Přejít k hlavnímu obsahu
Pavel Hořák -

Presonus Fire Studio Project: pomocník nejen ve studiu

Už delší dobu není nahrávání otázkou pouze drahých studií, ale může si ho dovolit opravdu každý v pohodlí domova. Téměř nejdůležitější věc k domácímu nahrávání je zvuková karta. Doma se mi zrovna válí zvukovka Presonus Fire Studio Project, což je produkt od firmy Presonus. Není to zrovna žádná novinka, ale řada z vás s ní možná ještě nemá zkušenost. Pojďme se na ni podívat trochu podrobněji.

Základní zdířky zvukovky tvoří 8 analogových vstupů (z toho u dvou možnost nástrojového vstupu), 2 midi vstupy, 1 výstup na sluchátka a 5 stereo výstupů (5 různých mixů). Propojení s počítačem probíhá pomocí firewire. Zvukovku je možno přes firewire propojovat s dalšími produkty od Presonus, a tím si můžete rozšířit svůj rack na libovolný počet vstupů.

Jakmile připojíte zvukovku k počítači, můžete ji začít používat přes libovolný DAW program, nebo si nainstalovat free verzi Studio One Artist, kterou dává Presonus ke kartě. Já jsem však ještě předtím nainstaloval Universal Control, což je kontroler určený k mixování jednotlivých vstupů. Je určen pro platformy Mac a Windows.

Pomocí kontroloru Universal Control si můžete nastavit výstupní hlasitosti všech 10 kanálů, a to až pro 5 výstupů. Takže pokud zvukovku použijete na nahrávání live, můžete pro 5 muzikantů mít 5 různých mixů – to za předpokladu, že použijete sluchátkový zesilovač, či jiné reprodukční zařízení.

Jelikož je Presonus opravdu komplexní firma, nabízí svůj DAW software Studio One Artist, který je vážně povedený. Sám jsem ho nějakou dobu používal a musím uznat, že je na velice dobré úrovni, a na to, že je teprve v plenkách, je to slušná práce. Za pár peněz pak můžete navíc upgradovat na plnou verzi Studio One.

Ovládání je velmi jednoduché. Na vstupech lze nastavit fantomové napájení a dále u každé stopy (vyjma midi) lze potenciometrem nastavit úroveň zesílení signálu. Indikace zkreslení je pomocí 3 diod – zelená, oranžová, červená, přičemž červená už signalizuje clipping. První dva vstupy lze použít pro vstup linky z nástroje.


Předzesilovačů jsou použity XMAX class A, což jsou obstojné předzesilovače. Dají se popsat jako neutrální, tedy defakto nic zvuku nepřidávají, ani neubírají. Žádná charakteristická barva pro ně není typická. Presonus zvolil podle mého skvěle a v této cenové třídě snad ani víc očekávat nemůžete.

Co se týče použití v profesionálních aplikacích, nejsem si jistý, zda by někdo tohle řešení zvolil. Tento produkt je přesně pro muzikanty, kteří si potřebují rychle zachytit svůj nápad, chtějí nahrát pomocí 8mi mikrofonů záznam zkoušky, nebo se rozhodnou pro nějaké demo nahrávky.

Sám používám zvukovku na záznam celé zkoušky s kapelou a navíc ji používám i jako mixážní pult pro svůj zpěv na zkušebně. Je to pro mě takové univerzální zařízení, v kterém mám jak mixážní pult, tak zařízení na nahrávání. Myslím si, že pokud se snažíte, určitě pro tohle zařízení najdete uplatnění jako muzikant i jako začínající audio inženýr.

Shrnuto, sečteno, firma Presonus na mě poslední dobou zanechává poměrně dobrý dojem a jejich nabídka je poměrně široká. Velkou výhodou zvukovky je rozšíření o další moduly a 5 nezávislých odposlechových cest. Pokud porovnáme s konkurencí, určitě se v této cenové kategorii najde konkurent, možná Presonus i předčí. Ale vše záleží na tom co přesně hledáte. A pokud hledáte pomocníka při vaší tvorbě, není nic lepšího než zvolit tuhle zvukovku. Jednoznačným kladem je její cena uživatelská příjemnost, dílčím záporem možná firewire (ne každý má tu možnost).

Tagy Presonus Presonus Fire Studio Project

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY