Přejít k hlavnímu obsahu
Stand By Me, jako v zásadě soulový song, který zjevně vycházel z gospelu, do svého repertoáru přebírali právě černí zpěváci i zpěvačky tohoto stylu. | Foto: Euan Robertson
Stand By Me, jako v zásadě soulový song, který zjevně vycházel z gospelu, do svého repertoáru přebírali právě černí zpěváci i zpěvačky tohoto stylu. | Foto: Euan Robertson
Ondřej Bezr -

Předěláno #16: Ben E. King: Stand By Me

Jedna z písniček, které kdyby nebyly samy o sobě tak pěkné, slušelo by jim označení „odrhovačka“. Stand By Me existuje prý něco kolem čtyř set verzí, a to jsou samozřejmě spočítány jen ty, které byly buď nahrané a vydané, anebo zazpívané živě a zaznamenané, to znamená v podání nikoli bezejmenných interpretů.

Originál je z roku 1961 a interpretem byl bývalý člen vokální skupiny The Drifters Ben E. King. Písničku napsal společně se slavnou autorskou dvojicí Jerry Leiber & Mike Stoller, která ji spolupodepsala pseudonymem Elmo Glick. Podle vyjádření Stollera byl při skládání Kingův podíl padesátiprocentní, oni dva s Leiberem každý přispěli zhruba pětadvaceti procenty. Podle tohoto klíče byly pak děleny i tantiémy, a to byly peníze, které stály za to. Údaj z roku 2012 hovoří o 22,8 milionech dolarů.

Samotný song zažil dva vrcholy slávy. První hned po originálním vydání, kdy se písnička coby singl stala hitem: v hitparádě R&B dobyla první místo, v obecném žebříčku Billboardu se dostala na čtvrtou příčku.

Druhou vlnu slávy zaznamenala Kingova verze Stand By Me o čtvrtstoletí později. Jednak díky umístění ve stejnojmenném filmu, ke kterému bylo natočeno i hudební video, ve kterém se objevil jak zpěvák, tak dětští herečtí protagonisté snímku.

Kromě toho, a to popularitu písničky podpořilo o další pořádný kus, si ji vybrala firma Levi's do reklamy na černou verzi svých legendárních „pětsetjedniček“ – mimochodem, bylo to v době, kdy ještě reklamy byly točeny kvalitně a třeba i s decentním vtipem, což je přesně tenhle případ.

Písnička si ovšem už od prvního vydání žila svým životem. Jako v zásadě soulový song, který zjevně vycházel z gospelu, jej do svého repertoáru přebírali právě černí zpěváci i zpěvačky tohoto stylu. Včetně soulového krále Otise Reddinga, jehož verze je po aranžérské stránce esencí memphiského soulu provenience firmy Stax, jejímž byl Redding jedním z hlavních koní.

V roce 1975 si vybral Stand By Me John Lennon na svoji desku Rock´n´roll a dokonce ji vydal jako singl z ní. Písnička se pak dostala i na jeho hitové výběry a je považována za jeden z nejlepších coverů Stand By Me.

Že není všechno zlato, co se třpytí, a že i z písničky, která se zdánlivě nedá zkazit, lze vytvořit paskvil, a ještě s ním být úspěšný, dokládá countryový zpěvák Mickey Gilley. Ten nahrál Stand By Me jako totální slaďák a v americkém country žebříčku se s ním dostal na první místo. Jestli se někdy budete ptát, proti čemu celý život bojoval subžánr outlaw country v čele s Williem Nelsonem, Waylonem Jenningsem a spol., tak to je přesně tohle.

Na rozdíl od kdejakých nafouknutých klenutých aranžmá je evidentní, že zrovna Stand By Me je svým obsahem i silnou základní figurou jako stvořená k sólovému provedení. Za jednoho předpokladu: musíte být výborný zpěvák a důvěryhodná osoba, která za obsah ručí. Tedy něco jako Tracy Chapman, která písničku zazpívala v show Davida Lettermana v roce 2015 a bylo to jedno z velmi mála jejích veřejných vystoupení za posledních deset let.

Stand By Me je jedna z těch písní, o kterých se v angloamerickém prostředí předpokládá, že je umí, text i melodii, prakticky každý. Proto je ideálním standardem při různých jamech a hostováních, a to i mezi největšími jmény hudební scény. Když například v rámci turné k albu Joshua Tree v roce 1987 pozvali U2 v Philadelphii na pódium Bruce Springsteena, hrálo se právě Stand By me.

V roce 2011 přizvala Lady Gaga při koncertě na pódium Stinga a výsledek byl více než zajímavý. Lady Gaga potvrdila, jak skvělou je zpěvačkou, když má k dispozici dobrý materiál, Sting nic potvrzovat nemusel, snad jen, že i on coby čistokrevný Angličan tuhle písničku ovládá.

Kdyby měl jmenovat autor tohoto seriálu svoji nejoblíbenější verzi Stand By Me, bez jakékoli pochyby by bez přemýšlení vypálil tu, která odstartovala celý fenomén charitativního cyklu coververzí Playing For Change, ve kterém se scházejí muzikanti z celého světa, slavné hvězdy i pouliční buskeři, a jejich verze slavných hitů jsou často naprosto fenomenální. Stand By Me byla vůbec první písní, kterou iniciátor projektu Mark Johnson natočil. A k dnešnímu dni má na YouTube neuvěřitelných 218 milionů zhlédnutí.

Zpravidla se v tomto seriálu loučíme bizarními předělávkami, a ani dnes nenecháme laskavého čtenáře odejít s prázdnou, nýbrž hned se dvěma úlovky. Tím prvním je hongkongská zpěvačka Anita Mui, která v roce 1987 písničku nazpívala ve směsi angličtiny a kantonského jazyka.

Druhý bizárek, kterým se rozloučíme, je dílko světového šampióna v boxu Muhammada Aliho, který v roce 1963 vydal album převážně s mluveným slovem příznačného názvu I Am the Greatest. Součástí byla i zpívaná Stand By Me. Vlastně ani ne tak špatně. Kuriozitou je i kýmsi dodatečně vytvořený videoklip na YouTube, ve kterém za doprovodu písničky Muhammad Ali boxuje například s Beatles nebo Michaelem Jacksonem.

Tagy Předěláno Ben E. King

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY