Předěláno #12: Irving Berlin – White Christmas
Tato rubrika nemá za cíl pouze představovat hity, evergreeny či šlágry. To by nestačilo. Její princip je v představování písní, jež se vžily nejen v původním, autorském podání, ale také v mnoha dalších verzích. Mnohé z nich bývají označovány za „lepší než originál“, a v nejednom případě se stává, že onu primární podobu málokdo zná, v některých případech se dokonce vedou spory, která to vlastně je. Při výběru písniček, o nichž si budeme povídat a hlavně, jejichž coververze budeme představovat, nás nebude zajímat jejich provenience ani chronologie vzniku, a už vůbec ne hudební žánr, ze kterého vzešly. Folk, jazz, blues, rock, pop nebo muzikál, zajímavé skladby najdeme kdekoli.
Nemusí se nám to líbit, můžeme se pokusit s tím (neúspěšně) polemizovat, ale to je všechno, co s tím můžeme dělat: nejúspěšnější vánoční písní všech dob je White Christmas (Bílé Vánoce) amerického skladatele Irvinga Berlina. Její původní verze se zpěvákem Bingem Crosbym se stala nejprodávanějším singlem v dějinách nahrávacího průmyslu – samozřejmě mluvíme o době pevných nosičů, kdy byly takové počty měřitelné. Coververze se počítají na desetitisíce.
Irving Berlin píseň napsal v roce 1940 a Bing Crosby ji poprvé nahrál o dva roky později pro muzikál Holiday Inn. V roce 1954 byla píseň ústřední melodií stejnojmenného filmu režiséra Michaela Curtize, ve kterém si kromě Crosbyho hlavní role zahráli Danny Kaye, Rosemary Clooney a Vera-Ellen.
Crosbyho singlu se v celém světě prodalo zhruba 50 milionů výlisků. Druhý nejprodávanější singl všech dob, Candle In The Wind Eltona Johna, zaostává s „pouhými“ 37 miliony. Bronzovou příčku obsadil opět Bing Crosby a opět vánoční píseň: Silent Night neboli Tichá noc s 30 miliony prodanými kusy. Celkový prodej písně White Christmas (v coververzích, na singlech i na albech apod.) se podle Guinnessovy knihy rekordů odhaduje na 100 milionů.
Bez White Christmas se obejde jen málokteré vánoční album, potřebu interpretace této balady pocítila značná část zejména popových a swingových zpěváků, existuje ale i v nejrůznějších instrumentálních, parodických i obskurních verzích. Zhostili se jí, patřičně na úrovni, skoro všichni velcí zpěváci od padesátých let dál. Samozřejmě například Frank Sinatra, který byl velkým Crosbyho konkurentem, a také „třetí do swingové party“ Tony Bennett. Toho si připomeneme v nahrávce z roku 1987, taky proto, že krásné saxofonové sólo zde nahrál fenomenální Dexter Gordon.
White Christmas samozřejmě nemohly uniknout ani Elvisi Presleymu. Ten je natočil v houpavém, trochu doo wopovém stylu v roce 1957.
White Christmas byly natočeny v mnoha jazykových mutacích. Po dlouhá desetiletí je má v repertoáru francouzská šansoniérka Mireille Mathieu, jež běžně zpívá a natáčí v několika jazycích, kromě francouzštiny také německy či anglicky, ale nejlépe z jejích úst píseň samozřejmě zní coby Noël blanc.
Skutečně kuriózně ovšem našemu uchu zní White Christmas v maďarském podání zpěváka jménem László Komár. Píseň nese název Fehér Karácsony.
A když už byla řeč o velkých hlasech, bylo by zbabělé nepřipomenout, že White Christmas coby Bílé Vánoce byly hlavním vánočním hitem našeho Karla Gotta a že dokonce daly název jednomu z jeho komerčně nejúspěšnějších alb.
Je celkem vtipné, a tady už se blížíme do finále přehledu, který v tomto seriálu tradičně věnujeme bizarním předělávkám, že se White Christmas „ujalo“ také několik metalistů, respektive hardrockerů. Třeba Twisted Sister, Axl Rose, anebo – „Kissáci“! Bohužel to bylo v roce 1987, tedy v době, kdy zkoušeli vystupovat bez hororového make-upu. S ním by tahle kuriozita byla ještě zábavnější.
Muzikanti z tvrdé scény si ale nedělali z White Christmas jenom legraci. Kytarový maestro Zakk Wylde natočil písničku jako akustickou instrumentálku a jeho verzi je skutečně radost poslouchat.
A na úplný závěr skutečný bizár, ovšem nikoli nezáměrný. V jakési vánoční televizní show bůhvíjaké provenience se písnička stala základem komické scénky Robbieho Williamse, pánského sboru a dvou moderátorů. Je to tedy „řachanda“ spíš – jak se kdysi říkalo – „německého demokratického typu“, ale upřímně řečeno, nesmát se tomu, aspoň napoprvé, fakt nedá... Hezké Vánoce!
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.