Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 15.10.2015 - 00:01

Přelaďovače strun Pitch-Key PK-01

Používáte alternativní ladění? Pokud ano, tak by vás mohl zaujmout nový přelaďovací systém nesoucí označení Pitch-Key PK-01, určený pro většinu typů elektrických a akustických kytar. Různé verze podlaďovačů jsou sice na trhu už nějakou dobu - basisti určitě znají modely značky Hipshot a kytaristé systém D-Tuna, jenž na svých nástrojích s Floyd Rosem používá např. Eddie Van Halen, ale firma Pitch-Key se při vývoji PK-01 vydala trochu jiným směrem.

Tou nejdůležitější devizou PK-01 oproti jiným výrobkům, které nabízejí využití většinou pouze pro ladění drop D, je možnost přeladit strunu o větší počet intervalů a to směrem nahoru i dolů a také možnost použití jednotlivých přelaďovačů na více strunách.

Limitováni jste v podstatě jen sílou struny (E max. 0.054) a dostatečným prostorem (min. 30 mm) mezi nultým pražcem a ladicím strojkem. Přibližný intervalový rozsah jednotlivých strun, doporučovaný výrobcem, najdete na spodní fotografii.

Instalace Pitch-Keye je poměrně rychlá a jednoduchá - přelaďovač s dvouramennou základnou nasadíte v prostoru hlavy nástroje na strunu a tu podlatíte na tón, kterého chcete dosáhnout. Poté vytočíte otočné kolečko směrem nahoru a imbusem nastavíte doraz centrálního pístu na výšku odpovídající původnímu ladění. V případě nadlaďování je proces samozřejmě opačný (z klasického ladění nastavujete vyšší notu). Mezi oběma nastavenými tóny se potom pohybujete pouze otočením hlavního kolečka.

Přelaďovače strun Pitch-Key PK-01 vyrobené z odolného a lehkého kovu (váha necelých 9 g) by měly být na evropském trhu dostupné už za několik málo týdnů. Jeden kus včetně 1.5 mm imbusu vyjde přibližně na 20 liber.

Tagy ladička
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY