Přejít k hlavnímu obsahu
Drtivá většina verzí hitu Redemption od Boba Marleyho je zajímavá spíš tím, kdo ji převzal do repertoáru, než co s ní udělal. | Foto: Adrian Boot
Drtivá většina verzí hitu Redemption od Boba Marleyho je zajímavá spíš tím, kdo ji převzal do repertoáru, než co s ní udělal. | Foto: Adrian Boot
Ondřej Bezr -

Předěláno #9: Bob Marley – Redemption Song

Tato rubrika nemá za cíl pouze představovat hity, evergreeny či šlágry. To by nestačilo. Její princip je v představování písní, jež se vžily nejen v původním, autorském podání, ale také v mnoha dalších verzích. Mnohé z nich bývají označovány za „lepší než originál“, a v nejednom případě se stává, že onu primární podobu málokdo zná, v některých případech se dokonce vedou spory, která to vlastně je. Při výběru písniček, o nichž si budeme povídat – a hlavně, jejichž coververze budeme představovat –, nás nebude zajímat jejich provenience ani chronologie vzniku, a už vůbec ne hudební žánr, ze kterého vzešly. Folk, jazz, blues, rock, pop nebo muzikál, zajímavé skladby najdeme kdekoli.

Písnička Redemption Song, jeden z největších hitů Boba Marleyho, je z těch songů, které v tomto „předělávacím“ seriálu probíráme, zatím jedním z nejméně typických. Jednak se jedná o písničku pro jejího autora poměrně hodně nestandardní, už proto, že je zcela oproštěna od prvků reggae, a také proto, že drtivá většina verzí písně je zajímavá spíš tím, kdo ji převzal do repertoáru, než co s ní udělal.

Ano, naprostá většina interpretů ji prostě „jen“ zahraje a zazpívá, bez nějakých extra velkých úprav. Není to proto, že by s ní snad nešlo nic dělat. Spíš je prostě tak silná, že obstojí sama za sebe. A v neposlední řadě i proto, že velká část reinterpretací je vlastně víceméně „náhodných“, jen koncertních, zpívaných s konkrétním účelem.

Redemption Song je v originále na albu Boba Marleyho Uprising, vydaném v říjnu 1980, tedy necelý rok před zpěvákovou smrtí. Obecně jsou toto album – a zvláště pak dotyčná píseň o osvobození mysli – považovány za jakýsi Marleyho epitaf. Pusťme si originální verzi s klipem, který byl vytvořen dodatečně v roce 2020 k pětasedmdesátým nedožitým zpěvákovým narozeninám.

Zřejmě první coververzí je ta od Manfred Mann's Earth Band z alba Somewhere in Afrika (1982) – a je to jedna z mála výjimek z toho, o čem byla před chvílí řeč: kapela k písni přistoupila zcela jinak, vzala z ní vlastně jen část, kterou doplnila afromotivy včetně zpěvu v afrických nářečích, a vytvořila tak docela zajímavý typicky osmdesátkový (a po pravdě, dnes už nepříliš poslouchatelný) koncept world music.

Mezi nejslavnější covery Redemption Songu patří bezpochyby verze Joea Strummera a Johnnyho Cashe, která vyšla na jeho posmrtné desce ze série American Recordings Unearthed.

Strummerovští specialisté ovšem dobře vědí, že ex-frontman The Clash písničku natočil i sólově a vyšla na jeho – také posmrtné – desce Streetcore.

V polovině devadesátých let se k písničce vyslovil také Stevie Wonder. Natočil ji pro soundtrack filmu Get on the Bus a následně se verze dostala i na jeho Greatest Hits.

Vzhledem k tomu, že Bob Marley je ikona v nejlepším slova smyslu angažované hudební tvorby, není s podivem, že jeho písničky včetně Redemption Songu zpívají při nejrůznějších příležitostech jeho pomyslní následovníci. Jako třeba tady Bob Geldof, Bono a Youssou N'Dour.

Je ovšem zajímavé, že Redemption Song si pro nejrůznější příležitosti vybírali či vybírají dvě sorty interpretů: rockoví zpěváci začasté z původně grungeového okruhu, a zpěvačky z ligy nejvyššího popu. Jako doklad první jmenované skupinky můžeme uvést třeba Chrise Cornella.

Zástupkyní druhé „party“ budiž Rihanna, která svou interpretací podpořila charitu pro oběti zemětřesení na Haiti.

A jako obzvláštní lahůdka může posloužit spojení hvězd obou pomyslných táborů, kdy Eddie Vedder přizval k živému provedení Redemption Songu kolegyni Beyoncé.

K hudebně invenčním verzím písničky rozhodně patří ta od Angelique Kidjo, jež ji v afro stylu krásně nazpívala za doprovodu pěveckého sboru pro album Spirit Rising vydané v roce 2012.

Mohli bychom ještě pokračovat hodně dlouho, protože Redemption Song je skutečně skladba, jejíchž verzí jsou snad stovky – k dalším známým patří třeba ta v podání Johna Legenda, Wyclefa Jeana nebo jeho bývalé parťačky Lauryn Hill, která si ji vystřihla jako duet s jedním ze synů Boba Marleyho Ziggym.

Závěrem se ale zaměřme na dvě coververze skutečně podivuhodné. Jedna z nich je ta, jež vznikla pro youtubovou charitativní sérii Playing for Change, kde patří k těm vůbec nejlepším a má už neuvěřitelných 65 milionů shlédnutí. Zajímavé je nejen to, že zde zpívá další Marleyho syn Stephen, nebo to, jak šikovně tvůrci vestřihli do záznamu autentické záběry i hlas autora písně, ale i velmi nevšední instrumentace – jak je ostatně v tomto projektu dobrým zvykem.

A na úplný závěr je tu verze, která může někomu připadat bizarní (proto si ji tradičně necháváme právě na konec článku), ale má nepochybně svoji velkou sílu. Ke svému vystoupení si ji totiž do francouzské dětské talentové soutěže The Voice Kids France v roce 2019 vybral jedenáctiletý chlapec Soan z ostrova Réunion a na etno nástroj na bázi luku jej doprovodil jeho otec. Publikum i porota zůstali v němém úžasu. A vy?

Tagy Předěláno Bob Marley Redemption Song Eddie Vedder Beyoncé rihanna Angélique Kidjo stevie wonder Chris Cornell

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY