Přejít k hlavnímu obsahu
Při restartu se vychytávaly hlavně systémové anomálie, které ohrožovaly hegemonii Karla Gotta a Lucie Bílé. | Zdroj: youtube.com
Při restartu se vychytávaly hlavně systémové anomálie, které ohrožovaly hegemonii Karla Gotta a Lucie Bílé. | Zdroj: youtube.com
Jan Hamerský -

Pět důvodů, proč Slavíci dopadnou – no prostě jako vždycky

Slavíci jsou zpátky. Venku jsou obecná pravidla (zcela dole, drobným písmem) a od 21. září se hlasuje. Chcete taky zkusit svoje štěstí? Raději si nechte zajít chuť. Tahle soutěž je jako Matrix. Při restartu se vychytávaly hlavně systémové anomálie, které ohrožovaly nadvládu Karla Gotta a Lucie Bílé. Níže si ukážeme pět pojistek, díky nimž Slavík je a bude anketa, kterou asi nikdo nesleduje proto, aby věděl, jak dopadne.

1. Janečkova metoda

Nejdůležitější informace není v pravidlech. Headliner ji na tiskovce dostal přímo od Karla Janečka (který je v reálu mnohem spíš šéfem celého projektu nežli oficiální ředitel Jakub Horák). Největší šanci vyhrát mají „sjednocující kandidáti, kteří dostanou hlasy i od toho, kdo volí někoho jiného.“ Každý z hlasujících totiž bude mít pět hlasů. Ovšem komu dalšímu dá nejspíš hlas fanoušek Lucie Bílé nebo Heleny Vondráčkové, lze dovodit i bez pavučiny dat z Facebooku.

2. Lex Řezník

Celá sada opatření směřuje proti oblíbenému shock rapperovi a v podstatě komukoliv, komu taky život přijde ošklivý. Se zásadami fair play se podle pořadatelů neslučuje prakticky všechno, kvůli čemu fanoušci žerou Řezníka, ale také Nik Tenda, Viktora Sheena, Yzomandiase a další na Spotify nejhranější rappery. Tím se myslí porušování „zásad dobrých mravů a elementární lidské slušnosti,“ a také texty, které vybízejí k násilí, ohrožují výchovu dětí nebo jsou prostě až moc vulgární. Budou pořadatelé, kteří mají pořád právo veta a mohou pravidla kdykoliv změnit, tak ostří i na oplzlá Kaťata od Olympicu? Pokud ano, uvěřím, že jiný, lepší Slavík je možný.

I kdyby přesto některý MC vzbudil dojem, že není „okrajový subjekt, který chce anketu poškodit,“ a ovládl zbrusu novou kategorii hip hop & rap, ničeho tím nedosáhne. V kategorii Absolutní Slavík, kde vítězí soutěžící s nejvyšším počtem bodů „napříč kategoriemi“, se k výsledkům nové kategorie hip hop & rap nepřihlíží.

3. Ortelu stačí znalečák

Pořadatelé mohou diskvalifikovat zpěváka nebo hudební skupinu, „jejíž verbální nebo obrazové projevy mohou být v rozporu s právním řádem České republiky.“ Problém je, že Ortel na koncertech váhajícím pořadatelům zcela běžně předkládá spolu s riderem také znalecký posudek, že žádný zákon neporušuje. Jakub Horák už se nechal slyšet, že extrémistickou kapelu může vyřadit jedině soudní příkaz.

4. Joakim Brodén není dost Čech

Na Masters of Rock je Joakim Brodén pečený vařený, má český pas a leckdo ve světě díky němu zná bitvu o Karlův most nebo letce RAF Karla Janouška (1893-1971). Prvně jmenovanou událost Brodénova kapela Sabaton zhudebnila pod názvem 1648, Janouškovo lyrické sívíčko se jmenuje Far From The Fame. O Slavíkovi si ale frontman švédské heavymetalové kapely může nechat jen zdát. Soutěžit smí jen kapely, jejichž jediným domovem je zatuchlý český rybníček.

„Rok 2021: Výbor pro lidové blaho zřizuje kulturní komise. Oddělme zrno od plev a jásejme.“ (První hoře, rok 2013)

5. Objevem roku je samotná porota

Je naprosto v pořádku, že v kategorii Objev roku mohou soupeřit pouze tři zpěvačky, zpěváci, kapely nebo rapperky či rappeři, na kterých se shodne odborná porota. Problém je spíš, koho vybere. Vedle Honzy Dědka zasedají vesměs už dost nepružní veteráni Martin Hrdinka, Jaroslav Špulák a Josef Vlček. Za druhé mají de facto v porotě většinu. Získají-li dva soutěžící stejný počet hlasů, postupujícího volí předseda, tedy už zmíněný Josef Vlček.

Nelze čekat, že by jim zbytek poroty oponoval. Tvoří ji programový ředitel Óčka Alexandr Guha, machr přes umělé kapely a oživování mrtvol Martin Červinka (Lunetic, Black Milk, album Vodopád od Heleny Vondráčkové, Marek Ztracený, Jelen) a žena s podobnou odborností, produktová (!) manažerka Warneru Marcela Kočandrlová. Jedině hledačka talentů Marta Říhová z BrainZone (Chinaski, Lucie) budí dojem kompetentní porotkyně.

Dočetli jste až sem, a přesto budete hlasovat? Co vás k tomu vede? A co si myslíte o novém hlasovacím systému? Napište mi do komentářů.

Tagy Český slavík Karel Gott Lucie Bílá Martin Červinka BrainZone

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY