Přejít k hlavnímu obsahu
Bolest vás činí silnějšími (Karen O a Brian Chase)
Bolest vás činí silnějšími (Karen O a Brian Chase)
mbx - Pá, 06.02.2015 - 12:00

Peníze kazí hudbu: argumenty pro a proti

Tohle téma může a také zcela jistě narazí u mnoha hudebníků. Proč by proboha měli hudebníci hrát zdarma? Vždyť je to nesmysl. Každý má dostat za svojí práci náležitý honorář. Z čeho by pak žil. Pokud jste o tom sklálopevně přesvědčeni, tak si zkuste popřemýšlet nad těmito šesti argumenty, proč by hudebníci neměli dostávat za svůj výkon peníze.

1) Většina hudby stojí za h...o

Co vy na to? Myslím si, že hudby je dneska příliš. Každý může hrát, natáčet svoje pokojíčkové demáče, točit YouTube videa. A taky to dělá! Úpřimně, nestojí většina z toho za h...o? Argumenty typu, že hudebníci investují do vybavení, zkoušení, lekcí, dopravy, atd. neobstojí, když jejich hudba prostě není dobrá. Budete platit špatnému kuchaři, který absolvoval drahé kurzy u těch nejlepších kuchařů světa, ale když udělá omeletu, tak se nedá pozřít?

2) Opravdové umění neprodukuje zisk

Alespoň ne okamžitý, na jaký dneska dbají manažeři v hudebním průmyslu nebo všechny ty párty, revival kapely. Mnoho umělců bylo oceněno až po své smrti. Viz Van Gogh, který za svého života neprodal jediný ze svých obrazů a nyní jeho malby mají nevyčíslitelnou finanční hodnotu.

3) Hudebníci jsou už dostatečně bohatí

Špatně se to poslouchá, ale pokud máte na všechny ty kytary, aparáty, krabičky a dodávku, kterou přijedete na koncert, tak jste bohatší než nejméně polovina populace žijící na této planetě. Užijte si to a hrajte jak o život! Lidé ve válečných zónách o tom můžou jenom snít!

4) Bolest vás činí silnějšími

Stejně jako ve sportu, podnikání či jiných lidských činnostech platí: No pain, no gain. A projít si náročným procesem, kdy si sáhnete na dno svých sil, z vás udělá nejenom lepšího hudebníka, ale i člověka.

5) Nikdo nemá nárok na nic

Buďme rádi za své dary. Za to, že jsme se narodili, jsme zdraví a vůbec můžeme hrát. Už tohle je velký zázrak a jediný nárok, který máme, je prostě žít a dělat to, co máme.

6) Komár stává se velbloudem

Nemyslíte si, že někdy bereme to naše brnkání zbytečně vážně? Hraní na nástroj je zábava. Když jeden den nebudete hrát, svět se nepřestane otáčet kolem své osy. Jsou i jiné věci v životě, které vyžadují stejnou míru pozornosti jakou věnujete svému nástroji a hudbě. Rodina, přátelství, svět kolem vás, vzdělání, cestování, sport, duchovní rozvoj, být dobrým člověkem...


Jste naštvaní, frustrovaní, mlátí s vámi pocit spravedlivého rozhořčení? Tak teď je ta pravá chvíle pro druhou stranu a zde je šest argumentů, proč si hudebníci zaslouží každý vydělaný halíř.

1) Bez hudby by byl svět smutným místem

Ano, hudba je mocná čarodějka a dokáže léčit, konejšit, hladit, rozzářit, dát pokoj vaší duši, či naopak vybít agresi a frustraci. Hudba bezesporu zachránila mnoho lidských životů a její úloha v historii lidstva je nesmírná. Proto bychom si měli vážit a náležitě ocenit všechny ty, kdo dokáží svým hudebním uměním rozdávat energii, radost a povznášet lidského ducha do nových výšin.

2) I opravdové umění produkuje zisk

Chcete snad říct že takový Sting, Peter Gabriel, Bruce Springsteen, Beatles či Led Zeppelin nebyli opravdovými umělci? A přitom jsou milionáři (promiň, Petře, ty možná ne). Umění a zisk se nevylučuje a není správné odsuzovat úspěšné jenom proto, že jsou úspěšní. Samozřejmě, že lze skloubit kvalitu i komerční úspěch. Chce to trochu práce i toho pověstného štěstíčka, ale jde to.

3) Hudebníci nejsou nikdy dost bohatí na to, aby si mohli kupovat levné věci

Vzpomínáte na tu reklamu na prací prášek nebo nějaký podobný čistící prostředek? "Nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci!" A to jsou přesně hudebníci. Radši budou jíst psí konzervy, než aby oželeli toho Les Paula z šedesátých let... To, že někdo má drahé věci, neznamená, že je bohatý. Může to prostě znamenat, že musí dlouho šetřit a bojovat o svoje živobytí, aby si je mohl vůbec koupit. Skončíme dalším sloganem tak typickým pro nás, hudebníky: "Když ji miluješ, není co řešit."

4) Bolest a chudoba vyčerpává

Ne každý je posilněný nuznými podmínkami existence. Někoho to může i zabít. A není nutně potřeba trpět, abychom mohli vytvářet hodnotná umělecké díla. Při úžasných podmínkách se dá někdy vyrůst ještě mnohem rychleji a do nadpozemských výšin. A také nezapomínejme, že i hudebníci mají rodiny, které musí zaopatřit, takže hraní pouze pro potěchu jim doma klidný spánek nezajistí.

5) Každý má nárok na svých 15 minut slávy

A hudebník není výjimkou.

6) Hudba je život

Mnoho hudebníků (vlastně všichni) hudbou prostě žije a nedokáže si představit, že by mohli dělat něco jiného. Vezměte jim hudbu a vezmete jim smysl jejich života. A proto berou smrtelně vážně každou notu, kterou zahrajou. Bez tohoto odhodlání by nebyli schopni si projít tím, čím si často procházejí - nekonečné zkoušky, přejezdy, finanční nouze, tvůrčí krize, posměch okolí, frustrace - a přitom to, co dělají, nekonečně milovat.

Co myslíte? Opravdu kazí peníze nejenom charakter, ale i hudbu?

Tagy humor
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY