Přejít k hlavnímu obsahu
Roberta Flack v roce 1976. | Foto: Dick Barnatt, Redferns
Roberta Flack v roce 1976. | Foto: Dick Barnatt, Redferns
Ondřej Bezr -

Předěláno #15: Roberta Flack/Fugees: Killing Me Softly

V únoru zemřela ve věku osmaosmdesáti let americká soulová zpěvačka Roberta Flack, a tak si ji připomeňme jejím největším hitem. Není totiž zdaleka jen její. Killing Me Softly with His Song, jak zní celý původní název songu, který se vžil pod zkráceným označením Killing Me Softly, je totiž bezesporu jednou z nejčastěji přezpívávaných popových písniček dvacátého století.

Roberta Flack ovšem nebyla ani autorkou, ani původní interpretkou Killing Me Softly with His Song, a tak je její podání vlastně taky cover. Hudbu složil Charles Fox a autory textu jsou Norman Gimbel a dnes už zapomenutá zpěvačka Lori Lieberman. Ta byla také v roce 1972 první interpretkou songu, který ji prý napadl pod silným dojmem z koncertu písničkáře Dona McLeana. Její první singlová nahrávka ale prošuměla a žádným zvláštním hitem se nestala.

Nahrávku Lori Lieberman slyšela při cestě v letadle úplnou náhodou Roberta Flack. Písnička ji okamžitě zaujala a hned po přistání prý volala producentovi Quincymu Jonesovi, aby s ní na nahrávce písně spolupracoval. Po dnes už nepodstatných peripetiích vyšel její singl v lednu 1973 a prakticky celý únor a březen, celkem pět týdnů, se držel na prvním místě amerického žebříčku. Následně v srpnu umístila Roberta Flack píseň na svoje stejnojmenné album Killing Me Softly. A song svoje vítězné tažení stvrdil cenou Grammy za nahrávku roku 1973 a za nejlepší ženský popový pěvecký výkon.

Popový svět v té době fungoval tak, že prakticky každý hit se obratem dostal do repertoáru mnoha dalších umělců. Killing Me Softly nebylo výjimkou, a tak hned v roce 1973 písničku nahráli například Perry Como, Ray Conniff nebo Johnny Mathis. A píseň také zaplavila svět v různých jazykových mutacích, v italštině ji například nazpávala Marcella Bella (Mi fa morire cantando) nebo francouzsky Gilbert Montagné (Elle chantait ma vie en musique). My si z tohoto roku připomeneme coververzi velšské „bondovské“ zpěvačky s obrovským hlasem Shirley Bassey.

A samozřejmě že zájem o písničku nebyl ohraničen letopočtem 1973. Hned následujícího roku s ní v televizní Show Billa Cosbyho například excelovali Jackson 5, kde hlavní vokál samozřejmě patřil mladičkému Michaelovi.

Píseň si žila vlastním, víceméně poklidným životem popového standardu, tu a tam přebíraného i nadále, ale v roce 1996 došlo k naprostému výbuchu. Killing Me Softly se objevilo na druhém albu hiphopových Fugees s názvem The Score, hlavní vokál zpívala Lauryn Hill.

Přestože se tahle verze Killing Me Softly v hlavní americké hitparádě neobjevila, neboť tam nevyšla jako singl, stala se obrovským globálním hitem. A to jak ve smyslu hraní v rádiích, tak prodejnosti. V Anglii se jednalo o jeden z nejprodávanějších singlů všech dob a podobný úspěch mělo Killing Me Softly i v dalších evropských zemích. Fugees dostali za svoji verzi cenu Grammy za nejlepší výkon v žánru R&B a klip byl oceněn MTV Video Music Award v R&B kategorii.

Když už je řeč o úpravě původně v podstatě hladivé popsoulové písně do jiných žánrů, jako to udělali Fugees se zapuštěním prvků hip hopu (jakkoli i jejich nahrávce dominuje krásný sametový zpěv Lauryn Hill), připomeňme si ještě pár jiných překročení standardu směrem k žánrovým změnám. V té první se vraťme do zmíněného roku 1973, kdy na popularitu písně zareagoval jamajský zpěvák John Holt a přezpíval ji – jak jinak – v rytmu reggae.

A za druhé: kubánská hvězda Omara Portuondo, známá v souvislosti s Buena Vista Social Club. V roce 2006 písničku nazpívala v hybném afrokubánském rytmu pro charitativní album Rhythms Del Mundo, jehož výtěžek šel na podporu obětí tsunami v Indickém oceánu v roce 2004 a hurikánu Katrina ve Spojených státech o rok později.

A jsme v závěru. Očekáváte-li tradiční český nebo jiný bizár, tentokrát vás asi trochu zklamu. O „národním pokladu“ Heleně Vondráčkové si můžeme myslet cokoli, ale její verze Killing Me Softly coby Dvě malá křídla tu nejsou z roku 1974 je velmi důstojná. A i český text Zdeňka Borovce je v daných souřadnicích docela dobrý.

Tagy Předěláno Roberta Flack Fugees Lauryn Hill helena vondrackova Killing Me Softly With His Song

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY