Pět důvodů, proč si (ne)vzít příklad z Bring Me The Horizon
Bring Me The Horizon konečně vyjeli na turné k loňské desce Posthuman: A Survival Horror. Pochválit ji není zcela bez rizika. Jakkoliv je kritika k BMTH uznalá, leckde stále patří k dobrému tónu si do nich rýpnout – a přece se této desky prodá zase víc než té předchozí. To už je evergreen. Totožný scénář se opakoval prakticky u všeho, co BMTH natočili po přísném deathcorovém debutu Count Your Blessings (2006). Jak je to možné? Podívejme se, jakých pět věcí pomohlo okrajové žánrové skupině stát se jednou z nejpopulárnějších britských kapel.
1. Oli Sykes
Ať už ho na koncertě vyfotí profesionální fotograf, nebo ho portrétuje pubertální fanynka, je to pořádný kus chlapa, ale ne kvůli exteriéru nebo schopnosti zrušit pódium. Buldozer lidských srdcí z něj dělá schopnost naťuknout téma, o kterém se mu mluví samo, protože je pro něj dost osobní a dává mu prostor projevovat se jako „kluk z plakátu“ se srdcem na pravém místě. Typicky jde o práva zvířat a veganství, poruchy spánku nebo osobní zpověď o tom, jak s podporou fanoušků přestal brát drogy. Jeho propojení s fanoušky je tak mocné, že jsou schopní za něj odzpívat celý set, i když si on sám zrovna odpraví hlasivky. Obratně se stylizuje i do módní ikony. Dokonce má svoji vlastní kolekci DROP DEAD.
2. Mají vkus
Glamour je klíčový i pro zbytek kapely. Ještě před patnácti lety byl protimluv hrát tvrdě a vypadat přitom šik. Kdekomu by hned naskočily slizké osmdesátky a s nimi Mötley Crüe nebo Twisted Sister. Jenomže právě tohle žánrové tabu nejdřív umožnilo BMTH odlišit se v uniformovaném davu umaštěných metalistů, a potom zaujmout i změkčilejší publikum.
3. Tričko až do domu
Učíte se po večerech vedle písniček psát newslettery, abyste s kapelou po hubené šňůře udali trička a desky alespoň přes e-shop? Tohle už mají BMTH roky za sebou. Merch prodávali přes internet od samého začátku (2004), když ještě ostatní spoléhali jen na koncerty. Možná tehdy o tolik nezbohatli, ale určitě se dostali do širšího povědomí. Vyladěné kolekce se líbily i tam, kde by breakdown vyvolal paniku.
4. Mají odhad na lidi
Nové fanoušky kapela nabírá i jinak. Bedlivě sledují, kdo je kdo na té které scéně, a spolupráci nabízejí vycházejícím hvězdám, se kterými by se mohli vyvézt ještě výš. A protože Oli se umí vcítit jako málokdo, zřídkakdy se spálí. Dřív než ostatní už si BMTH vytipovali Skrillexe, když ještě hrál ve From First to Last, s Halsey, Deez Nutz nebo Yungblud.
5. Singl jak hovado
Ať se jmenuje Shadow Moses, Throne nebo Parasite Eve, na žádné desce nesmí chybět úderný singl s jediným účelem – pořádně zatopit pod kotlem. Už od první sloky musí působit terapeuticky, osudově, a přitom bojovně („Pohřbím tě / a zahladím stopy,“ „Předhoď mě vlkům / a já se vrátím v čele jejich smečky“ nebo „Zůstaňte v klidu / konec je tady / nezachráníme vás / užijte si to“). S ním se pak na vrchol hitpošky nasáčkuje i zbytek vypulírovaného, ale už zdaleka ne tak omračujícího alba, včetně regulérního oplodňováku.
Máte věcnou připomínku? Kdo přijde na přetřes příště? Těším se na vaše návrhy dole v diskuzi.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.