Přejít k hlavnímu obsahu
Marek Müller - Po, 06.11.2017 - 12:00

Poctivá práce

Pár měsíců po poměrně úspěšné desce Taste Me (2012), se kterou jsme s Pankix zabodovali v několika soutěžích (Český YouTube Fest, Šance Muzikus, GBOB) a se singly opakovaně vyhráli českou hitparádu rádia RockZone, jsme začali pomalu sbírat materiál na novou desku.

Chtěli jsme udělat poctivou desku v češtině, nic neuspěchat a vydat písničky, za kterými si budeme stát i za několik let. Hudba tak vznikala na společných jamech ve zkušebně a v domácích studiích. Paralelně k tomu jsme psali texty. Těm jsme přikládali velkou váhu, na některých pracovali i několik měsíců. Snažili jsme se psát o aktuálních tématech, které zažívá naše generace třicátníků. Už nepíšeme o láskách, ale spíše o prvních rozvodech, o technologiích a životě lidí, kteří prožili mládí v devadesátkách.

Na nahrávání poslední desky V tabletách jsme využili domácího studia a s výsledkem jsme byli spokojeni. Takže jsme se rozhodli to zopakovat. Bicí snímáme ve zkušebně do osmivstupé zvukové karty, zpěvy a nástroje pak v našich domácích studiích. Asi není potřeba zdůrazňovat, že náklady jsou výrazně nižší, než v komerčním studiu. Investice do zvukové karty a mikrofonů se po natočení dvou desek bohatě vrátily. Navíc jsme v průběhu času pomohli natočit i několik demáčů pro kamarády. Dlužno dodat, že natáčení v domácím studiu je naopak výrazně pracnější než v komerčním studiu, protože drahou techniku musí nahradit mravenčí práce se zvukem. Aby všechno hrálo tak, jak má. Zase odpadá stres z drahého nahrávacího času a muzikant má na nahrávání klid a čas.

V průběhu nahrávání se nám podařilo „ulovit“ i zajímavé hosty. Milana Caise z Tata Bojs, který si s námi zazpíval jednu písničku a Jiřího Buriana aka Kapitána Dema, který nám nejen nazpíval dvě písničky, ale ujal se produkce celé desky (k poslechu zde). Takže nahrávky putovaly sem-tam mezi našimi domácími studii a vylepšovaly se aranže, zvuky a vyměňovaly názory. Duet Spolu, který Jiří nazpíval s naší zpěvačkou Sany, považujeme za nejsilnější písničku z desky a v budoucnu z ní chceme udělat třetí singl, navzdory tomu, že jí chybí klasický refrén.

Nedávno jsme dokončili singl k písničce Tlustá čára... a dál poctivě makáme. Úspěchy v soutěžích jsou hezká věc, ale samy o sobě k pořádnému proražení na hudební scéně nestačí.

Tagy komunita pankix
Sampling u kapely Pankix.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY