Platforma SHAPE v MeetFactory pokračuje a přeje vzdělávání
Projekt SHAPE, který koordinuje pražské umělecké centrum MeetFactory, se zařadil mezi 13 úspěšných projektů, které budou podpořeny v rámci programu Výkonné agentury pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast (EACEA). Pro domácí umělce je to dobrá zpráva: po třech letech činnosti SHAPE dostává další prostor pro rozšiřování obzorů.
V České republice bude projekt SHAPE (Sound, Heterogenous Art and Performance in Europe) prezentován zejména na čtvrtletních akcích Veřejných dům v MeetFactory. „Cílem této platformy je podporovat a propagovat inovativní hudebníky a umělce, kteří se zajímají o zvuk, a podpořit jejich mezinárodní mobilitu. Iniciátorem a koordinátorem je pražská MeetFactory, která stejně jako ostatní umělecká centra a festivaly představuje širokou škálu osobité hudby a zvukového umění skrze koncerty, umělecká představení a výstavy. Mezi další významné partnery projektu SHAPE patří například berlínský CTM festival, krakovský Unsound nebo TodaysArt pořádaný v nizozemském Haagu,“ uvádí manažer projektu Michal Brenner.
V následujících letech dostanou zelenou zejména vzdělávací akce. I u nás avizovaná masterclass skladatele a spisovatele pracujícího ve firmě Ableton Dennise DeSantise, který představil své strategie při skládání hudby, tak byla jen předzvěstí dalších témat, která by tuzemské hudebníky mohla posouvat v poznání i schopnostech dopředu.
Nové tváře se v MeetFactory představí 24. listopadu 2017, kdy proběhne další Veřejný dům. Celý seznam umělců, kteří budou reprezentovat SHAPE v jeho čtvrtém roce, bude zveřejněn do konce tohoto roku.
Mezi nejvýraznější jména, která momentálně hýbou elektronickou scénou, a kterým účast v projektu SHAPE pomohla v přelomovém období jejich kariéry, patří například tibetsko-švýcarská producentka Aïsha Devi nebo italský producent Lorenzo Senni, který na sklonku minulého roku podepsal smlouvu s labelem Warp Records stojícím například za legendami jako Aphex Twin, Autechre nebo Squarepusher.
Co se českého prostředí týče, díky projektu SHAPE došlo k prezentaci interaktivní audiovizuální instalace Projekt Acuo Stanislava Abraháma a Michala Šeby na drážďanském ICAS festivalu, v Praze usazená multimediální umělkyně Laura Luna vystoupila na Muteku v Kanadě a na festivalu Unsound v Krakově, Martin Kohout vystoupil se svým hudebním projektem TOLE na festivalu RIAM ve francouzském Marseille. V Praze naopak vystoupili talentovaní M.E.S.H., KABLAM, Toxe, Peder Mannerfelt, Sky H1 nebo Apeiron Crew.
Strategie výběru umělců zůstává stejná i do budoucna: každá z šestnácti zapojených organizací nominuje tři umělce za rok, přičemž minimálně devět z nich má za povinnost představit v rámci hudebních akcí, které pořádá. Jednou za rok zároveň probíhá showcase projektu na některém z významných audiovizuálních festivalů mimo Evropu – v minulosti to byl např. Mutek v kanadském Montrealu nebo Novas Frequencías v brazilském Rio de Janeiro. Tomuto projektu rozhodně držíme palce!
Více informací: www.meetfactory.cz/cs/shape
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.