Přejít k hlavnímu obsahu
Janis Joplin, nejen fenomenální zpěvačka, ale rovněž dáma, která milionům dívek dokázala, že žena může být vždy sama sebou bez ohledu na to, kdo si co myslí. | Foto: Wikimedia commons
Janis Joplin, nejen fenomenální zpěvačka, ale rovněž dáma, která milionům dívek dokázala, že žena může být vždy sama sebou bez ohledu na to, kdo si co myslí. | Foto: Wikimedia commons
Matěj Ptaszek -

Před osmdesáti lety se narodila Janis Joplin

„Je lepší jen chvíli žít, než-li umřít v sedmdesáti v křesle a v papučích před televizí“. Janis Joplin nemohla lépe vystihnout podstatu svého bytí. Tato drsná předpověď se krutě naplnila v jejích sedmadvaceti letech, avšak za tak děsivě krátkou dobu toho stihla hodně. Stala se první zpěvačkou s bytostným projevem natolik hlubokým, že narozdíl od jiných bluesových, jazzových a rockových umělkyň ji publikum nevnímalo v první řadě coby sexuální objekt, ale mělo hluboký respekt k jejímu obrovskému nadání a kouzlu osobnosti.

Vrabčátko z rafinerie

Janis Joplin se narodila 19. ledna 1943 v texaském Port Arthuru, v městě svázaném s ropným průmyslem a rafineriemi. Jako dítě zpívala v kostele, kde zřejmě dostala první průpravu v technice zpěvu. Největší vliv na ni ale měli bluesoví průkopníci jako legendární písničkář Leadbelly či císařovna blues Bessie Smith.

Její dětství nebylo šťastné, jelikož byla šikanována svými spolužáky pro svůj vzhled ošklivého káčátka a nonkonformní chování. Obdivovatelka beatníků totiž nesnášela tehdejší dívčí módu a byla neúprosně svá v pánské košili a minisukni. Pubertu měla coby rebelující dítě natolik divokou, že musela dokonce krátce po maturitě podstoupit protialkoholní léčbu.

Čertík z krabičky s touhou rozlícené saně

Po krátkém intermezzu na lamarské Státní technologické škole studovala Janis Joplin sociologii a dějiny umění na Texaské univerzitě v Austinu, kde začala navštěvovat místní jam sessions. Krátce po svých dvacátých narozeninách se rozhodla opustit univerzitu a se svým tehdejším přítelem Chetem se ocitla v San Fanciscu.

Její hudební začátky nebyly úspěšné. Ani její vystoupení na vedlejší scéně Festivalu v Monterey roku 1963 nepřineslo nic překvapivého. Janis se poté rozhodla zkusit štěstí v New Yorku, její přílišný sklon k drogám a alkoholu však její pěveckou dráhu zbrzdil. Ve čtyřiadvaceti letech se rozhodla pro změnu životního stylu. Přestala pít, flámovat a proměnila se v konzervativně uvažující bytost, avšak askeze ji dlouho nevydržela, jelikož touha po hudební kariéře byla neutuchající.

Big Brother and The Holding Company

Roku 1966 se na Janis Joplin poprvé usmálo štěstí. Přítel Travis Rivers ji doporučil kapele Big Brother, v níž nejprve pouze hrála na tamburínu a – ošklivě řečeno – tvořila pouhé křoví. Avšak jak se říká, talentovaného nezastavíš. Po krátké době se stala frontwoman skupiny a roku 1967 se na hlavním podiu festivalu v Monterey dostavily zasloužené ovace nadšeného publika. Její neotřelý pěvecký projev doslova elektrizoval napříč společností – Big Mama Thornton převtělená do těla divokého skřítka s rozcuchanými vlasy a neutuchající energií. Nebylo divu, že si jí všimli z vydavatelství Columbia.

První album Cheap Thrills bylo absolutním trhákem roku 1968, byť bylo tvrdě vykoupeno neuvěřitelně úmornou prací ve studiu, kdy se kapela takřka nervově zhroutila z tvrdých požadavků puntičkářského producenta Johna Simona. Album Cheap Thrills učinilo z Janis Joplin fenomén.

Na konci roku 1968 po těžkých konfliktech s kapelou se Janis rozhodla skupinu opustit a následující rok vystupovala s kapelou Kozmic Blues Band, s níž vydala vlastní sólový počin I got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama! Deska byla však hudebními kritiky nepříznivě hodnocena, což mělo na Janis Joplin neblahý vliv. Ještě více se ničila drogami a bourbonem, kerý na koncertech pila přímo z lahve. Následující album s písněmi jako Mercedes Benz bylo naopak obrovským hitem. Hitem posledním.

Smrt rychlá, děsivá jako blesk

Úspěchu nejslavnější písně Me and Bobby McGee z pera expřítele Krise Kristoffersona se Janis Joplin již nedožila. Dne 4. října roku 1970 ji její road manažer Cooke nalezl v hollywoodském hotelu Landmark v bezvládném stavu s cigaretou v jedné a s drobnými v druhé ruce. Přivolal lékaře, ale na záchranu bylo již pozdě. Dodnes se spekuluje, zda příčínou smrti byla smrtelná dávka heroinu, a nebo zadušení krví z rozbitého nosu po zakopnutí na huňatém koberci. Pravdu o skutečném konci kultovní ikony rockové a bluesové scény se již zřejmě nikdy nedozvíme.

Rodina nechala tělo zpopelnit a popel vysypat z latadla na hladinu Tichého oceánu. Odešla nejen fenomenální zpěvačka, ale rovněž dáma, která milionům dívek dokázala, že žena může být vždy sama sebou bez ohledu na to, kdo si co myslí. Roku 2005 byla Janis Joplin posmrtně oceněna cenou Grammy.

Tagy Janis Joplin výročí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Matěj Ptaszek
Bluesový zpěvák a profesionální hráč na foukací diatonické harmoniky. Vystudovaný fotograf a spisovatel. V současnosti je mým hlavním hudebním projektem duo: "Ptaszek & Bužma: Blues and Gospel" Na svém hudebním kontě mám pět oficiálních CD a tři učebnice: Škola h…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY