Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 15.01.2016 - 00:01

Pětka nejen na cesty: Traveler Guitar Ultra Light Bass 5

Americká společnost Traveler Guitars se výrobou tzv. cestovních kytar a baskytar zabývá už téměř čtvrt století a za tu dobu se do jejího portfolia zařadily akustické i elektrické nástroje sérií Speedster, Ultra Light, EG, Pro-Series, AG nebo Escape. Jednou z posledních novinek, kterou firma uvedla na trh, je kompaktní pětistrunná verze baskytary Traveler Guitar Ultra Light Bass 5, jež v nabídce výrobce patří k rozměrově nejmenším modelům s hmotností necelých 2 kg.

I přes velmi malou celkovou délku cca 85 cm basa disponuje menzurou 30 palců, kterou najdeme i u nástrojů klasické konstrukce, což je pro hráče samozřejmě výhodou, protože si při přechodu na Traveler nemusejí zvykat na extrémně krátké rozpětí strun mezi kobylkou a nultým pražcem a tím pádem i na rozdílné vzdálenosti poloh na hmatníku.

Tělo o tloušťce 3.8 cm i krk jsou vyrobeny z jednoho kusu výběrového východoamerického javoru a hmatník z tmavého palisandru nese 22 pražců s nultým pražcem o šířce 4.45 cm. V kobylce s ebenovou základnou je umístěn piezo snímač značky Shadow, struny jsou ukotveny v kovové koncovce za nultým pražcem a přes kobylku a váleček, zapuštěný do hrany korpusu, směřují do uzavřených ladicích strojků s převodem 14:1 umístěných do dvojice podélných otvorů v těle.

Mezi horními mechanikami pro struny E a H nechybí malá dřevěná opěrka pro palec pravé ruky a pro pohodlnější cvičení v sedě je k baskytaře dodávána odnímatelná kovová opěrka zasunující se do spodního lubu korpusu. Tento jednoduchý systém umožňuje, aby pravá ruka byla zhruba ve stejné úrovni jako při hře na konvenční nástroj. Výstupní jacková zdířka je součástí popruhové rolny.

Traveler Guitar Ultra Light Bass 5 v transparentním přírodním laku NAT je dodáván společně s polstrovaným pouzdrem a nástroj je z továrny seřízen na struny D'Addario EXL Series o průměrech .045, .065, .085, .105 a .125. Cena pětistrunného modelu se v českých obchodech pohybuje okolo hranice 14 000 Kč. Firma také vyrábí čtyřkovou verzi (cca 12 000 Kč), kterou si můžete prohlédnout na videu.

Tagy Traveler
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY