Pod kapotou #34: chronologická historie Fenderu (2. část)
Ve druhé části podrobnější historie Fenderu se pojďme podívat na konec 60. let, na průběh 70. let a na úplný začátek 80. let. V těchto desetiletích byla značka Fender už plně zaběhnutá, docházelo ke spoustě změn v konstrukci kytar a k mnoha inovacím. Zároveň v té době byla ukončena výroba některých modelů. Připomeňme si tedy další milníky, osobnosti a důležité změny, které se ve Fenderu udály a určovaly tak vývoj nejen této firmy, ale i celého muzikantského světa.
Konec 60. let
1969: konec výroby modelů Esquire a Duo Sonic
Na konci 60. let se přestávají vyrábět hned dva modely. V roce 1969 končí výroba prvního modelu Esquire, který Fender vyráběl. Mnohem populárnější byl v té době Telecaster a jiné modely. Esquire nabízel muzikantům přeci jen trochu užší využití. Konec výroby tohoto modelu ovšem neznamená jeho zánik, v 80. letech začala firma produkovat Fender Japan.
V tom samém roce, tedy 1969, končí výroba modelu Duo Sonic. Byl to oblíbený studentský model, ale větší oblibu v té době sklízel spíše model Mustang, což byl víceméně stejný nástroj, jen s drobnými vylepšeními. Ukončení výroby Duo Sonicu byla tedy pochopitelná volba.
1969: opětovná výroba javorových hmatníků
Od roku 1969 začíná Fender opět používat celojavorové krky jako v 50. letech. Na zadní straně krku je opět skunk stripe, neboli dřevěné vykládání, kterým se zacelila drážka pro výztuhu krku.
70. léta
1970: Eric Clapton si vytváří legendárního Stratocastera Blackie
V roce 1970 Eric Clapton kupuje několik starších modelů Stratocasteru a z nich si skládá jeden model, který se stane ikonickým. Vzhledem k černé barvě dostává jméno Blackie a na příších patnáct let se stává Claptonovou hlavní kytarou.
1971: změna konstrukce uchycení krku
Rok 1971 je plný změn v konstrukci kytar. Tou zásadní je změna upevnění krku k tělu kytary. To bylo doposud řešeno čtyřmi vruty, aby byl spoj spolehlivý. Nyní nastává změna a uchycení je řešeno pouze třemi vruty. Neck plate tudíž také změnil tvar a je oválný.
Ovšem ne všechny nástroje tato změna poznamená. Klasické modely Telecaster a Precision bass mají stále spoj řešený čtyřmi vruty. Ostatní modely Telecasteru, tedy Thinline, Custom nebo Telecaster bass, mají krk připevněný k tělu třemi vruty.
1971: Bullet truss rod
Další změnou konstrukce je umístění nastavitelného konce výztuhy krku. Doposud byl konec výztuhy na patce krku, čili na jeho konci u těla kytary. Nyní se objevuje na začátku krku u hlavice a jeho konec má tvar kulky, od čehož je odvozen jeho používaný název Bullet.
Opět se tato změna netýká zcela všech modelů – Precision bass a klasický Telecaster jsou jí ušetřeny.
1971: na hlavici kytar se objevuje druhý srážeč strun
Od roku 1971 dochází k malé úpravě konstrukce na hlavici kytar, když se některým modelům postupně přidává druhý srážeč strun. Nyní jsou srážeče tedy umístěny na čtyřech strunách. Tato změna je zjeména výhodná pro strunu G, která tím získala větší přítlak na nultém pražci.
1971: nové humbuckery na Telecasteru Thinline
Model Telecaster Thinline dostal v roce 1971 nové snímače. Dva humbuckery mu dodaly specificky dravý vzhled a parádní zvuk.
1972/73: změna konstrukce u Jazz Bass
Další významný model, který přešel na konstrukci spoje krku a těla se třemi vruty, byl Jazz Bass.
1975: konec výroby Jaguaru
V roce 1975 končí výroba modelu Jaguar. Byl to oblíbený a sofistikovaný model, který ovšem v následujících letech paradoxně získává stále větší popularitu díky nastupující vlně punku. Později v 90. letech se Jaguar díky Kurtu Cobainovi proslavil více než v hlavní éře své výroby v 60. a 70. letech.
1976: sériové číslo se objevuje na hlavici kytar
Do roku 1976 byly kytary datovány několika způsoby. Ovšem princip byl v tom, že se datace krku dávala pouze na patku. Nyní nastává změna a sériové číslo se objevuje na hlavici pod logem Fender.
Pro kytary této éry je to na první pohled rozpoznatelné znamení. Zároveň tato změna usnadnila identifikaci modelu, protože modelům ze 70. let začínalo sériové číslo písmenem S (seventies), v 80. letech písmenem E (eighties). Tato pomůcka identifikace je pouze orientační – díly na kytary se dávaly i s rozestupem jednoho či dvou let, takže kytara může mít sériové číslo začínající S, ale z továrny mohla vyjet třeba až v roce 1981.
1977: průlom v elektronice Stratocasteru
Stratocaster od začátku výroby poskytoval velmi široké spektrum zvuku, a to díky třem snímačům. Ovšem až do roku 1977 se mezi snímači přepínalo třípolohovým přepínačem. To znamenalo, že v každé poloze přepínače byl aktivován pouze jeden snímač. Postupem let si kytaristé všimli, že pokud nastaví páčku přepínače do mezipolohy, aktivují tím dva snímače současně. Ovšem zatím to bylo pouze velmi provizorní řešení.
S plnohodnotným pětipolohovým přepínačem snímačů, kdy byly společně v mezipolohách aktivované dva snímače najednou, získali hráči na Stratocasteru dva zcela nové a unikátní zvuky. Tím získal Stratocaster jemnější charakter zvuku. Zároveň se díky vinutí cívek snímačů v mezipoloze vyrušil brum single coilů, což byla další nesporná výhoda.
Tento malý, ale ve skutečnosti velký upgrade posunul Stratocaster na další level.
1979: první výroční model Stratocasteru
V roce 1979 přichází Fender na trh s výročním modelem Stratocasteru. Tento tah byl proveden s myšlenkou vzdát hold tomuto ikonickému modelu, který v tomto roce oslavil pětadvacet let od svého uvedení na trh.
V podstatě se jednalo o běžný Stratocaster, který se v roce 1979 masově prodával, ovšem s nepatrnými a limitovanými úpravami. Největší odlišností byla barva laku, která byla po prvotních peripetiích stříbrná. Ladící mechaniky byly také atypické. Na těle byl nápis Anniversary a spoj krku a těla byl řešen opět čtyřmi vruty. Tím se předznamenala přicházející změna konstrukce tohoto spoje zpět na osvědčenou čtyřvrutovou variantu.
80. léta
1980: návrat spoje krku a těla čtyřmi vruty v sériové výrobě
Zatímco už o rok dříve se na výročním modelu Stratocasteru objevuje opět osvědčený spoj krku a těla čtyřmi vruty, běžný Stratocaster z roku 1979 má ještě spoj dělaný třemi vruty.
V roce 1980 se již všechny Stratocastery začínají vyrábět s konstrukcí spoje krku a těla čtyřmi vruty. Fender tak začíná reagovat na výrazný propad kvality svých kytar.
1980: Fender začíná používat obě verze nastavitelné výztuhy krku
Se změnou spoje krku a těla přichází i změna v provedení výztuhy krku. Nyní se řešení výztuhy na různých modelech liší a zákazník si tak může koupit model s nastavitelným koncem výztuhy klasicky na patce krku nebo stále s takzvaným Bullet truss rod.
1981: Příchod Dana Smithe a začátek obrození značky Fender
V roce 1981 přichází z Yamahy do Fenderu několik zkušených pracovníků a mezi nimi také Dan Smith, člověk, který v historii Fenderu zaujme velmi významné místo díky svému přístupu ke kvalitě nástrojů a díky tomu, co se svými spolupracovníky dokáže s celou značkou udělat.
Zaměřuje se na procesy ve výrobě, analyzuje postupy, kontroluje kvalitu výrobků a motivaci pracovníků, aby následně vše obrátil vzhůru nohama... Jak si zrekapitulujeme zase v příštím dílu našeho seriálu.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.