Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 23.04.2016 - 00:01

Semi-akustické basy řady Ibanez Artcore Vintage

Nabídkový katalog společnosti Ibanez se rozrostl o novou edici pololubových baskytar řady Ibanez Artcore Vintage, která je inspirována tradičními nástroji z šedesátých let. Dva čtyřstrunné a jeden pětistrunný model s označením AFBV200A, AGBV200A a AGVB205A budou vyráběny v matném transparentním laku Tobacco Burst Low Gloss s decentní relic úpravou a krátkou menzurou 30.3 palce.

Verze AFBV200A se od další dvojice modelů liší především rozměrnějším korpusem s vyššími luby a typem kobylky. Elektronika snímače a většina ostatních prvků je u celé série identická. K celojavorovému tělu je přilepen krk tvořený třemi kusy javoru a mahagonu a palisandrový hmatník s radiusem 400 mm nese 22 středně silných pražců.

Struny jsou ukotveny v trapezoidním struníku doplněném dřevěnou kobylkou ART-1 a ladění zajišťují odlehčené strojky, jenž mají stejně jako ostatní kovové části patinovaný povrch Antique, který nástrojům dodává patřičný vintage vzhled. Přenos zvuku mají na starost dva pasivní snímače Classic Elite Bass uložené v kovových pouzdrech a ovládané společným potenciometrem hlasitosti, tónovou clonou a třípolohovým přepínačem.

Varianta AGBV200A je na rozdíl od předešlého modelu osazena kovovou kobylkou Gibraltar III Bass bridge s roztečí strun 19 mm a struníkem s vyfrézovanými šachtami umožňujícími rychle uchytit struny bez nutnosti jejich provlékání celým masivem základny. U "pětky" AGVB205A byla použita stylová ocelová kobylka Artcore Custom 5 bridge s roztečemi strun 15 mm a klasickým struníkem.

Čtyřstrunné varianty disponují rozměrově stejnými krky Artcore s kulatějším profilem (21.5 mm na 1. a 24 mm na 12. pražci) a šířkou sedlového a posledního pražce 42 mm a 63 mm. U AGVB205A činí tyto rozměry 45 a 66 mm.

Basy řady Ibanez Artcore Vintage jsou určeny hráčům, kteří hledají kvalitně zpracovaný nástroj se zvukovými charakteristikami pololubových vintage modelů se zkrácenou menzurou a jednoduchým ovládáním. Novinky by v současné době měly být dostupné i na českém trhu za ceny pohybující se od cca 16 200 Kč za AGBV200A po asi 17 000 Kč v případě větší verze AFBV200A a pětkové varianty AGVB205A.

Tagy Ibanez
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY