Přejít k hlavnímu obsahu
Původní verze písně White Christmas se zpěvákem Bingem Crosbym se stala nejprodávanějším singlem v dějinách nahrávacího průmyslu. | Foto: Wikimedia Commons
Původní verze písně White Christmas se zpěvákem Bingem Crosbym se stala nejprodávanějším singlem v dějinách nahrávacího průmyslu. | Foto: Wikimedia Commons
Ondřej Bezr -

Předěláno #12: Irving Berlin – White Christmas

Tato rubrika nemá za cíl pouze představovat hity, evergreeny či šlágry. To by nestačilo. Její princip je v představování písní, jež se vžily nejen v původním, autorském podání, ale také v mnoha dalších verzích. Mnohé z nich bývají označovány za „lepší než originál“, a v nejednom případě se stává, že onu primární podobu málokdo zná, v některých případech se dokonce vedou spory, která to vlastně je. Při výběru písniček, o nichž si budeme povídat a hlavně, jejichž coververze budeme představovat, nás nebude zajímat jejich provenience ani chronologie vzniku, a už vůbec ne hudební žánr, ze kterého vzešly. Folk, jazz, blues, rock, pop nebo muzikál, zajímavé skladby najdeme kdekoli.

Nemusí se nám to líbit, můžeme se pokusit s tím (neúspěšně) polemizovat, ale to je všechno, co s tím můžeme dělat: nejúspěšnější vánoční písní všech dob je White Christmas (Bílé Vánoce) amerického skladatele Irvinga Berlina. Její původní verze se zpěvákem Bingem Crosbym se stala nejprodávanějším singlem v dějinách nahrávacího průmyslu – samozřejmě mluvíme o době pevných nosičů, kdy byly takové počty měřitelné. Coververze se počítají na desetitisíce.

Irving Berlin píseň napsal v roce 1940 a Bing Crosby ji poprvé nahrál o dva roky později pro muzikál Holiday Inn. V roce 1954 byla píseň ústřední melodií stejnojmenného filmu režiséra Michaela Curtize, ve kterém si kromě Crosbyho hlavní role zahráli Danny Kaye, Rosemary Clooney a Vera-Ellen.

Crosbyho singlu se v celém světě prodalo zhruba 50 milionů výlisků. Druhý nejprodávanější singl všech dob, Candle In The Wind Eltona Johna, zaostává s „pouhými“ 37 miliony. Bronzovou příčku obsadil opět Bing Crosby a opět vánoční píseň: Silent Night neboli Tichá noc s 30 miliony prodanými kusy. Celkový prodej písně White Christmas (v coververzích, na singlech i na albech apod.) se podle Guinnessovy knihy rekordů odhaduje na 100 milionů.

Bez White Christmas se obejde jen málokteré vánoční album, potřebu interpretace této balady pocítila značná část zejména popových a swingových zpěváků, existuje ale i v nejrůznějších instrumentálních, parodických i obskurních verzích. Zhostili se jí, patřičně na úrovni, skoro všichni velcí zpěváci od padesátých let dál. Samozřejmě například Frank Sinatra, který byl velkým Crosbyho konkurentem, a také „třetí do swingové party“ Tony Bennett. Toho si připomeneme v nahrávce z roku 1987, taky proto, že krásné saxofonové sólo zde nahrál fenomenální Dexter Gordon.

White Christmas samozřejmě nemohly uniknout ani Elvisi Presleymu. Ten je natočil v houpavém, trochu doo wopovém stylu v roce 1957.

White Christmas byly natočeny v mnoha jazykových mutacích. Po dlouhá desetiletí je má v repertoáru francouzská šansoniérka Mireille Mathieu, jež běžně zpívá a natáčí v několika jazycích, kromě francouzštiny také německy či anglicky, ale nejlépe z jejích úst píseň samozřejmě zní coby Noël blanc.

Skutečně kuriózně ovšem našemu uchu zní White Christmas v maďarském podání zpěváka jménem László Komár. Píseň nese název Fehér Karácsony.

A když už byla řeč o velkých hlasech, bylo by zbabělé nepřipomenout, že White Christmas coby Bílé Vánoce byly hlavním vánočním hitem našeho Karla Gotta a že dokonce daly název jednomu z jeho komerčně nejúspěšnějších alb.

Je celkem vtipné, a tady už se blížíme do finále přehledu, který v tomto seriálu tradičně věnujeme bizarním předělávkám, že se White Christmas „ujalo“ také několik metalistů, respektive hardrockerů. Třeba Twisted Sister, Axl Rose, anebo – „Kissáci“! Bohužel to bylo v roce 1987, tedy v době, kdy zkoušeli vystupovat bez hororového make-upu. S ním by tahle kuriozita byla ještě zábavnější.

Muzikanti z tvrdé scény si ale nedělali z White Christmas jenom legraci. Kytarový maestro Zakk Wylde natočil písničku jako akustickou instrumentálku a jeho verzi je skutečně radost poslouchat.

A na úplný závěr skutečný bizár, ovšem nikoli nezáměrný. V jakési vánoční televizní show bůhvíjaké provenience se písnička stala základem komické scénky Robbieho Williamse, pánského sboru a dvou moderátorů. Je to tedy „řachanda“ spíš – jak se kdysi říkalo – „německého demokratického typu“, ale upřímně řečeno, nesmát se tomu, aspoň napoprvé, fakt nedá... Hezké Vánoce!

Tagy Předěláno Irving Berlin Bing Crosby Frank Sinatra elvis presley Mireille Mathieu Karel Gott Kiss Zakk Wylde Robbie Williams vánoce

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY