Přejít k hlavnímu obsahu
Menzura ovlivňuje zvuk, pocit ze hry a hlavně pohodlnost při hraní, na což je dobré pamatovat především při výběru kytary.
Menzura ovlivňuje zvuk, pocit ze hry a hlavně pohodlnost při hraní, na což je dobré pamatovat především při výběru kytary.
Zdeněk Lev -

Pod kapotou #15: rozdílné menzury u kytar Fender

Kytary Fender se vyráběly převážně ve třech menzurách. Každá z nich našla své uplatnění. Nejoblíbenější a nejpoužívanější je samozřejmě ta klasická, protože je ideální pro většinu kytaristů. Ovšem i kratší menzury mají své fanoušky a hlavně své specifické modely kytar. Jaká jsou specifika odlišných menzur a jak se liší jednotlivé modely kytar Fender? Na to se podíváme v dalším článku této série.

Menzura je u kytary poměrně důležitá věc. Ovlivňuje zvuk, pocit ze hry a hlavně pohodlnost při hraní. Každý máme jinak veliké ruce a jinak dlouhé nebo silné prsty. To je důležité si uvědomit například při výběru nové kytary. To, jak se vám na kytaru hraje nebo jaký máte z kytary dojem, je především subjektivní pocit. Pokud vám kytara připadá během vaší hry špatná, nemusí to být až tak úplně pravda. Často se setkávám s tím, že na vině není kvalita kytary, ale její špatný výběr pro konkrétního hráče. A myslím to z hlediska technického, tedy například co se týče zvolené menzury.

Hráč, který má dlouhé prsty a obecně velké ruce, bude pravděpodobně spokojený s hraním na klasickou menzuru. Ten, kdo má menší ruce a kratší prsty, například dítě nebo někdo menšího vzrůstu, spíše ocení kytaru s kratší menzurou. Pokud někdy asistuji při výběru první kytary, snažím se na toto vždy upozorňovat, protože výběr správné kytary může ovlivnit kytaristovu budoucnost. Díky pohodlnému hraní vydržíme déle cvičit, aniž by nás bolely šlachy a prsty. A další hledisko je možná ještě důležitější. Ve hře je pak vidět mnohem výraznější a rychlejší progres.

Stručně řečeno: správná volba kytary ovlivňuje, zda bude kytaristu hraní bavit a za se bude skutečně zlepšovat, nebo zda toho brzy zanechá s tím, že kytara není nic pro něj. Budu se opakovat, ale je důležité na to pamatovat: příčina nezdaru bohužel bývá v nesprávné volbě kytary.

Fender Musicmaster ll z roku 1967 už s menzurou 24 palců

V čem se liší krátká a klasická menzura

V čem je výběr menzury tak důležitý? Menzura je vzdálenost mezi nultým pražcem a kobylkou, tedy mezi opěrnými body strun. Čím je tato vzdálenost delší, tím jsou mezi pražci na hmatníku větší rozestupy, což znamená více prostoru pro prsty. Pokud je menzura kratší, mezi pražci na hmatníku je menší rozestup. To je ideální pro menší ruce, protože prsty se nemusí mezi pražci tolik roztahovat.

Pokud na kytaru hraje dítě, které má rozpětí rukou menší, lépe se mu u kratší menzury dosahuje k nultému pražci, hraní je pak pro něj pohodlnější a pohyby ruky a těla jsou přirozenější. Hráč, který má velké ruce a dlouhé prsty, by krátkou menzuru příliš neocenil, protože by se mu prsty neskládaly mezi pražce moc pohodlně.

Fender Duo Sonic ll z roku 1966 už s delší menzurou 24 palců

Fender kytary s menzurou 22.5 palce

V padesátých letech vyráběl Fender ty nejslavnější a nejkvalitnější kytary. Ne každý si ovšem mohl dovolit koupit Telecaster nebo Stratocaster. Na to Fender zareagoval tím, že na trh pustil levnější kytaru, dostupnou širšímu spektru lidí. Od poloviny této dekády tedy začal vyrábět takzvané studentské modely řady Musicmaster.

Co je na Musicmasteru zajímavé, je jeho jednoduchost a hlavně menzura. Standardní menzura Fender kytar je 25,5 palce. První modely Musicmaster však měly menzuru 22,5 palce. Rozdíl je 7,5 cm, což je u kytary opravdu hodně. V dnešní době je to běžná menzura dětských kytar.

Musicmaster byl cenově dostupný díky tomu, že byl menší a jednodušší. Měl pouze jeden snímač u krku a dva potenciometry, jednoduše snímatelný pickguard a moderní tvar. U kratšího krku také nehrozily velké deformace, proto jsou tehdejší kytary dodnes hráčsky oblíbené.

Zároveň v půlce padesátých let přišla na svět také oblíbenější varianta Musicmasteru s názvem Duo Sonic. Šlo v podstatě o Musicmaster doplněný o druhý snímač a přepínač snímačů. Oba modely měly stejná těla i krky, lišila se pouze elektronika. Musicmaster měl sice jen jeden snímač, ale pod pickguardem mělo tělo kytary již vyfrézovanou šachtu pro druhý. Také model Duo Sonic měl tu nejkratší menzuru, kterou Fender vyráběl – tedy 22,5 palce.

Oba modely byly vhodné pro děti, studenty nebo pro lidi menšího vzrůstu. Představovaly startovací plochu pro vstup do kytarového světa s vidinou toho, že jednou třeba dojde i na toho dospěláckého Stratocastera nebo Telecastera.

Fender Jaguar z roku 1966 s menzurou 24 palců

Fender kytary s menzurou 24 palců

V šedesátých letech Fender u studentských modelů prodloužil menzuru na 24 palců, takže se staly dostupnější více lidem. Menzura 22,5 palce se totiž přece jen ukázala jako příliš krátká a nepraktická, hraní neposkytovalo takový komfort.

Menzura 24 palců je o téměř 4 cm delší než předešlá. Do klasické menzury tedy ještě něco chybí, ale většina kytaristů už na ni dokáže plnohodnotně hrát.

Další kytarou s menzurou 24 palců byl v šedesátých letech Fender Jaguar. Nabízel mnoho zvukových možností díky většímu množství přepínačů mezi snímači. Tento model byl vyráběn s vizí, že bude úspěšnější než Stratocaster, ale nestalo se tak. Jeho oblíbenost přišla na řadu až převážně v devadesátých letech.

V roce 1964 přišel Fender na trh s modelem Mustang. Ten měl původně menzuru 22,5 palců, ale drtivá většina se pak vyráběla v menzuře 24 palců. Mustang byl zamýšlen jako model mezi Duo Sonicem a Telecasterem. Jedná se o model podobný Duo Sonicu, ale vylepšený o tremolo.

Všechny tyto modely jsou označovány jako Offset guitars. Tento pojem označuje kytary s asymetrickým tvarem s charakteristicky zvýrazněnými křivkami na jedné straně. K Offset kytarám patří ještě Fender Jazzmaster, který se ale od počátku vyráběl s klasickou menzurou 25,5 palců.

Fender Mustang z roku 1966 s menzurou 24 palců

Kytary s klasickou menzurou 25,5 palců

Menzura 25,5 palců je nejpoužívanější a nejoblíbenější. Je univerzální, můžou na ní hrát kytaristé s velkýma rukama, ale i ti, kdo mají menší ruce, pokud jim to nevadí.

Tuto menzuru má již zmíněný Jazzmaster, který se sice také řadí k offsetovým kytarám, ale je konstruován profesionálněji. Jedná se o plnohodnotnou kytaru, jejíž název je možná poněkud zavádějící, protože si jí oblíbili převážně hráči Surf rocku nebo alternativních stylů.

Stratocaster a Telecaster mají od počátku menzuru 25,5 palců, protože se s nimi počítalo jako s top modely, které budou používat profesionální hráči napříč spektrem. U těchto modelů se od začátku ukázalo, že to byla trefa do černého a že na nich nemá smysl nic podstatného měnit.

Těla modelů Musicmaster a Duo Sonic jsou stejná, záleží jestli se použije pickguard s jedním nebo s dvěma snímači.

Dětská menzura

V dnešní době Fender Squier vyrábí přímo dětské modely Stratocaster, které mají krátkou menzuru a zároveň jsou lehké, takže nepředstavují takovou zátěž na záda. Co je ovšem zajímavé, že tyto modely mají menzuru stejně o téměř 1 cm delší než míval první Musicmaster či Duo Sonic.

Závěrem

Během několik dekád dlouhé historie se ukázalo, že každému kytaristovi vyhoduje jiná menzura. Nejde však jen o ni. Řada hráčů si oblíbila offsetové kytary kvůli jejich zvuku a vzhledu. Kratší menzura je u těchto modelů jen kompromisem, který je nutné podstoupit. Mezistupeň co do kombinace menzury a tvarem kytary představuje model Jazzmaster, který ovšem zase není tolik univerzálním nástrojem... Jak je tedy vidět, stále je z čeho vybírat.

Tagy Pod kapotou Fender Musicmaster Fender Duo Sonic Fender Mustang Fender Jaguar Fender Jazzmaster menzura kratší menzura offset guitars dětské modely kytar Fender Fender Stratocaster Fender Telecaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY