Proč Facebooku některé kapely nevoní

Když jsem se před nějakými deseti lety začal poprvé realizovat v kapele, měl jsem samozřejmě velké plány. Iluze o tom, jak po jednom koncertě nasbíráme mraky fanoušků, ale brzy zmizela. Postupně jsem si stále více uvědomoval, jak důležitá je propagace. Musíte být vidět, abyste mohli být viděni.

Bavil jsem se s muzikanty z dávno zaniklých kapel o tom, jak to dělali oni, když ještě hráli. Na odpovědi typu „No jo, kdyby tenkrát byly takový možnosti jako dneska, to by se naše kapela XY dostala mnohem dál,“ jsem po čase začal mít alergii, ale pak se ukázalo, že vlastně všichni ti pupkatí strejdové měli pravdu.

Máme možnosti, o kterých se dřív kapelám ani nesnilo. Všichni máme Facebook, Bandzone, Soundcloud a Bůh ví, co ještě. Za pár minut dokážeme oslovit všechny naše fanoušky, poslat jim notifikaci o nových událostech okolo kapely. A pak je tu propagace pomocí sociálních sítí, skvělá věc pro získání nových příznivců, která ale není přístupná pro všechny. Proč? Tady je smutný příběh mojí současný kapely.

Jen pro základní orientaci nastíním, jak jsem se do kapely, jejíž jméno záměrně zatím neuvádím, dostal. Asi tak před dvěma lety jsem v jednom českobudějovickém baru potkal kamaráda. Věděl jsem, že bubnuje, ale myslel jsem, že už to podobně jako v té době já pověsil na hřebík. On si ale začal povídat s mojí ženou a vlastně přes ni (agent par excellence) mi domluvil angažmá v kapele, která se v té době jmenovala The Amazing Horse.

Jasně podle tý chytlavý kraviny, která jeden čas zaplavila internet. Hudba skvělá, plná nadsázky a humoru ze souhvězdí Nerd. Odehráli jsme jeden koncert a rozhodli se změnit název. Abychom byli originálnější.

Budeme Amazing Whores! V tu dobu to znělo jako skvělej nápad na jméno kapely. Pořád si myslim, že je to super. Není to velká změna, takže nás snadno starší fanoušci identifikují a navíc je to originální. Divil jsem se, proč na to nikdo nepřišel před náma.

Pojďme ale fofrem kupředu. Proběhly nějaký koncerty a naposledy nahrání prvního singlu v profi studiu. Z výsledku jsme byli nadšený a chtěli jsme samozřejmě nahrávku rozšířit mezi co nejvíc lidí. Proto jsme udělali lyric video. A teď to zpropagujem, řekli jsme si, ale…


První volbou pro nás byla propagace na Facebooku, vybrali jsme určitou částku a hurá ji nabídnou ksichtoknížce. Kur… propagace zamítnuta? Proč? Jasně možná jsem zapomněl ještě říct, že naše příspěvky na FB jsou trochu netypický, plný černýho humoru, ale hlavně nadsázky a ironie. Tu ale algoritmus Facebooku nerozeznává, a tak náš příspěvek označil za vulgární.

Říkám si, co mu sakra vadí, příspěvek mažu a dávám jinej, ze kterýho jsem vynechal slova jako „německý porno“, „úchylný“ a pro jistotu jsem odebral i „chlupatý“. Požadavek na propagaci zadán znovu, ale zase nic. Ok, zadávám znovu, a znovu, a znovu, … dokola a dokola měním sdělení příspěvku, ale pak mě to trklo.

Facebooku vadí název naší kapely potažmo stránky! Sakra proč? Když jsme stránku zakládali, tak to nevadilo, když jsme ji přes dva roky užívali, tak to nevadilo, ale když chci dát Facebooku peníze za zviditelnění, tak to vadí? Podotýkám, že cílení propagace jsem měl nastavený tak, aby se příspěvek ukazoval jen uživatelům nad 21 let, takže o nějakém ohrožení výchovy mládeže nemůže být vůbec řeč. A vlastně proč ne?

Jak je možný, že na Facebooku lze propagovat fake news? Jak je možný, že náckovský interpreti typu Ortel a Brichta můžou v pohodě na Facebooku propagovat výplody svých chorých myslí? Vždyť tyhle věci jsou mnohem větším ohrožením pro společnost, než to, že si pár tisíc lidí jednou za den přečte na Facebooku slovo „Whores“. Troufám si tvrdit, že tohle slovo slyší několikrát denně i děti, a navíc česky, tak proč…?

Už se opakuju, ale spějme ke konci. Z toho, jak si nejen Facebook, ale i Google nastavili zásady pro reklamu, vyplývá, že rebelům odzvonilo, nemůžete vyčnívat z řady. Přejmenujte se, pokud chcete využívat moderní způsoby propagace. Nemějte iluze o tom, že vás vyslyší technická podpora. Něco jako umělecké jméno je nezajímá.

Závěrem. My nehodláme měnit ani jméno kapely, ani to, jak vystupujeme na veřejnosti. Jsme prostě Úžasný Děvky, který se tou hudbou baví. A víte, co se říká? Děvka děvkou zůstane.