodem bývá nevhodně zvolený vrut, mnohdy z výroby. Například u levných kytar při výměně rolny zjistíte, že byl v kytaře vrut tak krátký, že se divíte, že kytaru vůbec udržel.
Častým důvodem bývá nekvalitní instalace úchytu. Příčinou bývá příliš široká předvrtaná díra pro vrut nebo naopak malý vrut, který pak nedrží a při větší námaze se snadno uvolní. Takže i když se to zdá jako maličkost, může z toho být velký problém.
Jak opravit vyviklanou rolnu
Vyviklanou díru po úchytu lze snadno opravit. U hodně používaných kytar nebo u kytar, které jsou starší, je to běžná oprava. Jak se vrut častěji dotahuje a nepatrně protáčí, dochází k neustálému zvětšování dírky pro úchyt a ten pak nedrží.
Drobné uvolnění můžete opravit často pouze dotažením rolny. Pokud jde dotáhnout na doraz a neprotáčí se, je vše v pořádku. Pokud se protáčí, řešením může v určitých případech být větší a vhodnější vrut (pokud se do rolny vejde).
Většinou je nejlepším řešením oprava již vyviklané díry po vrutu. Vyplní se dřevem a zalepí. Po zatvrdnutí se může předvrtat nová díra a zašroubovat vrut. Tato oprava je jednoduchá, běžná a nejvíce účinná. Někteří technici poté volí při šroubování nového vrutu jeho opravdu jen drobné pokapání vteřinovým lepidlem, aby závit ve dřevě dobře držel. Tím, že se tohoto lepidla aplikuje jen málo, jde v případě potřeby vrut snadno vyšroubovat ven bez poškození.
Závěrem
Úloha úchytu na popruh je pro mnoho kytaristů nepostradatelná. Jeho instalace je jednoduchá, hlavní je vědět kam vrtat. Na zvuk a vlastnosti kytary tato úprava nemá vliv.
Vzhledem k tomu, že je úchyt na popruh velmi namáhaná součástka, může časem dojít k jeho uvolnění, a to z vícero výše popsaných důvodů. Oprava je běžná a jednoduchá. Důležité je včas odhalit, že je úchyt na popruh uvolněný. Jinak by mohlo dojít k pádu kytary a tím k většímu poškození celého nástroje.
Rolen a zámků existuje více druhů, které se liší materiálem, tvarem nebo velikostí. Vybírejte co nejkvalitnější, jistota je jistota. Pokud si nevíte rady s opravou, s instalací či s výběrem úchytu a zámků, obraťte se na kytarový servis. Tyto opravy jsou většinou velmi rychlé, mnohdy na počkání.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.