Přejít k hlavnímu obsahu
Legendární americký bluesman Charlie Musselwhite | Foto: Jarle Vines (Creative Commons Attribution Sharealike 3.0 )
Legendární americký bluesman Charlie Musselwhite | Foto: Jarle Vines (Creative Commons Attribution Sharealike 3.0 )
Matěj Ptaszek -

Před 80 lety se narodil „bílý bluesman“ Charlie Musselwhite

Asi nejkrásnější narozeninový dárek, jaký jsem kdy dostal, byl lístek na koncert legendárního amerického bluesového foukačkáře Charlieho Musselwhitea do Lucerna Music Baru. Měl jsem to štěstí vidět nemálo jeho koncertů, ale ono vystoupení ze 7. června roku 2011 pro mě bylo absolutně nejpůsobivější. Chlap, kterému táhlo na sedmdesát, předvedl s energií třicátníka svůj celoživotní kumšt s takovou vervou, že v tu chvíli rozkvetly snad i růže na hrobě Sonny Boy Williamsona. Dnes je tomu osmdesát let, co se narodil jeden z nejvýraznějších bluesových mistrů foukací harmoniky, jenž ovlivnil generace hudebníků včetně Dana Aykroyda z Blues Brothers.

Bluesová kolébka

Charles Douglas Musselwhite se narodil 31. ledna roku 1944 ve státě Mississippi v městečku Kosciusko (pojmenovaném po legendárním polském generálovi) v dělnické rodině s čerokézskými kořeny. Vychováván svobodnou mámou, která roku 1947 přestěhovala rodinu do Memphisu, byl od útlého dětství obklopen láskou k hudbě, jež se řinula z rádií. Blues, gospel, rock'n'roll, country, hillbilly... To vše bylo pro malého Charlieho stejně důležité jako mateřské mléko.

Je symbolické, že v domě Elvise Presleyho poslouchal desky otce rock'n'rollu Arthura Crudupa a jeho prvními mentory byli legendy venkovského blues Gus Cannon, Furry Lewis a Will Shade. Po klasické školní anabázi pracoval jako kopáč a betonář, aby se nakonec rozhodl pro život v Chicagu kvůli lepší práci. Zde za bílého dne jezdil s deratizačním vozem a v noci získával hudební vzdělávání po bluesových klubech, ve kterých potkával tehdejší legendy Howlin' Wolfa, Muddyho Waterse či Little Waltera, jež byli předními průkopníky městského blues. V jednu chvíli Charlie dokonce bydlel pod jednou střechou s Big Joe Williamsem, který si jej spolu s Muddy Watersem rychle oblíbil pro jeho srdečnou povahu.

Přichází Charley

Kromě hudebního talentu, který Musselwhite zdědil po svých rodičích, v sobě měl i pevnou vůli dřít na své oblíbené hudební nástroje, a těmi byly kytara a foukací harmonika. Foukací harmoniku ovládl natolik, že se brzy mohl hudebně vyrovnat o dva roky staršímu kolegovi Paulu Butterfieldovi, jenž byl v polovině šedesátých let vycházející hvězdou amplifikovaného progresivního stylu. Životním zlomovým okamžikem byl pro Charlieho Musselwhitea sled událostí roku 1965, když se seznámil s producentem Samem Chartersem, který se jej rozhodl obsadit do blockbustrové trilogie „Chicago, The Blues, Today“. Tento počin následujícího roku vyústil v samostatný úspěch, když Charlie se svým South Side Bandem natočil debutové LP pro Vanguard Records s názvem Stand Back! Here Comes Charley Musselwhite s Southside Band.

San Francisco

Roku 1967 se Charlie Musselwhite přestěhoval do San Francisca. V té době zde působila výrazná undergroundová rozhlasová stanice KMPX, která přes den vysílala běžné programy v portugalštině, čínštině a italštině. Po půlnocí se však KMPX radikálně proměnila v semeniště undergroundu a pouštěla singly s novými objevy, jako byla například Janis Joplin. První krůčky psychedelické vlny vstupovaly do obýváků a ložnic amerických domácností pod taktovkou folkového písničkáře a diskžokeje Larryho Millera.

Brzy se do této stanice dostal i ostřílený rozhlasový hudební dobrodruh Tom Donahue, díky němuž začala pronikat k ušním bubínkům milovníků progresívního blues i Musselwhiteova nahrávka. Jak laická, tak odborná veřejnost byla debutovým albem příjemně zaskočena a zvláště cover verze jazzové skladby Christo Redemptor z pera Donalda Byrda svými nespornými kvalitami aspirovala na objev roku. V Kalifornii zažíval Musselwhite takový úspěch, že jej sem profesně následovali Mike Bloomfield s Paulem Butterfieldem a také celoživotní kamarád John Lee Hooker.

Nekonečný bluesový mejdan

V příštích letech nekonečného bluesového dýchánku natočil Musselwhite coby nekorunovaný bluesový král západního pobřeží dvacet alb a hostoval na albech nejlepších bluesmanů. Čtrnáckrát se také stal vítězem Blues Music Awards. Dobrodružný bluesový život si však vybral svou daň a Musselwhite se potýkal s alkoholismem. Zázraky se však dějí tehdy, kdy máte pocit, že je již všechno ztraceno. Dne 14. října roku 1987 spadlo v Midlandu v Texasu do studny roční děvčátko Jessica McClure. Během šestapadesáti hodin záchranářských prací se Charlie Musselwhite modlil za život dítěte a rozhodl se po dobu boje o její život nepít. Později to komentoval: „Tři dny trvalo, než se holčičku podařilo zachránit, a tehdy jsem se rozhodl nechlastat, jelikož moje problémy byly v porovnání s oním dramatem malicherné. Od té doby už jsem se flašky nedotkl.“

Modlitba foukací harmoniky

Roku 2005 potkala Charlieho Musselwhitea hluboká lidská tragédie. Jeho třiadevadesátiletá maminka Ruth, která jej vedla k muzice od útlého dětství, byla ve svém domě v Memphisu zavražděna během loupežného přepadení. Charlie toho roku přišel postupně o oba dva rodiče a byl psychicky na dně. Na duchu jej posilovala jeho milující žena, která jej doprovází na koncertech a pomáhá mu organizátorsky.

Charlie Musselwhite je i během podzimu svého života stále činorodý. Není malých hereckých rolí, říká se. Což je v případě Musselwhitea hlubokou pravdou, když exceloval v hororovém snímku Jamese Isaaca Hon na kance. Minulý rok si coby příležitostný herec zahrál v nejnovějším snímku Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce a rozhodně se nechystá do důchodu.

Roku 2010 byl Charlie Musselwhite uveden do Bluesové síně slávy. O čtyři roky později získal Grammy za album Get Up!, které natočil společně s Benem Harperem. Mistře Musselwhite, všechno nejlepší k osmdesátinám!

Tagy Charlie Musselwhite Blues foukací harmonika výročí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Matěj Ptaszek
Bluesový zpěvák a profesionální hráč na foukací diatonické harmoniky. Vystudovaný fotograf a spisovatel. V současnosti je mým hlavním hudebním projektem duo: "Ptaszek & Bužma: Blues and Gospel" Na svém hudebním kontě mám pět oficiálních CD a tři učebnice: Škola h…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY