Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Pódiový gear progmetalových soustružníků Intronaut

Už první oficiální album kalifornské progmetalové party Intronaut, jejichž muzika je směsicí metalu, progresivního rocku a jazzu, které vyšlo pod názvem Void v roce 2006, zaznamenalo na v podstatě neznámou kapelu nebývalý ohlas fanoušků a velmi příznivou odezvu hudebních kritiků. Známý server Blabbermouth dal debutu dokonce plný počet bodů a Intronaut označil za budoucnost metalu.

Po více než deseti letech má kvarteto z Los Angeles hrající ve složení Sacha Dunable – kytara, zpěv, Dave Timnick – kytara, zpěv, perkuse, Joe Lester – basa a Danny Walker – bicí, samply, na svém kontě už pět studiových počinů a za sebou řadu jak samostatných koncertních turné tak i šňůr se spřátelenými kapelami Mastodon, Tool, Animals as Leaders, Cynic, Kylesa, The Ocean nebo Helmet.

Masivní riffy proložené melodickými pasážemi s častým využitím polyrytmů, podpořené bezpražcovou pětistrunnou basou a precizně zahranými bubny, si mohli na živo vychutnat i čeští příznivci skupiny, kteří v září minulého roku navštívili v pražském klubu Futurum Music Bar koncert, kde kromě Intronaut vystoupili i norští Shinig a Obsidian Kingdom z Barcelony.

Neúnavně koncertující Intronaut odehráli po loňské evropské šňůře ještě podzimní americké turné propagující jejich zatím poslední CD The Direction of Last Things (2015), které v žebříčku Top Heatseekers vyšplhalo na bronzovou příčku a stalo se tak komerčně nejúspěšnějším albem kapely. K této koncertní šňůře se také vztahuje následující popis pódiového arzenálu kytaristů Dunableho, Timnicka a basisty Joe Lestera.


Sacha Dunable

Kytary:

Dunable není jen schopným muzikantem, ale vyzná se i v práci se dřevem, což se odráží i na výběru jeho nástrojů. Hlavní pódiovou kytarou je vlastnoručně vyrobený model Yeti s mahagonovým korpusem, javorovým topem, dvojicí humbuckerů Dunable Slugwolf, pevnou kobylkou tune-o-matic a pákou Bigsby.

Pro podladění slouží podobný model s korpusem ze dřeva sapele, dvěma humbuckery Dunable Direwolf a pevnou kobylkou i struníkem. Kytara je naladěna do drop H a oblíbenými strunami jsou Dunlop Super Bright o síle .013 až .056.

Zesilovače a boxy:

Poslední turné absolvoval Dunable se stowattovým lampovým zesilovačem Mesa Boogie Royal Atlantic RA-100 v jehož dvoukanálovém preampu byly původní Mesa elektronky vyměněny za typ RCA NOS 12AX7. Podle velikosti pódia je aparát kombinován s jedním nebo dvěma boxy Mesa Boogie Standard Traditional 4x12 s reproduktory Celestion Vintage 30.

Efekty:

Srdcem pedalboardu je programovatelný looper/kontroler Carl Martin Octa-Switch MKIII a signál z kytary jde nejprve do kvákadla Dunlop Cry Baby, odtud do volume pedálu Dunlop DVP1XL, ladičky TC Electronic PolyTune Mini, následuje polyfonní pitch shifter EHX Pitch Fork, overdrive Way Huge Saucy Box, zkreslení Mesa Boogie Flux Drive, Boss NS-2 Noise Supressor, reverb MXR, synth EHX Super Ego, delay Eventide Time Factor a looper TC Electronic Ditto X2. Pro úpravu vokálu je použit multiefekt Helicon VoiceLive od TC Electronic.


Dave Timnick

Kytary:

Timnick nešel s volbou nástroje daleko a od Dunablea si nechal postavit další verzi Yeti, tentokrát s korpusem a pickguardem z mořeného bahenního jasanu, palisandrovým hmatníkem, dvěma humbuckery Slugwolf a pevnou kobylkou.

Dalším modelem je mahagonový Dunable Yarnhawk s voskovou úpravou a ručně motanými snímači. Na kytarách jsou nataženy nejčastěji struny značky Jim Dunlop o průměrech .013 až .056. palce a preferovanými trsátky jsou Jim Dunlop Tortex 0.73 mm.

Zesilovače a boxy:

Zde je výběr zcela identický jako u Dunablea, tedy lampová dvoukanálová hlava Mesa Boogie Royal Atlantic RA-100 a kabinety Mesa Boogie Standard Traditional 4x12 s reproduktory Celestion Vintage 30.

Efekty:

V pedalboardu z hliníkových bloků najdeme overdrive MXR Il Torino, ladičku Boss TU-3, noise gate Boss NS-2 Noise Suppressor, modulator EHX Ring Thing, zkreslení Mesa Boogie Tone Burst, analogový delay Way Huge Echo-Puss a delay Eventide Time Factor, jenž je zapojen ve smyčce zesilovače. Timnick opět používá zpěvový procesor TC Electronic Helicon VoiceLive a napájení obstarává distributor Voodoo Lab Peda Power 2 Plus.

Joe Lester

Baskytary:

Lester používal na poslední šňůře pouze jeden nástroj a to levoruký pětistrunný model Zon Legacy Elite, který mu v roce 2013 firma upravila podle jeho specifikací. Basa s mahagonovým korpusem a topem z exotického dřeva bocóte (mexická odrůda palisandru) má krk z karbonových vláken a bezpražcový hmatník z impregnovaného a poté lakovaného dřeva phenowood. Nástroj je osazen dvojicí snímačů EMG 40CSX doplněnými aktivní elektronikou Aquilar OBP-3. Baskytara je potažena strunami Dunlop Super Brights .040 - .120.

Zesilovače a boxy:

Aparát sestává z rackového zesilovače Aguilar DB751 s trojicí preampových elektronek 12AX7 a mosfetovým koncovým stupněm s výkonem 750 W. Signál z Aguilaru jde do dvou kabinetů Ampeg PN410 a PN115 s čelními bassreflexy.

Efekty:

Pedalboard značky Gator obsahuje kvákadlo Jim Dunlop v basové verzi 105Q, ladičku Boss TU-3, filtraci Source Audio Soundblox Bass Envelope Filter, lampový preamp Darkglass Electronics BK7 Microtubes, MXR M-80 Bass DI, zkreslení Fulltone Mosfet Bass Drive a programovatelný digital delay Boss DD-500. Efekty jsou napájeny distributorem MXR Iso-Brick.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY